Kurzemes Vārds

01:18 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Ledus sakustējies, bet sastrēgumi turpinās

Vēl pagājušā gadsimta nogalē Latvijā par autortiesībām lielākoties atcerējās 1.septembrī, kad mūziķi vienīgo dienu gadā apvienoja spēkus cīņai ar pirātismu, un dažkārt tas notika arī reizēs, kad pārvēlēšanas jeb cita veida aktivitātes veica ikdienā laiski dusošās autortiesību aizstāvības organizācijas. Latvijai tuvojoties Eiropas savienībai, kārtību un autorus aizstāvošo struktūru sacensība ar pirātismu kļuvusi maķenīt biežāka un organizētāka parādība nekā neprognozējamas dabas stihijas, un galu galā būtu arī naivs ideālisms cerēt, ka kādreiz pirātisms tiks apkarots līdz galam, jo nadzīgi brīvdomātāji ar šo rūpalu čakli taisa labu naudu visā pasaulē. Tomēr joprojām mazliet vairāk pārdomātas rīcības, lai ierobežotu klaju nekaunību šajā procesā, varētu vēlēties.

Piemēram, Liepājas kārtības sargiem it kā nevarētu pārmest malā stāvēšanu pirātu tvarstīšanā, jo pērnā gada novembrī Ekonomikas policijai trāpījās patiešām iespaidīgs ķēriens, kad vienas operācijas laikā atņemto videokasešu skaits bija rakstāms gandrīz četriem cipariem, un tikpat bija arī konfiscēto audioierakstu, turklāt kārtības sargi saka, ka rakstot arī protokolus, kuru pērn bijuši pieci, un kontrolējot videonomas, kur nepaklausīgajiem viņu prece tiekot konfiscēta. Teikto nav iemesla apšaubīt, tomēr, lai problēmu varētu saprast pēc būtības, es ieteiktu, nu kaut vai Pētertirgū, painteresēties par disku cenām un pavērot, cik joprojām, arī pēc jau pieminētās policijas lieloperācijas, patiess ir pārdevēju izbrīns, ja jautāsit pēc oriģināldiskiem. Komentāri un pārdomas šajā sakarībā lai paliek katra ekperimentētāja ziņā, taču arī tas, ka ierakstu lielveikals mūsu pilsētā nespēja izdzīvot, tomēr ir neapstrīdams fakts.

Kamēr ekonomiskā situācija būs tāda, kāda tā ir šobrīd, kamēr atzīti kinokritiķi, stāstot par gaidāmajām pirmizrādēm, neaizmirsīs piebilst, ka uz lāviņām jau produkcija rodama, kamēr rokenrola pegazi savas zināšanas krās no kompjūru failiem, tikmēr divdomīgā koķetēšana ar likumiem šajā jomā, visticamāk, turpināsies, jo pagaidām vēl izskatās, ka valsts ne var, ne arī grib uzvarēt šajā cīņā ar vējdzirnavām.