Kurzemes Vārds

23:56 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Itālieši sajūsmināti par latviešu dejotājiem

Indra Imbovica

No Itālijas pilsētas Brešijas, kas atrodas starp Milānu un Venēciju, atgriezās Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra tautisko deju ansamblis "Rucavietis" ar savu vadītāju Olitu Laivenieci un kluba "Lauma" deju grupa "Rotaļa" ar vadītāju Ainu Apeni.

Latvieši bija vienīgie ziemeļzemju pārstāvji, jo festivālā dominēja brazīliešu un argentīniešu, kā arī itāļu ugunīgās dejas, kuras papildināja palestīniešu, ebreju, ēģiptiešu, afrikāņu un slovāku deju ritmi.

Ja iedomājamies dienvidniekus viņu krāšņajos, karnevāliskajos tērpos, ar ugunīgajiem tango ritmiem, tad varētu domāt, ka latviešu tautas dejas biezajos vilnas tautastērpos siltzemju ļaudis diez vai varētu aizraut. Izrādījās, ka mēs stipri vien alojamies, jo liepājnieku pusotras stundas garais koncerts tika uzņemts ar ovācijām. "Mūsu priekšnesumi pašiem par pārsteigumu uz uh! aizgāja," ir iepriecinātas abas vadītājas. Koncerti notika senā, brīnumskaistā parkā.

"Rucavieša" septiņi pāri izdejoja savu Dziesmu svētku jauno programmu, bet īpaši pārsteidza tas, ka dienvidniekus visvairāk sajūsmināja meiteņu "Dvieļu deja" un puišu deja ar plediem "Veļu diena". Aina Apena bija gandarīta par savām deviņām "Rotaļas" meitenēm. Viņas nedejo tautiskās dejas, bet tā kā festivāla prasība bija iepazīstināt ar savas tautas kultūru, nacionālajām tradīcijām un tautastērpiem, 10 līdz 12 gadus vecās meitenes ļoti īsā laikā iemācījās trīs latviešu tautas dejas: "Andžiņš", "Rozā polka" un "Vāveru polka". "Manas meitenes trīs mēģinājumos strādāja pa trim, četrām stundām un iemācījās visu, kā nākas," ir gandarīta Aina Apine.

"Kad puiši pēc koncerta noāva zābakus, tad bikses līdz ceļiem bija no sviedriem slapjas, it kā viņi būtu no ezera izbriduši, bet meitenes savas sasviedrētās blūzes varēja burtiski izgriezt," smejas Olita Laiveniece. Lieki piebilst, ka augstu kotējās arī latviešu tautastērpi. "Rucavietim" pamatā bija Bārtas, bet "Rotaļas" meitenēm Rankas pagasta tērpi. Īpašs paldies estētikas skolas "Varavīksne" direktorei Irinai Luikai, kura mazajām meitenēm šos tautastērpus aizdeva.

"Enerģija un emocijas ir uzkrātas, tagad jāgatavojas Dziesmu svētkiem," rezumē Olita Laiveniece.