Kurzemes Vārds

19:08 Trešdiena, 28. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Par sevi jārūpējas pašiem

Kirils Bobrovs

Kad mūs piespiež darīt ko jaunu, kas neatbilst mūsu tradicionālajiem ieradumiem, uzreiz uzplaiksnī negatīva reakcija. Sak, vai tad man tas ir jādara! Gadījumi, protams, mēdz būt dažādi. Piemēram, mūs ļoti viegli piespieda skrūvēt jaunas spuldzes pārdegušo vietā savās kāpņu telpās. Tā tomēr ir labāk, nekā, taustoties tumsā, kāpt pa trepēm. Vai arī tīrīt kāpņu telpu dažam ir patīkamāk, nekā pastāvīgi staigāt pa netīrumiem. Kaut gan nekādi likumu akti to neparedz. Lūk, pēc tam, kad māja pāries kooperatīvās sabiedrības pārziņā, būs pavisam cita lieta. Mūsu lasītāji pēdējā laikā spriež par daudz aktuālākām problēmām. Piemēram, likums paredz, ka namīpašniekam pie savas mājas nav jātīra ietve, kas pieder pašvaldībai. Bet tīra taču! Pašvaldība pieņēmusi attiecīgos noteikumus, un tie jāpilda. Pamēģini vien atstāt ietvi neslaucītu! Noteikti uzliks naudassodu.

Par dažām lietām, kuras, pašiem nemanot, mūs jau piespieduši darīt, mēs pat nezinām. Piemēram, ka pēkšņi esam kļuvuši par pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem. Uzņēmums "Lattelekom" savos rēķinos joprojām cītīgi turpina pierakstīt PVN katram dzīvokļa telefona abonentam. Kāpēc tādā gadījumā mūsu tramvajos pasažieriem neizsniedz divas biļetes - vienu par braukšanu, bet otru par ieturēto nodokli? Gluži vienkārši tāpēc, ka tā ir uzņēmuma "Liepājas tramvajs" vadītāju, nevis pasažieru problēma. Tas pats sakāms arī par jebkuru pirkumu veikalā, kad mēs nezinām, cik konkrēti santīmu no mums pārdotās baterijas vai banāna pārskaita Valsts ieņēmumu dienestam. Bet firmai "Lattelekom" šādā veidā ir vienkāršāk saglabāt labo slavu, sak, tarifs nemaz tik daudz nepalielinās, mēs paši vien maksājam valstij savu nodokli. Pēdējo reizi līdzīgu neizpratni šo rindu autoram izraisīja šomēnes no namu pārvaldes saņemtais kārtējais īres maksas rēķins. Tajā bija papildus pievienota maksa par gružu izvešanu, taču rakstīts, ka tas ir nodoklis. Pēc likuma būtu ar skubu jāskrien uz Nodokļu inspekciju un jāreģistrējas. Taču mūsu juristi ir bezspēcīgi paranormālu situāciju skaidrošanā Liepājā.

Pilsonis saņem jaunu pasi nozaudētās vietā. Par to viņam jāmaksā desmit latu. Bet to var izdarīt tikai bankā, kaut gan kase ir arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļā. Toties bankā bēdu brālim labprātīgi jāpiemaksā vēl 35 santīmi. Tāda nu ir nodeva par veikto operāciju. Pase nav kļuvusi dārgāka, vienkārši mēs maksājam vairāk. Mums, protams, paskaidros, ka tas nav nekāds juceklis, bet gan tirgus attiecības, un centralizācija arī ir progresa elements. Vienīgi šādi papildu santīmi par savdabīgiem lāča pakalpojumiem nezin kādēļ netiek ņemti vērā, aprēķinot inflācijas līmeni. Ja paaugstinātos cenas, tad gan? Taču visinteresantākais un smieklīgākais maksājumu jomā ir valdības projekts, kas paredz ieviest maksu par televīziju. Varasvīri nolēmuši, ka jāmaksā visiem, kam ir elektriskie skaitītāji, jo radušās nopietnas aizdomas: ja jau ir elektrības skaitītājs, tad noteikti skatās Latvijas televīzijas programmas, un nav svarīgi, vai cilvēkam mājās vispār ir televizors, vai nav, tādā veidā vienkāršos uzskaiti.

Ir tāda cilvēku kategorija, kas skaita burtiski katru caur pirkstiem izlaisto santīmu un visādi cenšas taupīt. Arī uz telefona sakaru rēķina. Bet tad pēkšņi šis cilvēks uzzina, ka namu pārvaldes darbu rīkotājam var pazvanīt tikai pa mobilo tālruni, kaut gan tas maksā dārgāk. Arī daudzām citām firmām, kuru pakalpojumus mēs izmantojam. Kādu laiku cilvēki, kas bija spiesti šādi tērēt savu naudu, pauda sašutumu, pat meklēja palīdzību avīzes redakcijā, bet tagad jau it kā pieraduši. Bet dažus nomierināja, piesedzoties ar tirgus attiecībām.

Taču ne vienmēr noraidošā reakcija uz pamudinošiem priekšlikumiem ir pareizākais risinājums. Un dažbrīd pat nevar saprast, kas veicina tās izpausmes. Pavasarī mūs atkal aicinās uz sestdienas talkām. Protams, tajās var arī nepiedalīties. Taču slīcēja glābšana vienalga ir paša slīcēja rokās. Kā mums nesen paskaidroja Sabiedrisko pakalpojumu regulatorā, māju apkārtnes tīrīšana ietilpst pakalpojumā, par ko no mums iekasē naudu. Bet vai tad mēs sagaidīsim šo pakalpojumu! Un, ja jau paši ap māju esam iestādījuši jaunos kociņus vai košumkrūmus, tad pašiem vien arī par tiem jārūpējas. Dažās vietās cilvēki saudzīgi izturas pret tiem, bet biežāk gan stādījumus izmīda, tie aizaug ar nezālēm. Pēc šobrīd valdošiem uzskatiem pat savā pārliecībā atpalikušais padomju cilvēks rīkojās pareizāk, kolektīva interesēs. Tieši šajā apstāklī arī slēpjas cilvēka iekšējās pārbūves plašās iespējas. Lai pēc tam vērstos pret nelikumībām un veiktu sabiedrībai derīgu darbu