Kurzemes Vārds

19:55 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Erudīti pārzina kosmosu un 20.gadsimta atklājumus

Bērnu un jauniešu centra rīkotajās Erudītu kluba sacensībās piedalījās mazākumtautību skolu sesto un septīto klašu skolēnu komandas, kā arī astoto un devīto klašu zēni un meitenes. Viņiem bija sagatavoti jautājumi, kas aptver katru vecuma grupu interesējošas un aktuālas tēmas. Tā kā ir aprīlis, tad sesto un septīto klašu audzēkņi vēlējās pārbaudīt savas zināšanas par kosmosa tēmu. Starp piecām komandām paši erudītākie par planētām, Visumu un ievērojamiem cilvēkiem, kuri devuši savu ieguldījumu Visuma izpētē, bija 12.vidusskolas bērni, no viņiem tikai pavisam nedaudz atpalika 2.vidusskolas 7.e klases komanda. Astoto un devīto klašu skolēnu komandas bija izpētījušas, ko paliekošu cilvēces vēsturē atstājis 20.gadsimts. Šajā jomā viszinošākais bija 3.pamatskolas 9.b klases skolnieks Pāvels Popovičs, aiz viņa palika 11. un 12. vidusskolas komandas.

Aicina piedalīties mākslas darbu izstādē

Maija sākumā visā pasaulē atzīmēs Astmas dienu, kad pastiprināta uzmanība tiek pievērsta šīs slimības ārstēšanai un iespējai palīdzēt cilvēkiem, kas ar to sirgst. Gaidot šo dienu, ikvienu aicina piedalīties radošo darbu izstādē "Logs". Dalībnieku skaits un vecums nav ierobežots, tāpat kā iesniegto mākslas darbu tehnika un izmērs var būt jebkurš pēc mākslinieka izvēles. Kopīga ir vienīgi tematika – logs, kas simbolizē pavērtu logu, lai pa to ieplūstu svaigs gaiss un cilvēkiem būtu vieglāk elpot. Konkurss notiks Rīgā, taču ir aicināti piedalīties arī liepājnieki un rajona iedzīvotāji. Darbus izstādīs Rīgas Latviešu biedrības namā un interesantākos veidos kā kartītes un par tām iekasētos līdzekļus izlietos ar astmu slimo bērnu ārstēšanai Cēsu sanatorijā. Darbiņi līdz 30.aprīlim jānosūta uz Rīgu, Pērnavas ielu 54 (LV 1009). Katram darbam jāpievieno moto.

Helikonieši atskatās uz gadā paveikto

Liepājas literātu un radošo mūziķu klubs "Helikons" Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā ar literāri muzikālu sarīkojumu atzīmēja savu pirmo dzimšanas dienu un atskatījās uz gada garumā paveikto. Noslēdzot pirmo darbības gadu, kluba biedri ievēlēja jaunu prezidenti – Zoju Zandbergu. Helikonieši ar pamatotu lepnumu var atzīmēt, ka šajā laikā jau iznākušas četras žurnāla "Helikons" burtnīcas, un pārskata sarīkojumā tika prezentēts jaunākais – 4.numurs (attēlā).

Ievērojami uzlabojies žurnāla vizuālais izskats, saturs un iekārtojums. Šis "Helikona" numurs veltīts Līvas ciema 750.jubilejai, un līdz ar to tajā ir gan Olafa Gūtmaņa pētījums par Liepājas pirmsākumiem, gan pašu helikoniešu liepājnieciskās izjūtas un atmiņas, gan esejas, dzeja, proza, recenzijas, dziesmu nošu pieraksti, saruna par radošo darbu un intervija ar latviešu pianistu no ASV.

Radošā gada pārskata sarīkojumā helikonieši nosauca savus goda biedrus – CZB direktori Ainu Krauči, Jaunliepājas bibliotēkas vadītāju Ilgu Auzu un fotomākslinieku Pēteri Jaunzemi – un pateicās viņiem par atbalstu un sadarbību. Priekšnesumos uzstājās visi klātesošie kluba biedri, runāja dzeju, esejas, dziedāja un muzicēja.

Mākslinieku konkurss "Pie jūras dzīve mana"

Šajās dienās galerijā "Klints" risinās mākslinieku konkurss "Pie jūras dzīve mana" (attēlā). To otro gadu ar Pilsētas domes un Liepājs ostas firmu atbalstu rīko mākslinieki Inga un Aivars Kleini. Šogad konkursā piedalās 35 mākslinieki, no tiem 27 gleznotāji un 8 lietišķās mākslas pārstāvji. Līdz 26.aprīlim jebkurš liepājnieks, interesents var darbus apskatīt un noteikt savu simpātiju galerijā "Klints". Paralēli tam mākslinieku darbus izvērtē profesionālu mākslinieku žūrija: Aldis Kļaviņš, Zigrīda Atāla, Valdis Mackars, Vija Ančenko, Liene Eltermane, Varis Siliņš, Pēteris Taukulis un Inga Kleina. Savas simpātijas un, viņuprāt, labākos darbus izvēlas arī sponsoru žūrija, kurā ietilpst Pilsētas domes izpilddirektora vietnieks Valdis Skujiņš, projektu speciāliste Ilze Zariņa un uzņēmēju pārstāvji. Konkursa noslēgumā, tāpat kā iepriekšējā gadā, būs gatavs arī izstādes katalogs.

Pavasara bērns Jana Egle

Indra Imbovica

Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā notika dzejnieces Janas Egles jubilejas sarīkojums "Sevi kā blūzu izdziedāt". Autores dzeju runāja aktieri Inese Jurjāne, Inese Belte un Ainārs Krūms, bet pašus jaunākos darbus lasīja pati jubilāre. Jana ir pavasara bērns, dzimusi 7.aprīlī un, kā pati atzina, šobrīd šajā dabas atmodas laikā raksta citādi, ir vairāk humora, gaišuma, vieglprātības.

Dzejniece Jana Egle publiskajā literārajā dzīvē ienāca it kā pavēlu – brieduma gados, bet strauji un pārliecinoši. Vainagojums tam ir pagājušā gada nogalē kopā ar fotomākslinieci Irinu Tīri izdotā dzejas grāmata "Dzirdēt noklusēto". Bija vērts krāt un izsijāt, bija vērts šaubīties un visbeidzot uzdrīkstēties, jo Janas Egles dzejā nav nekā no ieciklēta infantīlisma – bērnišķīgu fantāziju atšķaidījums par puķītēm, salauztu sirdi, sapņu prinčiem, bērzu birztaliņām. Te ir sievietes pasaule – skaudri ironiska, slēpti sāpīga, ar kailām kājām balstīta zemē, bet ar skatienu debesīs. Janas Egles dzejai piemīt rūgti salds noslēpumains valdzinājums, kā "Rīgas melnajam balzamam".

Jana joprojām šaubās par savu uzdrīkstēšanos, par savām spējām dzejot. Talantīgi cilvēki vienmēr šaubās, krīt un ceļas, un tomēr nespēj nerakstīt. Tāpat ir ar dziedāšanu – arī šajā vakarā kopā ar draudzenēm Zani un Sanitu skanēja arī Janas zemā balss.

Lieldienu brīnumi Jauno tehniķu stacijā

Jauno tehniķu stacijā Lieldienu noskaņā pulcējās 15.vidusskolas sākumklašu skolēni. Viņiem bija jauka izdevība interešu pedagogu vadībā iepazīties ar to daudzveidīgo nodarbību klāstu, ko piedāvā stacija un tās skolotāji. Mazie bērni kopā ar saviem skolotājiem ielūkojās nodarbībās un, paši pieliekot rokas, pārliecinājās, kā top dažādas skaistas lietas. Tā kā Lieldienas saistās ar Zaķiem, olām un krāsām, tad bērni varēja piedalīties olu krāsošanas nodarbībā. Viņi kokapstrādes pulciņā pārliecinājās, kā no koka var izzāģēt skaistas lietiņas (zaķīšus un oliņas), kā no pelēkas māla pikas var ieveidot skaistas jo skaistas figūriņas, kā no klūdziņām izpīt olu groziņus. Jauno tehniķu stacijas direktore Indra Bunka vērsa uzmanību uz to, ka šī interešu izglītības iestāde svētkos un ikdienā ir atvērta ne tikai pulciņu dalībniekiem, bet arī citiem skolēniem, tāpēc tādas atvērtās durvis ir nozīmīgas, lai bērni varētu pārliecināties, kādā veida aizpildīt brīvo laiku atbilstoši savām spējām un interesēm.

"Laumai" – vēl viens sertifikāts

Šodien Žurnālistu namā Rīgā notiek projekta par Vides vadības sistēmas ieviešanu uzņēmumos noslēguma seminārs. Sešu tajā piedalījušos uzņēmumu vidū ir arī viens no Liepājas – akciju sabiedrība "Lauma". Projekts sākās 2001.gadā, un tā iniciators bija Dānijas vides un mājokļu aģentūra. Galvenie uzdevumi, ko uzņēmumi izpildīja projekta gaitā, bija uzņēmuma vadības piekrišana videi draudzīgai politikai, un pārskats, lai noteiktu svarīgākos vides aspektus uzņēmumā. Vislabāk šajā ziņā veicies "Laumai", kas ir sasniegusi līmeni, lai iegūtu sertifikāciju atbilstoši starptautiskajam standartam ISO 14001. Sertifikācijas apliecība "Laumai" tiks pasniegta noslēguma seminārā, bet pārējie dalībnieki sertifikāciju cer nokārtot tuvāko astoņu mēnešu laikā.

Jaunie fiziķi tiekas atklātā olimpiādē

Pilsētā norisinājās atklātā fizikas olimpiāde. To rīkoja Fizikas skolotāju metodiskās apvienības vadītājs, 1.vidusskolas skolotājs Austris Krauja. Viņam olimpiādes laikā palīdzēja tagadējie Latvijas Universitātes fizikas un matemātikas studenti – 1.vidusskolas beidzēji Māris Ozols un Andris Ateka un 12.vidusskolas absolvents Antons Viderkers, kuri paši savulaik guvuši panākumus gan matemātikas, gan fizikas olimpiādēs pilsētas, kā arī valsts mērogā. Pavisam olimpiādē piedalījās 36 skolēni, 19 no viņiem pārstāvēja 1.vidusskolu. Olimpiādes rezultātus apkopo Rīgā.

Pārreģistrēs īpašumus, kuriem ir dubultās adreses

Līdz šā gada beigām saskaņā ar Ministru kabineta "Adresācijas noteikumiem" pārreģistrēs tās pilsētas pašvaldības dzīvojamās mājas un citus īpašumus, kuriem ir dubultās adreses, informēja Pilsētas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa. Saskaņā ar šiem noteikumiem līdz gada beigām Liepājā vajag pārreģistrēt 102 pašvaldības dzīvojamās mājas un 12 administratīvās ēkas un zemes gabalus, kuriem šobrīd ir dubultās adreses. Īpašumu pārreģistrāciju deputāti uzdeva organizēt Dzīvojamo māju privatizācijas komisijas priekšsēdētājam Uldim Pētersonam. Individuālas adreses katram īpašumam ir nepieciešamas, lai Valsts zemes dienests spētu uzturēt vienotu adrešu klasifikatora sistēmu, nodrošinātu datorizētu īpašumu uzskaiti teksta un kartes veidā, saglabātu un sniegtu informāciju par tām. Īpašumu ar dubultajām adresēm pārreģistrāciju paredzēts finansēt no Dzīvojamo māju privatizācijas komisijas budžeta papildu ienākumiem. Adrešu pārreģistrācijas kopējās izmaksas šobrīd rēķinātas aptuveni 3200 latu apjomā.

Diabēta slimniekiem par sirds un asinsvadu slimībām

Sirds un asinsvadu slimības pasaulē joprojām ir galvenajā vietā mirstības cēloņu ziņā. Latvija Eiropas valstu vidū šajā ziņā ir pirmajā vietā – no šīm slimībām mūsu valstī ik gadus mirst vairāk nekā 20 tūkstoši cilvēku. Turklāt pacientiem, kas sirgst ar diabētu, risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībās ir par divām līdz četrām reizēm lielāks nekā pārējiem. Šo negatīvo parādību veicina vairāki faktori: ekonomiskais stāvoklis, nepilnības veselības aprūpē, bet galvenokārt daudzu cilvēku nevērīgā attieksme pret savu veselību. Sirds un asinsvadu slimību pamatā ir ateroskleroze, kas veidojas gadu gaitā dažādu faktoru ietekmē. Dažus no tiem, piemēram, vecumu vai dzimumu nav cilvēku spēkos ietekmēt, tomēr daļu ir iespējams mazināt vai pat novērst. Par to, kā samazināt sirds un asinsvadu slimību risku, diabēta slimniekus, viņu piederīgos un citus interesentus uz sarunu sestdien, 26.aprīlī, pulksten 13 Latviešu biedrības namā aicinās Talsu slimnīcas Terapijas nodaļas vadītāja Valda Stalte. Pirms lekcijas pulksten 12 notiks Diabēta slimnieku asociācijas biedru pilnsapulce.