Kurzemes Vārds

20:39 Ceturtdiena, 4. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vēstule

Lāsts, kas jānoņem

"Kurzemes Vārdā" skartais jautājums par paaudžu konfliktiem (vecāki ļaudis grib klusumu un mieru, bet jaunie – bumbu spēlēt, pabļaustīties) noteikti ir pelnījis vairāk uzmanības nekā tikai vienu apskatu laikrakstā. Jo patiesībā jautājums ir plašāks, te nav tikai savstarpēja traucēšana vai nepatika vien. Vēl viena nianse ir – kādu dzīves stilu apgūst mūsu jaunatne, pašai nemanot. Ir konstatēts: kas bērnībā bieži un ilgi dirn vārtrūmēs, pagrabos, tup uz lieveņiem, kuļ tukšus salmus un visādi ālējas, patiesībā to turpina darīt arī vēlāk, pieaugušo gados. Tikai tad klāt nāk smēķi, aliņš un žēlabas, ka dzīve netaisna, ka nez' kāpēc neiet, ka nav darba utt. Īsi sakot, ir apgūts konkrēts dzīves stils ar visām no tā izrietošajām sekām.

Šis jautājums šodien ir gana pētīts. Lai izvairītos no aplama modeļa apgūšanas, ASV speciālisti iesaka katram bērnam paralēli skolai iesaistīties vēl divās aktivitātēs: vienā fiziskā (kāds sporta veids), otrā – intelektuālā, garīgā (mūzika, māksla, filozofija, reliģija utt.). Dzīve pierādījusi, ka, lai ar visu tiktu galā, ir vajadzīgs tik daudz laika un enerģijas, ka nekādām sētas futenēm, seklai pļāpāšanai un nekādai citādai laika nosišanai nav ne vaļas, ne arī – vēlēšanās. Treniņos bērni jau ir fiziski izlādējušies, savukārt nodarbības mūzikā, mākslā tiktāl attīstījušas bērna intelektu, ka prastās pagalma dauzonības un tukšas izpriecas viņu vairs nevelk. Blakus minot, pētījumi ASV rāda, ka tipisku ielas bērnu intelekts ir stipri zemāks par vidējo tā vecuma bērnu intelektu. Tā kā iela neko labu iemācīt nevar!

Ir valstis, kur jauniešu brīvā laika problēmām pieiet ārkārtīgi nopietni, tam atvēlēti lieli līdzekļi, piesaistīta sabiedrības uzmanība utt. Pusaudžu ielas aktivitātes, baru klenderēšana pa ielām utt. tiek apkarota un pat sodīta. Jo tieši uz ielas, pusaudžu barā, kad drosme ir īpaši liela, tiek izsmēķēta pirmā cigarete, izdzerts pirmais aliņš, pamēģinātas narkotikas. Normālā sabiedrībā bērnu bezmērķīgu atrašanos uz ielām uzskata par sliktu toni. Starp citu, arī Liepājā pirms daudziem gadiem tautā apritē bija tādi vārdi kā ielaspuika un pašpuika, kuriem bija visai negatīva nozīme. Tā kā – zināmajos gados esam ne tikai nodzērušies, bet arī šo to vērtīgu pazaudējuši no dzīvesveida.

"Audziniet sevi tā, lai nebūtu vajadzība pēc izklaidēm," skolēniem mācīja pazīstamais tautas audzinātājs Emīls Žaks Dalkrozs. Tas, viņaprāt, ir dzīvesveida augstākais līmenis. Vai uz to nebūtu jātiecas arī katrai liepājnieku ģimenei? Tad, iespējams, tiktu noņemts tas garīgās un fiziskās pasivitātes lāsts, kas daudziem gadiem ilgi liedz uzlabot savas dzimtas dzīvesveidu. Arī minētie paaudžu konflikti un vēl daudzas citas nelaimes tad atkritīs pašas par sevi.

Jānis Birzkops,

Dr.paed.