Kurzemes Vārds

09:31 Pirmdiena, 9. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Vēlēšanu iecirkņu skaits zināms
Centrālā vēlēšanu komisija bija izdevusi rīkojumu pilsētu domēm, novadu domēm un pagastu padomēm līdz šā gada 16.jūnijam noteikt vēlēšanu iecirkņu skaitu un atrašanās vietas tautas nobalsošanas par Latvijas dalību Eiropas savienībā rīkošanai. CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars īpaši uzsvēra, ka pašvaldībām jāņem vērā gan vēlētāju skaits attiecīgajā pašvaldībā, gan vēlēšanu iecirkņu pieejamība, lai tajos varētu tikt iekšā gan gados veci cilvēki, gan vēlētāji ar īpašām vajadzībām. "Ja ir iespēja vēlēšanu iecirknim izvēlēties pirmo stāvu, tad nevajadzētu izvēlēties otro pat, ja šķiet, ka telpas tur ir glītākas," teica A.Cimdars. Liepājā gan vēl Pilsētas dome oficiāli vēlēšanu iecirkņu skaitu un izvietojumu nav apstiprinājusi. Pilsētas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ildze Lagzdiņa apgalvoja, ka tikai 18.jūnijā no CVK saņemts šis rīkojums. Taču pašreiz nav nodoma kaut ko mainīt līdzšinējā vēlēšanu un tautas nobalsošanas organizācijas pieredzē Liepājā, kas pierādījusi sevi kā optimālu: būs 20 vēlēšanu iecirkņi, un tie atradīsies jau vēlētājiem ierastās telpās.

Līderis – "Liepājas osta LM"
Šā gada pirmajā pusē pārkrauto kravu apjoma ziņā līderis Liepājas ostā ir stividorkompānija "Liepājas osta LM", kas piecos mēnešos pārkrāva 589 300 tonnu kravu. Šai kompānijai arī vērojama vislielākā izaugsme, jo tas ir par 85,8 procentiem vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā laika posmā. Nākamā kravu apgrozījuma ziņā ir ostas firma "Terrabalt" ar 362 200 tonnām kravu, kas ir par 34,8 procentiem vairāk nekā iepriekšējā gadā. Savukārt trešo lielāko kravu apjomu šā gada piecos mēnešos Liepājas ostā pārkrāvusi kokmateriālu firma "Laskana" – attiecīgi 289 300 tonnu, kas ir par 31,2 procentiem vairāk nekā pērn. Kopumā šā gada piecos mēnešos Liepājas ostā kravu apjoms pieaudzis par 40 procentiem, pārkraujot 2,21 miljonu tonnu kravu.

Izmaiņas ostu vadībā
Saeima vakar pieņēma grozījumus likumā "Par ostām", kas paredz mainīt lēmumu pieņemšanu lielo ostu valdēs, nosaka kompensāciju kārtību bijušajiem zemes īpašniekiem ostu teritorijās un nosaka pirmpirkuma tiesības ostām uz zemi to teritorijās. Saskaņā ar izmaiņām likumā Liepājas, tāpat Rīgas un Ventspils ostu valdēs paredzēti desmit valdes locekļi – piecas pašvaldības amatpersonas, no kurām viens ir valdes priekšsēdētājs, un pa vienai Satiksmes, Ekonomikas, Finanšu un Vides ministriju amatpersonai, kā arī Latvijas Attīstības aģentūras amatpersona, kuru norīko ekonomikas ministrs. Paredzēts, ka šajās ostās lēmumus varēs pieņemt, ja par tiem nobalsos ne mazāk kā seši valdes locekļi.

"Mans mīļākais Bībeles stāsts"
Katoļu draudzes centrā (Svētā Meinarda baznīcā) apskatāma izstāde "Mans mīļākais Bībeles stāsts". Tajā izstādīti daļa no darbiem, kas iesniegti Latvijas Bībeles biedrības izsludinātajam konkursam. Tajā piedalījās bērni no 17 vispārizglītojošām skolām, 31 dažādu konfesiju draudzēm, 2 mākslas skolām un 35 individuālie zīmētāji. Visi 665 zīmējumi bija skatāmi izstādē, kas notika Rīgā, Latvijas Mākslas akadēmijā, bet Liepājā redzami Rīgas, Liepājas, Nīcas, Grobiņas un citu Kurzemes skolu un draudžu bērnu darbi. Latvijas Bībeles biedrība plāno konkursam iesūtītos zīmējumus izmantot, veidojot jauno Bērnu Bībeli, kā arī izgatavojot uzlīmes par Bībeles tēmām. Katoļu draudzes namā bērnu darbu izstādes nav retums. Iepriekš bija skatāma grobiņnieka, Svētā Meinarda baznīcas svētdienas skolas audzēkņa Matīsa Locika izstāde, pirms tam – Velgas Gūtmanes mākslas studijas audzēkņu darbu izstāde.

Videofilmu vasaras piedāvājumi bibliotēkā
Centrālā zinātniskā bibliotēka vasaras atvaļinājumu un skolēnu brīvdienu laikā saviem lasītājiem, bērnu vasaras nometņu dalībniekiem un jebkuram interesentam katru darba dienu pulksten 10 piedāvā video seansus ar plašu, tematiski daudzveidīgu programmu. Tajā iespējams noskatīties gan latviešu literatūras klasikas ekranizējumus un latviešu mākslas filmas, gan "Nacionālās ģeogrāfijas" dokumentālo filmu un Latvijas vēstures sērijas, gan bērnu filmas, gan videoierakstus no Dziemu svētkiem un "Rīgai – 800", kā arī dažādus koncertu ierakstus. Bez tam bibliotēka ir sagatavojusi vēl kādu īpašu piedāvājumu – bērnu grāmatiņu izstādi īpašā poligrāfiskā izpildījumā. Proti, tās ir grāmatiņas, kas pīkst, čivina, rukšķ..., kas darinātas cāļa, kaķa, sirsniņas u.c veidolā. Daudz brīnumaina ieraudzīt un uzzināt var grāmatiņās, kuras atverot lapas paceļas kā mūža mežs ar eksotiskiem dzīvniekiem vai okeāna dzelme ar tā iemītniekiem, vai kā dārguma lādīte, pasaku cimdiņš un trīs siventiņi utt. Šo grāmatiņu kolekciju Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā var apskatīt, tikai iepriekš piesakoties.

Konkursu uzvarētājs zināms
Vairākus pašvaldības Komunālās pārvaldes rīkotos konkursus tikko uzvarējusi SIA "Liepājas celtniecības kompānija". Viens no tiem – Liepājas 1.vidusskolas sanitārā mezgla un elektroapgādes sistēmas rekonstrukcija, otrs – Veco ļaužu sociālās mājas Ganību ielā ieejas mezgla rekonstrukcija. Kā atzīst kompānijas direktors Vents Vīksna: "Darba šovasar būs daudz, nekāda atpūta nesanāks." Turklāt, ar smaidu komentējot pirmo vinnēto konkursu un saņemto pasūtījumu, "Liepājas celtniecības kompānijas" darbinieki atzīst, ka nu jau kļuvuši Liepājā par galvenajiem sanitāro mezglu remontētājiem. Jo iepriekš tieši šī firma rekonstruēja gan tualeti Jūrmalas parkā, gan Jaunliepājas tirgū.