Kurzemes Vārds

18:50 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Lauksaimniekus atkal mudina apvienoties

Pēteris Jaunzems

No Latvijas Zemnieku federācijas un Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes rīkota semināra Siguldā atgriezusies rajona bioloģisko lauksaimnieku pārstāve Velga Jansone. Viņa informēja "Kurzemes Vārdu", ka kārtējo reizi izskanējis pamudinājums visām rajona lauksaimniecības organizācijām apvienoties.

Seminārā par to izteikusies gan sadarbības padomes priekšsēdētāja Ligita Silaraupa, gan citi runātāji. Šādas apvienības jau pērn izveidojušās Cēsu, Valmieras, Talsu, Preiļu un Jelgavas rajonos. Par to, kā tas noticis, stāstījis apvienotās Cēsu lauksaimnieku organizācijas valdes priekšsēdētājs Andris Actiņš. Kā teica Velga Jansone, šoreiz apvienošanās ideja esot nākusi no augšas, jo rajonos nepieciešams radīt darboties spējīgus centrus, kas varētu savākt un apkopot visus lauksaimnieku priekšlikumus, kā arī informēt zemniekus par ministrijā un sadarbības padomē notiekošo. Bioloģisko lauksaimnieku apvienības aktīvisti uzskatot, ka apvienībās ir jāiekļaujas arī Lauksaimniecības konsultāciju birojiem, kā tas noticis Talsos, un Nevalstisko organizāciju atbalsta centriem.

Velga Jansone uzsvēra, ka šī būšot fizisku personu apvienība, bet valdes priekšsēdētāju paredzēts izvirzīt rotācijas kārtībā. Tas nepieciešams, lai kāpinātu atbildību un lai, kā tas jau dažkārt noticis, neizveidotos viena cilvēka organizācija, kuras vadītājs gan aizņem posteni, bet lietas labā neko nedara.

Šajā sakarībā seminārā esot vaicāts, kas noticis ar Liepājas rajonā izveidoto Mārketinga centru. Lauksaimnieki vēlējušies dzirdēt, kā varējis izgāzties labi iecerēts projekts, kuru vadījis ne tikai priekšsēdētājs un izpilddirektors, bet arī valde un kuru gribējusi citiem Latvijas rajoniem ieteikt kā paraugu Zemnieku federācija. "Tas radīja diezgan neērtu situāciju, jo nebija jau ko atbildēt," vaļsirdīgi teica Velga Jansone.

Seminārā izskanējis paziņojums, ka jaunizveidotajām apvienībām plānots valsts finansiāls atbalsts, taču konkursa kārtībā uz to varēšot pretendēt tikai desmit aktīvāko organizāciju, kas spēs apliecināt savu potenciālu. Pieteikumi konkursam esot jāiesniedz līdz marta vidum. Tas nozīmējot, ka jārīkojas nevilcinoties. Sīkāku informāciju par to var saņemt, piezvanot Velgai Jansonei pa tālruni 34 56088.

"Kurzemes Vārds" sazinājās arī ar Zemnieku federācijas rajona valdes priekšsēdētāju Nikolaju Pušņicki. Viņš bija lietas kursā par seminārā spriesto, par apvienību veidošanos un tām paredzēto valsts atbalstu. Pērn tas bijis paredzēts piecām apvienībām, bet šogad – jau desmit. Nikolajs Pušņickis vienīgi nevarēja saprast, kāpēc ir izvirzīts noteikums, ka arī apvienību izpilddirektors būšot jāizraugās konkursa kārtībā.