Kurzemes Vārds

22:56 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jauna specialitāte nākotnes darba tirgum

Kristīne Pastore

Domājot par to, lai jaunieši, kas pabeidz skolu, varētu iegūt labu izglītību, kā arī nākotnē konkurēt darba tirgū, Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas filiālē sadarbībā ar firmu "Festo", sākot ar nākamo mācību gadu, uzņems audzēkņus pavisam jaunā specialitātē – mehatronikā. Kā uzskata firmas "Festo" direktors Alfons de Lāts, kurš bija ieradies Liepājā, lai kopīgi ar šejienes speciālistiem izveidotu programmu, šādi speciālisti būs vajadzīgi nākotnē, lai Latvija ar saviem ražojumiem kļūtu konkurētspējīga pasaules tirgū.

Mehatronikas speciālisti, kā uzskata RTU Liepājas filiāles direktors Voldemārs Kārkliņš, jau šobrīd būtu pieprasīti darba tirgū, taču pagaidām tādu izglītību mūsu valstī iegūt nav iespējams. Tie ir speciālisti, kas būs spējīgi apkalpot modernu tehnoloģiju iekārtas, šī specialitāte apvieno mehāniku, elektrotehniku, elektroniku, datortehniku, programmēšanu un daudz ko citu. Jaunā specialitāte izveidota sadarbībā ar firmu "Festo", kas ražo pneimoautomātikas elementus. Firmas pirmsākumi ir Vācijā, kur pirms vairāk nekā 75 gadiem tapa ģimenes uzņēmums, kas nodarbojas ar kokapstrādi. Tad arī tika radīti piemēroti instrumenti un iekārtas, kā arī sagatavoti speciālisti to apkalpošanai. Firmas filozofija ir vienkārša – vispirms jāsagatavo cilvēki, kas varētu apkalpot iekārtas un tad jāsāk ražošana. Tādēļ arī "Festo" piedalās apmācības programmu izveidošanā. Liepājniekiem ar šo firmu ir līgums par palīdzību materiāli tehniskās bāzes iekārtošanā, par laboratoriju iekārtu piegādi, pedagogu apmācību, kā arī par iespēju stundentiem praktizēties Kauņā.

Kā sacīja firmas "Festo" pārstāvis Kurzemē Ainars Tučins, jau šobrīd daudzos mūsu pašu Liepājas uzņēmumos, piemēram, "Liepājas metalurgs", "Līvu alus darītava", vairākās kokapstrādes firmās un citur, ir nepieciešami speciālisti, kas varētu apkalpot augsto tehnoloģiju iekārtas. Kā piebilda RTU lektors Jānis Šperbergs, speciālistiem, kas apgūs šo specialitāti, būs iespējams vienlīdz labi konkurēt darba tirgū jebkurā Eiropas valstī.

Alfons de Lāts uzsvēra, ka jaunizveidotā specialitāte būs nozīmīgs liepājnieku solis ceļā uz Eiropas savienību, jo, iestājoties tajā, daudz aktuālāka kļūs šeit saražotās produkcijas konkurētspēja kopējā tirgū. Un tas nav iespējams, ja tiek izmantots tik daudz roku darba kā līdz šim. "Jums neatliek nekas cits, kā iet līdzi laikam un ieviest augstās tehnoloģijas," sacīja Alfons de Lāts. "Un šīs specialitātes ieviešana liecina par to, ka jūs esat tam gatavi."