Kurzemes Vārds

02:09 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Viltība, šarms un ironija

Daiga Mikuļska

Tieši pirms nedēļas "Brīvbrīdī" bija raksts "Mans priekšnieks ir vīrietis", kurā apskatījām vairākus paņēmienus, kā vīrieši cenšas izrādīt savu varu un pārākumu, gan sēžot priekšnieka krēslā, gan arī dažādās situācijās ikdienā. Piemēram, sieviete tiek ignorēta, izliekoties, ka viņas teiktais nav uztverams nopietni; viņai tiek liegta svarīga informācija; viss, ko viņa darījusi, ir slikti; ja sieviete ir pārliecināta par sevi, arī tas ir slikti. Šoreiz par tā saucamajiem pretpaņēmieniem, jo, kā zināms, katrai darbībai var atrast pretdarbību un situāciju vērst sev par labu. Nu, vismaz censties to darīt.

Jāatgūst balsstiesības

Ja sanāksmē, kurā sieviete izsaka savu viedokli, kungi nepārprotami sāk pievērst uzmanību kam citam, nevis teiktajam, neatliek nekas cits, kā prasīt vārdu vēlreiz. Bez neatlaidības neiztikt. Nenāks par ļaunu mīļi uzsmaidīt un izteikt atzinību par iepriekšējā runātāja teikto, bet nekļūstiet par pielīdēju. Jāpanāk, lai arī tavs priekšlikums tiktu uzklausīts un izskatīts, nevis ignorēts.

Esi viltīga

Šī prasme dzīvē var noderēt ne vienreiz vien, tādēļ nenāks par ļaunu to apgūt un pilnveidot. Viens variants ir šāds. Tādā gadījumā, ja skaidri zini, ka daļa darbā svarīgas informācijas līdz tavām ausīm vīriešu solidaritātes dēļ nenonāk, centies vairāk uzturēties kopā ar kādu no kolektīva vīriešiem. Tas pierādīts ne vienreiz vien, ka ne jau sievietes ir tās lielākās pļāpas. Būsi patiesi izbrīnīta, cik daudz interesantu un vajadzīgu lietu uzzināsi it kā nejauši un cik daudz informācijas tev uzticēs kā lielāko noslēpumu.

Slepenā savienība

Ja vien starp pašām kolēģēm sievietēm nepastāv neremdināmas pretrunas un iekšējās cīņas par ietekmes sfērām, viens no ietekmīgākajiem paņēmieniem, kā iespaidot kolektīva vīrišķīgo pusi, ir sieviešu slepenās savienības izveidošana. Tas skaidrs katram karavadonim, ka pret lielu cilvēku skaitu cīnīties grūtāk nekā pret vienu pašu nevēlamo elementu. Izrādīt feminisma ideju klaju popularizēšanu nav tas gudrākais. Bet prātīgi un lēnām! Iespējams, sākumā pat netiks pamanīts, ka kolektīva sievišķīgā puse ķērusies pie kāda sava konkrēta viedokļa un interešu aizstāvēšanas. Psihologi iesaka izveidot nemanāmu savienību ar tiem vīriešiem, kuri atbalsta ei uzlabos vispārējo klimatu kolektīvā.

Neaizmirsti ironiju

Vēl viens no variantiem ir notiekošā pārspīlēšana, un iztēlojies sevi kā pārliecinātu feministi. Izsaki savus protestus ar ironiju, un tūdaļ jutīsies labāk, ja pati gribēsi par notiekošo pasmieties. Tas būs pirmais solis cīņā pret savu apspiedēju, un arī sasprindzinājums mazināsies, jo būsi iemācījusies uz notiekošo paskatīties no malas un pasmaidīt. Ko tur liegt, šāda situācija rada veselīgu pārākuma apziņu un labu noskaņojumu.

Imanta Liepiņa zīmējums

Avīzes lapas apakšā pelēkā lodziņā teksts:

Dzīves gudrība: Lai cik niecīgs būtu mirklis, tas ir neatkārtojams. Ja tu neizmanto mirkli, tad droši vien izšķied visu savu mūžu.

Apzināties sevi

Kā justies labi? Šo jautājumu ļoti daudzi sev uzdod katru dienu. Saka, būt egoistam, tas ir slikti, bet, ja runa ir par veselīgu egoismu? Lūk, kādi ir egoista desmit baušļi!

1.Pirms tu iegūsti tiesības, tev ir pienākumi.

2.Ja tev nav naudas, tu to neaizdod.

3.Ja tu labi proti kādu amatu, tad tevi meklē un tu nosaki cenu. Ja tevi nemeklē, tev vajadzīga darba vieta.

4.Ja esi saskaņā pats ar sevi, tu esi saskaņā ar visu pasauli.

5.Ikviena agresija pret citu cilvēku ir agresija pret sevi pašu, ko tu gribi izgāzt pār citiem.

6.Ja tu zini, ko gribi, neviens tev neiestāstīs, ko viņš uzskata par pareizu.

7.Katram ir tiesības būt slinkam, bet ne uz tava strādīguma rēķina.

8.Ja esi strādīgs, esi tāds pats sevis, nevis citu labā.

9.Jo vairāk tu par kaut ko runā, jo mazāk par to zini.

10.Jo vairāk zini, jo mazāk tev vajadzības par to runāt. Reizēm mērķtiecīga klusēšana izsaka vairāk nekā simts tukšu teikumu.

Šos egoista baušļus komentē lielveikala "RIMI Ezerkrasts" vadītāja Vita Hartmane:

– Domāju, ka bez veselīga egoisma nekādi neiztikt. Jo citādi cilvēkam nav nekādu iespēju sasniegt nosprausto mērķi. Es pirmā baušļa vietā liktu to, kas ar numuru 4. Ja esi saskaņā ar sevi, daudz patīkamāk un priecīgāk dzīvot. Ne velti saka, ka visas bēdas ceļas no salīdzināšanas un sevis ielikšanas kaut kādos rāmīšos. Piemēram, sevi salīdzinot ar veiksmīgāku kaimiņu, darbabiedru vai kaimiņvalsts iedzīvotāju.

Otrajā vietā 1.bauslis. Par tiesībām un pienākumiem. Protams, jārespektē kā savas, tā citu vēlmes un labsajūta.

Trešajā vietā Nr.6. Ja reiz esi sācis savu kursu, tikai tu pats zini, kas tev šobrīd vajadzīgs un kādēļ dari tieši tā. Ne jau kāds cits to var zināt un dzīvot tavā vietā.

Man patika 8.bauslis. Tas katram būtu jāņem vērā. Diemžēl, ja citi ļaudis tavus labos darbus ātri vien neaizmirsīs, tad mūžīgā atmiņā noteikti nepaturēs. Varbūt tavā bēru dienā kaut ko atcerēsies, bet tad jau tev pašam no tā nekāda labuma vairs nebūs.

Nr.7 – tajā sabiedrībā, kas reiz bija nolēmusi soļot komunisma virzienā, bija laiks, ka tiem, kas strādāja, izdalīja talonus pārtikas iegādei. Tie, kas nestrādāja, ēda melnos ikrus. Katram egoismam ir robeža.

Nr.9 – tikai nesāc vēl runājot žestikulēt!