Kurzemes Vārds

02:30 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Bezpeļņas organizāciju vairs nebūs

EDVĪNS DRIGINS, Pilsētas domes izpilddirektora vietnieks

Saskaņā ar Komerclikumu, šogad pašvaldības uzņēmumiem jātiek pārveidotiem, un pamatā ir iespējami divi varianti – kapitālsabiedrība vai publiskā aģentūra. Par to pagājušajā nedēļā Rīgā kopā ar Privatizācijas aģentūras speciālistiem un juristiem sprieda arī pašvaldību izpilddirektori. Arī Liepājas pašvaldībai ir virkne bezpeļņas organizāciju, kurām šā gada laikā būs jāizvēlas kādu uzņēmējdarbības formu. Sarunas par to ar iestāžu vadītājiem pašvaldība jau uzsākusi. Ja uzņēmums veic saimniecisko darbību ar iespējām pelnīt, speciālisti iesaka pārveidot to par kapitālsabiedrību jeb SIA. Liela daļa pašvaldības uzņēmumu jau tagad ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību, tikai tās reizē ir arī bezpeļņas organizācijas. Turpmāk šāda formulējuma "bezpeļņas organizācija" vairs nebūs. Ja uzņēmumu negrasās reorganizēt, veidot jaunu uzņēmumu vai piesaistīt vēl kādus daļu turētājus, lai kļūtu, piemēram, par akciju sabiedrību (Komerclikums to pieļauj), tad pārreģistrēšanās faktiski būs formāls juridisks akts.

Ja pašvaldība deleģē kādu no savām funkcijām uzņēmumam, tad var veidot publisko aģentūru. Taču pagaidām vēlmi kļūt par publisko aģentūru vēl nav izteicis neviens no pašvaldības uzņēmumu vadītājiem. Ir dažas iestādes, piemēram, Liepājas teātris, kuru darbību reglamentē ne tikai Komerclikums, bet arī citi likumdošanas akti, kas būs jāņem vērā, izvēloties uzņēmuma juridisko statusu.

Ir arī virkne kritēriju, kas jāņem vērā, izvēloties kādu no uzņēmējdarbības formām: kāda veida pakalpojumus uzņēmums sniedz, šo pakalpojumu atbilstība pašvaldības funkcijām, pakalpojumu kvalitāte, cena utt. Tāpat ir vairākas iespējas, kā uzņēmumu reorganizēt – iestādē, publiskajā aģentūrā, SIA, akciju sabiedrībā, to var arī privatizēt, tāpat pašvaldība var kādu no saviem objektiem vai funkcijām nodot koncesijā. Visas šīs iespējas jāizvērtē un uzņēmumi šā gada laikā jāpārreģistrē. Tāpēc pašvaldības uzņēmumu vadītājiem par to vajadzētu sākt domāt. Taču, kā jau teicu, lielākajai daļai tā būs tikai formalitāte.