Kurzemes Vārds

01:50 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Unikāls dators un mājturības kabinets

Līvija Leine

Latvijas Neredzīgo biedrības Liepājas teritoriālajā organizācijā šogad var lepoties: ir iegūts jauns, unikāls dators, ar kuru var strādāt arī pilnīgi akli cilvēki, un mājturības kabinets, kurā neredzīgie un vājredzīgie cilvēki var apgūt iemaņas, lai sev sagatavotu maltīti. Tas bijis iespējams ar ASV vēstniecības, Liepājas dome un organizācijas "LDS Charities Estonia" atbalstu. Taču vislielāko paldies teritoriālās organizācijas priekšsēdētājs Māris Ceirulis par to saka Barbarai Stegmanei, ASV Miera korpusa brīvprātīgajai, kura strādāja Liepājā un viņu iedrošināja, saveda kopā ar organizācijām, kas bija gatavas sniegt palīdzību.

Uz prezentāciju bija uzaicināti arī skolu direktori, Pedagoģijas akadēmijas, Tehniskās universitātes un Izglītības pārvaldes pārstāvji. Māris Ceirulis un viņa kolēģi biedrībā rādīja un stāstīja, ka arī neredzīgs un vājredzīgs cilvēks var daudz ko iemācīties, apgūt dažādas zinības, iemaņas, kļūt pilnvērtīgs darbinieks.

Ar neredzīgajiem cilvēkiem strādā datorspeciālists Ģirts Dīcmanis. Viņš pārliecinājies, daži no apmācāmajiem jau pāris nodarbībās spēj apgūt iemaņas darbam ar datoru. Kā to dara absolūti neredzīgs cilvēks, demonstrēja Kaspars Rudzuroga. Viņš brīvi strādā uz klaviatūras, nekļūdīgi atrod vajadzīgos taustiņus, uzrakstīto kontrolē ar Braila raksta klaviatūru vai ar dzirdi. Dators visu uzrakstīto, katru burtu skaļi nolasa. Lai arī nepieradušai ausij elektroniskā diktora tekstu grūti uztvert, Kaspars apgalvoja, ka viņš saprot katru skaņu, tikai jāpierod, turklāt angļu valodas teksta atskaņošana notiek vēl skaidrāk, un tāpēc viņš labprātāk strādā ar angļu tekstiem, gan lasa, gan raksta. Ar šādu datoru, tam pievienojot skeneri, iespējams arī lasīt avīzes, grāmatas. Dators uztver informāciju, pārvērš to skaņā, vairs nav jālūdz citi cilvēki, lai lasa priekšā. Ineta Buša, kurai vēl mazliet redze ir saglabājusies, rādīja, kā strādāt ar datoru, kam pievienota elektroniskā lupa. Tā burtus palielina vairākkārt, un vājredzīgs cilvēks spēj ar datoru paveikt to pašu, ko redzīgs.

Mājturības kabinetā bija iespēja vērot, kā neredzīga sieviete gatavojas cept kūku. Kabinets moderns, skaisti virtuves skapīši, krāsaini trauki, elektriskā plīts, ledusskapi uzdāvinājuši Liepājas uzņēmēji. Ar neredzīgajiem strādā sociālā pedagoģe Dina Varanauska. Katrā reizē tikai ar vienu cilvēku, bet gribētāju te mācīties daudz. Māra, kuru todien sastapām strādājam mājturības kabinetā, sacīja, ka te var iemācīties daudz vairāk nekā Rīgā vai Volokolamskā, kur uzreiz strādā ar lielu cilvēku grupu un cilvēkam nav iespējams izjust, ar tausti uztvert katru produktu, darba rīku, trauku.

Māris Ceirulis, iepazīstinādams viesus ar šīm iespējām, mudināja viņus arī pašiem domāt, kā uzlabot redzes invalīdu izglītības, nodarbinātības un brīvā laika pavadīšanas iespējas, kā viņus integrēt sabiedrībā. Protams, tas prasīs papildus kapitālieguldījumus, viens dators ar skaņu un Braila rakstu maksā ap 14 tūkstošiem latu.