Kurzemes Vārds

06:00 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kā pārvarēt neveiksmīgo ziemošanu

Aizvadītās nedēļas nogalē Rīgā notika Latvijas bitenieku konference. Mūsu rajonu tajā pārstāvēja ap desmit dravnieku, kā arī bitenieku inventāra meistars Māris Sedliņš.

Par galvaspilsētā runāto "Kurzemes Vārdu" informēja Latvijas bitenieku valdes locekle un līdzšinējā rajona nodaļas vadītāja Baiba Tikuma. Aizvadītā ziema mūsu valsts biškopjiem izrādījusies neveiksmīga. Kaut gan informācija vēl neesot pilnībā apkopota, pēc provizoriskiem aprēķiniem bojā aizgājušas apmēram 50 procentu no saimēm. "Citam – vairāk, citam – mazāk, bet ir arī tādi bitenieki, kas pazaudējuši pilnīgi visu dravu," viņa teica.

Tas nav niknā sala iespaids. Ja labi ieziemotas, bites aukstuma nebaidoties. Būtībā saimes izretinājis pērnās vasaras sausums, kad bites ievākušas tā dēvēto izsvīduma medu. Pārtiekot no šāda ienesuma, medus vācējas aizejot postā. Tagad esot jautājums, vai bitenieki par zaudējumiem saņems kaut kādas kompensācijas. Pagaidām atbildi viņi nav saņēmuši. Zināms vienīgi tas, ka dravnieki, kam nav mazāk par 20 saimēm, saņems 89 latus lielas subsīdijas par iegādātā cukura tonnu. Taču, lai tiktu pie šīs naudas, bites jāreģistrē mājlopu reģistrā. "Tas ir labāk, nekā nekas," lakoniski teica Baiba Tikuma, liekot saprast, ka tādējādi bitenieki tomēr tiks pasargāti no izputēšanas.

Konferenē bitenieki iepazīstināti ar Igaunijas kolēģu piedāvātajām zālēm pret varatozi. Ērcītes iznīcināšanai tiekot ieteikti medikamenti, kas izgatavoti no bioloģiski nekaitīgām vielām. Vienai saimei tas varētu izmaksāt no pusotra līdz 1,60 latiem. "Tas ir diezgan dārgi," sprieda Baiba Tikuma, tomēr, ja līdzeklis izrādīšoties pietiekami efektīvs, tēriņi varot attaisnoties. Pagaidām šīs zāles Latvijā vēl neesot izmēģinātas.

Pašreiz iedzīvotāji sākuši pastiprināti pieprasīt šūnu medu. Līdz ar to izredzes paveroties meistaram Mārim Sedliņam, kurš izgatavo arī ļoti kvalitatīvas rāmīšu sekcijas. Rīgā liepājnieks bijis topā. Gan demonstrējis savus darinājumus, gan sniedzis paskaidrojumus. Par bišu ziemošanas rezultātiem un konferencē spriesto mūsu rajona bitenieki runāšot 12.aprīlī, kad viņiem pulksten 11 paredzēta sapulcēšanās Liepājā, Cukura ielā 7. "Būs jāapspriežas arī par to, kā rīkoties, pavasarim aizkavējoties, jo aprīli sola aukstu, esot vēl sagaidāms arī sniegs," brīdināja Baiba Tikuma. Viņa piebilda, ka šovasar katrā pagastā trīs lielākos un mazākos apjomos strādājošu bitenieku mājas apmeklēšot pārstāvji no Eiropas savienības institūcijām, kuriem dots uzdevums izpētīt šo nozari mūsu valstī. Tādu projektu finansējot alianse.

Pētera Jaunzema foto

Baiba Tikuma par biškopības problēmām stāsta rajona dravniekiem. Viņā šoreiz uzmanīgi ieklausās priekulnieks Pēteris Miglinieks un meita Sabīne.