Kurzemes Vārds

14:40 Sestdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Evalda Rimbenieka iela ir. Vai ar to pietiek?

Līvija Leine

Kristīgi demokrātiskās savienības Liepājas nodaļas biedrs un KDS domes loceklis Egils Deksnis šajās dienās ienāca redakcijā ar sirdī ilgi izlolotu ierosinājumu: Liepājā vajadzētu uzcelt pieminekli vienam no ievērojamākajiem Liepājas visu laiku cilvēkiem – Evaldam Rimbeniekam. Šāda doma viņam radusies, domājot par 14. jūniju, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu. Jo šajā dienā Evaldu Rimbenieku līdz ar citiem Latvijas cilvēkiem ar varu aizveda uz Krieviju. Tolaik viņš dzīvoja Aizputē, kur strādāja par baptistu mācītāju. No Liepājas pilsētas galvas amata viņš tika padzīts jau 1940., pirmajā padomju okupācijas, gadā, bet trīs gadus vēlāk – 1943. gada 20.janvārī jau nogalināts kādā no Vjatlaga nometnēm, iespējams, ka Kirovā.

Pilsētas galva Evalds Rimbenieks bijis divas reizes – no 1922. līdz 1928.gadam un no 1934. līdz 1940.gadam. No 1928. līdz 1934.gadam Evalds Rimbenieks bija 3. un 4.Saeimas deputāts, bet 1934.gada aprīlī un maijā arī Latvijas Republikas finanšu ministrs. Bet Pilsētas domē darbojies kopš 1921.gada, bijis Izglītības nodaļas vadītājs, Skolu valdes priekšsēdētājs un līdz ievēlēšanai par pilsētas galvu, pilsētas galvas biedrs. Kad viņš 1922.gadā sāka vadīt pilsētu, tās saimniecība bija kara laikā izpostīta, taču viņš prata cilvēkus iedvesmot pašaizliedzīgam darbam, un pilsēta sāka atplaukt. Pilsētas vēsturē viņš īpaši pazīstams ar vēlmi padarīt bagātu tās kultūras dzīvi, ar viņa atbalstu nodibināja Tautas konservatoriju, Liepājas filharmoniju, izveidoja Vēstures un mākslas muzeju. Viņš apbalvots ar Latvijas Republikas Trīszvaigžņu ordeni un Lietuvas Republikas Ģedimina ordeni.

1998.gadā, kad Evaldam Rimbeniekam apritēja 110.jubileja, Kristīgi demokrātiskā savienība rosināja Pilsētas valdi nosaukt šā slavenā un pilsētas labā daudz darījušā vīra vārdā kādu jaunu pilsētas ielu vai kaut daļu no Ūliha ielas, vismaz to vietu, kur kādreiz ēkā, ko tagadējie liepājnieki pazīst kā bērnudārza namu, atradās Evalda Rimbenieka rezidence. 1998.gada 9.aprīlī Liepājas Pilsētas dome pieņēma lēmumu Evalda Rimbenieka vārdā nosaukt Vītola ielas daļu no Ūliha ielas līdz Jūrmalas parkam. Tagad Kristīgi demokrātiskās savienības Liepājas nodaļa un Pirmās partijas Liepājas nodaļa nāk klajā ar jaunu rosinājumu – Evalds Rimbenieks un citi slavenākie Liepājas pilsētas galvas, kā, piemēram, Teodors Breikšs, Leo Lapa būtu pelnījuši, lai viņiem šajā pilsētā būtu savi pieminekļi. Varbūt tas nav nemaz tik neiespējami? Varbūt, ka pilsētas tēlam nāktu tikai par labu, ja mēs prastu skaisti godināt tos, kuri šās pilsētas slavu savulaik spodrinājuši?