Kurzemes Vārds

17:56 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

"Saulīšu" saimnieki cūku karos nav neitrāli

Pēteris Jaunzems

Vakar notika Latvijas Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītāja Augusta Brigmaņa, Pētera Kalniņa, Viestura Silenieka un Askolda Kļaviņa preses konference, kurā parlamenta deputāti pauda viedokli par pēdējā laikā saasinātajām mūsu valsts un Lietuvas attiecībām lauksaimniecības produkcijas realizācijas jautājumos jeb tā dēvētajiem cūku kariem, kas radušās pēc tam, kad Saeima pieņēma likumu par cūkgaļas iekšējā tirgus aizsardzību.

"Mēs uzskatām, ka deputāti šoreiz rīkojas visnotaļ pareizi, jo katrai valstij savu ražotāju intereses starptautisko normu ietvaros jāaizstāv, cik vien tas ir iespējams," "Kurzemes Vārdam" vakar teica Kalētu pagasta zemnieku saimniecības "Saulīši" īpašnieks Kārlis Sprūds. Viņaprāt, mūsu puses līdz šim spertie soļi ir bijuši korekti un juridiski pamatoti, taču arī lietuviešus šinī gadījumā varot it labi saprast, jo mūsu kaimiņi tāpat cenšoties izkārtot tirgu, lai viņiem tas būtu pēc iespējas izdevīgāks un ienesīgāks. Katrs cenšoties darboties, kā māk. Nelaime slēpjoties apstāklī, ka mūsu amatpersonas ir saslēgušas tālredzīgi nepārdomātus līgumus, kas tagad sāpīgi atsaucas gan uz ražotājiem, gan pārstrādātājiem.

Par to, kāda ir Lietuvas uzņēmēju interese ielauzties Latvijas tirgū, liecinot lielveikali, kas mūsu pilsētās, arī Liepājā savairojušies gluži kā sēnes pēc lietus. Kaut arī Kalēti atrodas pie pašas robežas, pagastā tomēr nevarot novērot, cik bieži pie mums ierodas treileri ar produkciju, jo caur Plūdoņiem kravas neieved. Tas, kā notiek imports, esot labāk saskatāms Rucava pagastā. Ne velti zemnieki jūnija sākumā tur draudēja izvietot savus novērotājus, jo situācija tirgū bija kļuvusi kritiska un cūkaudzētāji strādāja ar smagiem zaudējumiem. Tālāk tā nedrīkstēja turpināties, jo lētās gaļas ievedums iznīcinātu Latvijas gaļas lopu audzētājus. Latvieši nav spējīgi konkurēt ar kolēģiem no Lietuvas produkcijas cenu ziņā, jo turienes audzētājiem ir pieejami lētie no Baltkrievijas un Ukrainas ievestie graudi. Lai lauksaimniekus paglābtu, likums par cūkgaļas tirgus aizsardzību bija jāpieņem. Tas nav ilglaicīgs, bet aizsargā mūsu audzētājus līdz iestājai Eiropas savienībā. "Kad nonāksim tur, atradīsimies, tā sacīt, vienā katlā," teica Kārlis Sprūds. Tad arī produkcijas realizācijas apstākļi būšot līdzvērtīgāki un audzētāju panākumi būs atkarīgi no gaļas kvalitātes un novietņu labturības noteikumu ievērošanas. Lai būtu gatavi konkurencei aliansē, "Saulīšu" ģimene, kurā apvienojušies vecie un jaunie lauksaimnieki, nemitīgi modernizējot un uzlabojot savu cūkaudzēšanas kompleksu.

Tagad, kopš Saeima pieņēmusi likumu par cūkgaļas tirgus aizsardzību, arī dzīvnieku iepirkuma cenas esot sākušas pamazām sakārtoties. Kārlis Sprūds teica, ka pirms Jāņiem lielāku daudzumu cūku pārdevis pārstrādātājiem uz Dobeles rajonu, kur viņam samaksāti 65 santīmi par dzīvsvara kilogramu. Liepājas rajonā iepirkuma cenas pagaidām esot zemākas nekā pie dobelniekiem, un tas vien liecina, ka padoties lietuviešu spiedienam nedrīkst.