Kurzemes Vārds

22:28 Pirmdiena, 9. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Saistošs fotoprojekts, kas aizsākas Rucavā

Pēteris Jaunzems

Kultūrkapitāla fonda atbalstītais projekts "Lauku fotogrāfi – lauku cilvēkiem" jau šosvētdien aicina skatītājus uz Rucavu, kur pulksten 13 Saieta namā paredzēts atklāt Arnolda un Jāņa Aigaru, kā arī Alfrēda Niedola un Vara Santa fotodarbu ekspozīciju. Šī izstāde ir iecerēta kā ceļojoša, un projekta īstenošanas gaitā paciemosies pavisam 12 apdzīvotās vietās, proti, bez Rucavas vēl arī Pāvilostā, Kuldīgā, Nīcā, Kalētos, Durbē, Bārtā, Liepājā, Aizputē, Priekulē, Alsungā un Saldū.

Fotoizstāde šoreiz īpaša ar to, ka četri fotomākslinieki tai atvēlējuši darbus, kuros iemūžinātas viņiem sirdij tuvas vietas un sastaptie labie cilvēki. Kaut arī darbu autori uzskata, ka tie esot savā ziņā līdzīgi, taču viņu rokraksti un darbu izpildījuma maniere ir visai atšķirīga. Ekspozīcijā iekļautas bildes, kas darinātas gan parastajā fototehnikā, gan ar datora palīdzību.

Lai skatītājiem būtu labāks priekšstats par katru no fotogrāfiem, nedaudz paraksturošu viņus. Arnolds Aigars patlaban ir rucavnieks, taču pirms tam fotogrāfijas pamatus apguvis, kādu laiku darbojoties Liepājas fotostudijā. Tomēr apzinoties, ka, mācot citiem, arī pats var vairāk iemācīties, viņš drīz vien Nīcā nodibinājis savu fotopulciņu. Arnoldu tobrīd neesot apmierinājusi arī pilsētvide, būdams savā dvēselē laucinieks, viņš laukos saredzējis fotomākslai citas izteiksmes un attīstības iespējas. Pēc vairāku gadu pārtraukuma Arnolds fotomākslai atkal pievērsies 2000.gadā. Viņu saista galvenokārt jūra, meži, pļavas, tīrelis un lauku cilvēki. Vēlēdamies fotomākslu darīt pieejamu arī lauku skatītājiem, rīko izstādes. Divu gadu gaitā tapušas 5 Arnolda darbu ekspozīcijas.

Pēdējās no tām iesaistījies arī viņa dēls Jānis Aigars, kurš dzīvo Nīcā, ir gados jauns cilvēks un vēl meklē savu vietu dzīvē. Fotografēšanai aktīvāk pievērsies 2001.gadā, šajā aizrautībā viņa konsultants un atbalstītājs esot tēvs. Fotogrāfu grupa uzskatījusi, ka Jāni nepieciešams iekļaut projekta īstenošanā, lai radītu jaunietī noturīgāku interesi par mākslu, radītu tam iespēju uzkrāt pieredzi, kā strādāt labāk un produktīvāk.

Ar Otaņķu pagasta "Žūrnieku" saimnieku Alfrēdu Niedolu liepājnieki, domāju, nav īpaši jāiepazīstina, jo bijušais metalurgs ilgus gadus ar lieliskiem panākumiem darbojies Huberta Stankēviča vadītajā Tautas fotostudijā un joprojām skaitās viens no tās veterāniem. Alfrēda ieguldījums fotomākslā saņēmis starptautisku apliecinājumu, viņš piedalījies 65 pasaules mēroga izstādēs, ieguvis Amerikas fotomākslinieku savienības zelta medaļu Honkongā un bronzas medalu Ķīnā, sarīkojis daudzas soloizstādes, tanī skaitā Vācijā, Francijā un Kanādā. Kopā ar dzīvesbiedri Elgu 2001.gada fotogrāfijas kalendāra "Skaista mana tēvu zeme" darbu autors, māca fotogrāfijas pamatus jaunajai paaudzei Rudes pamatskolā.

Arī Vara Santa uzvārds daudziem fotogrāfijas draugiem ir jau ļoti labi pazīstams un enerģiskās radošās darbības rezultātā kļūst aizvien populārāks. Liepājas Tautas fotostudijas vadītājs. Vairāku starptautisko fotoizstāžu dalībnieks. Sarīkojis trīs nozīmīgas personālizstādes, kaut gan mazāka apjoma izstāžu skaits ir daudz lielāks. Izveidojis audiovizuālu izrādi "LĪvas upe" un noorganizējis Latvijas fotogrāfu darbu izstādi "Līvas upe" šā gada martā Liepājā. Savu pieredzi bagātinājis, darbojoties kopā ar fotomāksliniekiem Valdi Braunu un Hubertu Stankēviču.

Jāteic, ka projekta "Lauku fotogrāfi – lauku cilvēkam" idejas autors ir Arnolds Aigars, bet projekta vadītāja pienākumus uzņēmusies viņa kundze Sandra Aigare, skolotāja, folkloriste, tradicionālās kultūras pētniece un arī zemkope, turklāt gardas rudzu maizes cepšanas meistare. Ņemot vērā, ka visi četri projektā iesaistītie fotogrāfi arī paši ir lauku ļaudis un lauku dzīvesveida piekritēji, izstādes atklāšanā viņi solījuši skatītājus pacienāt ar pašu gatavotiem gardumiem – mājas rupjmaizi un sklandraušiem, zāļu tējām un mājās darinātu vīnu.