Kurzemes Vārds

03:26 Ceturtdiena, 3. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Amatnieki pārrunā Līvas tirgus notikumus

Indra Imbovica

Amatu nama sētā, Bāriņu ielā, Liepājas Amatnieku biedrības priekšsēdētaja Ligita Reimane kopā pulcināja pilsētas un rajona amatniekus, lai pārrunātu Līvas tirgus notikumus. "Piedzīvotā un pārdzīvotā Siena tirgus laukumā bija tik daudz, ka tobrīd nebija laika pat satikties un aprunāties, tādēļ jutām nepieciešamību satikties, atskatīties uz visu un padomāt, ko darīt turpmāk, pateikt paldies no tiem sajūsminātajiem kolēģiem, kuri uz Līvas ciema svētku tirgu mēroja tālāku ceļu no Rīgas, tā rajona, Siguldas un citām Latvijas pilsētām," skaidro Ligita Reimane.

Lai būtu omulīgāk un sirsnīgāk, Amatu nama sētā tika improvizēta pankūku cepšanas ballīte, kurā atkal lietā tika likta Jura Ventaskrasta darinātā cepešpanna. Visi kopā pārskatīja Līvas tirgus laikā tapušās fotogrāfijas un izskaitļoja, ka tirgū, piemēram, pankūku cepšanā izlietoti 20 litru mīklas un 10 litru miežu pladiņu "klimpas buljonā) vārīšanā. Amatu nama vakarēšanas dalībnieki bija vienisprātis, ka Līvas tirgus tradīciju vērts turpināt. Vēl vairāk, atklājot vasaras sezonu Liepājā, to Siena tirgus laukumā varētu rīkot katru gadu.

Sadarbība infekciju slimību ierobežošanā turpinās

Šīs nedēļas beigās darba vizītē uz Norvēģiju, Orstas pilsētrajonu Bergenā primārās veselības aprūpes projekta ietvaros dosies četri dalībnieki no Liepājas: Sabiedrības veselības aģentūras Liepājas filiāles vadītāja Ingrīda Kužniece, Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centra vadītāja Anita Liepa, domes priekšsēdētāja vietnieks Tālivaldis Deklaus un projektu vadītāja Ineta Stadgale, lai piedalītos starptautiskā konferencē "400 gadu sabiedrības veselības aprūpē un nākotnes perspektīvas". Vizītes laikā Bergenā paredzēta arī tikšanās ar turienes sadarbības partneriem, lai turpinātu strādāt pie jau iesāktā projekta par infekciju slimību ierobežošanu, kā arī tikties ar šī projekta finansētājiem un Norvēģijas Veselības ministrijas pārstāvjiem. Atgādināsim, ka šis projekts paredz Liepājas un Orstas pilsētrajona sadarbību iedzīvotāju veselības aprūpē, lai veicinātu drošus dzīves apstākļus un labus veselības un sociālās aprūpes pakalpojumus, lielu nozīmi piešķirot pašu iedzīvotāju iesaistīšanai veselīga dzīvesveida aktivitātēs. Modelis, pie kura abu pušu pārstāvji strādā, paredz sadarbību starp veselības un sociālās aprūpes vadītājiem, veselības māsām un brīvprātīgajiem sabiedrības pārstāvjiem, kas veicinātu zināšanas par veselību.

"Vadugunīs" skanēs ģitāras

Šodien pulksten 17 mākslinieciskās jaunrades centrā "Vaduguns" ciemos gaida visus tos, kam patīk ģitāras spēle. Tur notiks neliels koncerts, kur savu prasmi rādīs Austras Pumpures studijas jaunie ģitāristi: gan tie, kas sākuši mācīties spēlēt šo mūzikas instrumentu tikai šajā mācību gadā, gan arī tādi, kas to dara jau ilgāku laiku un arī paši komponē dziesmas. Kā sacīja "Vaduguns" direktore Inta Čukure, iespējams, ka kāds no klausītājiem arī izvēlēsies nākamajā gadā apgūt ģitāras spēli.

Apmeklē Baltijas Krievu institūta Liepājas filiāli

Pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks apmeklēja Baltijas Krievu institūta Liepājas filiāles jaunās telpas. Pēc telpu apskates domes priekšsēdētājs sarunā ar filiāles direktoru Oļegu Mantuļņikovu atzina, ka ir patīkami pārsteigts par redzēto un pauda savu atzinību par kvalitatīvas studiju vides izveidošanu Liepājā. Pateicoties mācību iestādes veiksmīgai darbībai, aptuveni 400 studentiem nav jādodas uz Rīgu, lai iegūtu kvalitatīvu, augsta līmeņa izglītību, bet viņi var veiksmīgi studēt Liepājā, izmantojot arī iespēju studēt vakara grupās, kas ir īpaši svarīgi strādājošiem studentiem. O.Mantuļņikovs informēja, ka nākamajā mācību gadā tiks uzņemti studenti jaunā studiju programmā ­ sabiedriskās attiecības, kā arī būs iespējas apgūt 1.līmeņa augstāko izglītību psiholoģijā. Filiāles direktors arī pauda cerību, ka nākotnē studiju programmu skaits vēl palielināsies. Pašreiz tās pilnīgai darbībai traucē lektoru trūkums. Filiāles bibliotēka ar starptautiska tīkla starpniecību piedāvā studentiem nepieciešamo literatūru pasūtīt no dažādām valstīm, kā arī ir noslēgta vienošanās ar Liepājas Pedagoģijas akadēmiju par iespēju izmantot tās bibliotēku. Tikšanās noslēgumā domes priekšsēdētājs piedāvāja bibliotēkas papildināšanai dažādu profesionālo literatūru, kas ir domes īpašumā.

Apgūs Dānijas pieredzi sociālā dialoga veidošanā

Liepājas pārstāvji devušies trīs dienu mācību braucienā uz Orhūsu (Dānija), lai praksē iepazītos ar sociālā dialoga metodi Dānijas uzņēmumos un izpētītu pašvaldības, valsts iestāžu, uzņēmumu un mācību iestāžu sadarbības modeli, informē Pilsētas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa. Mācību braucienā piedalās domes darba tirgus un bezdarba jautājumu eksperte Aija Saldovere, Komercnodaļas vadītāja Sanita Linde, RTU Liepājas filiāles direktors Voldemārs Kārkliņš, lektors Jānis Šperbergs, biznesa augstskolas "Turība" studiju centra vadītāja Agnese Mackeviča un projektu vadītāja Laima Kalniņa, kā arī vairāku Liepājas uzņēmumu pārstāvji. Šis pasākums notiek Latvijas un Dānijas divpusējās sadarbības programmas par darba tirgus politiku Baltijas reģionā ietvaros.

Prezentē rokasgrāmatu un diskutē par topošiem likumiem

Liepājas Nevalstisko organizāciju centrā pārstāvji no Rīgas prezentēja rokasgrāmatu nevalstiskajām organizācijām par jauno Darba likumu. Notika arī diskusijas par jaunajiem NVO likumprojektiem. Rokasgrāmata par Darba likumu veidota sadarbībā ar Eiropas savienības līdzfinansēto projektu "Latvijas jaunā Darba likuma ieviešana NVO ietvaros". Bet NVO likumprojekti ir izstrādāti, lai radītu labvēlīgu vidi Latvijas nevalstiskajām organizācijām. Tie paredz vairākus priekšnoteikumus, lai NVO attīstība būtu ilgstoša un efektīva. Pašreizējā likumdošana gan to neparedz. Saeimā jaunie likumprojekti pirmajā lasījumā tika pieņemti pagājušā gada decembrī. Kā būs tālāk, zināt vēl nevar. Cilvēki, kas apvienojušies dažādās sabiedriskās organizācijās, ļoti cer, ka šodienas likumdevēji sapratīs, ka bez aktīvas sabiedrības līdzdalības valstī notiekošajos procesos, bez valsts atbalsta NVO īsta demokrātija Latvijā nav iespējama.

Jaunie ūdenslīdēji sāk gatavoties pārbaudījumiem

Kā informēja Jūras spēku Baltijas valstu Ūdenslīdēju mācību centra komandiera pagaidu vietas izpildītājs kapteiņleitnants Jurijs Timofejevs, drīzumā sagaidāms ūdenslīdēju-atmīnētāju mācību kursa izlaidums. Deviņi kursanti no visām trijām Baltijas valstīm uzsāka mācības 30.martā un šajā laikā apguvuši dažādas zinības kvalificētu instruktoru uzraudzībā. 15.jūlijā ieplānots kursa izlaidums, kad visiem apmācību sekmīgi pabeigušiem kursantiem tiks izsniegts sertifikāts, kas apliecinās viņu iegūtās prasmes. Kā atzina J.Timofejevs, mācības nav vieglas un līdz galam tikt ir grūti. Uz to norāda arī tas, ka laika gaitā mācības nācies pamest jau trijiem cilvēkiem ­ tagad kursā mācās vairs tikai viens pārstāvis no Latvijas, 2 lietuvieši un 3 Igaunijas Jūras spēku pārstāvji. Šiem kursantiem nozīmīgs ir tieši atlikušais mēnesis līdz izlaidumam, jo šajā laikā sākas aktīvā darba fāze, kad topošajiem ūdenslīdējiem-atmīnētājiem nāksies pierādīt savas spējas dažādos gan teorētiskos, gan fizisko vingrinājumu pārbaudījumos un eksāmenos.

Roni atdos dabai

Šovakar Rojā ar kuģi jūrā tiks vests ronēns, ko aprīļa sākumā Liepājas pievārtē izskaloja Baltijas jūra, lai viņu atdotu dabai. Līdz šim ronēns Admirālis tika kopts Rīgas zooloģiskā dārza Kalvenes filiālē. Šajā laikā viņš no 16 kilogramiem pieņēmies svarā līdz 36 kilogramiem, kas esot diezgan laba kondīcija atlaišanai dabā. Admirālis ir apguvis arī dzīvu zivju ķeršanu. Kaut arī šie faktori ļauj cerēt uz ronēna izdzīvošanu savvaļas apstākļos, diemžēl zvejas tīklu pārbagātā piekraste un atpalicība augšanā Admirāļa izdzīvošanas iespējas pēc speciālistu domām samazina līdz 50 procentiem. Lai izsekotu izlaistā roņa gaitām, viņš tiks iezīmēts ar īpašu plastmasas pleznas zīmi.