Kurzemes Vārds

17:37 Otrdiena, 23. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Publikas sajūsma jauniešu koru koncertā "Skonto" stadionā

Indra Imbovica, "Kurzemes Vārda" speciālkorespondente Rīgā

Trešdiena vēlu vakarā izskanēja Dziesmu svētku simfoniskais koncerts pārpildītajā Nacionālajā operā. To atklāt gods bija Liepājas Simfoniskajam orķestrim un diriģentam Imantam Resnim, kam sekoja "Kremerata Baltica" un noslēdza Nacionālais simfoniskais orķestris. Jāpiebilst, ka liepānieku muzicēšana tika apbalvota ar ilgstošiem aplausiem, līdz maestro Resnis pieteica papildu skaņdarbu – Jāņa Mediņa "Valsi".

Bet Dziesmu svētku pasākumu karuselis joprojām uzņem apgriezienus. Notikumu ir tik daudz un dažādu, ka pārspēj "Rīgai 800" sarīkojumus. Vislielākā slodze ir Dziesmu svētku dalībniekiem, kuri ceļas sešos, septiņos no rīta, paēd brokastis un dodas uz savām mēģinājumu vietām, lai gatavotos deju lieluzvedumiem un lielkoncertiem. Rīgas 2.vidusskola, kura atrodas pašā centrā, blakus Rīgas domei un kurā apmetušies vairāk nekā sešsimts liepājnieku, vakar sagaidīja pēdējos Dziesmu svētku dalībniekus – 1. un 5.vidusskolas audzēkņus – un tagad tā zum un skan no pagraba līdz trešajam stāvam. Neskatoties uz saspiestību, visi ir apmierināti, jo katru dienu tiek labi un garšīgi ēdināti. "Mūs saimniecītes te tā apčubina un aptekalē kā kūrortā, pat mājās tā neēdam," stāsta Agita, Solvita un Arnis no otrā stāva.

Dziesmu svētku dienas notikumu kulminācija ir vakarā. "Skonto" stadionā notika viens no šo svētku jauninājumiem – jauniešu koru koncerts, kurā skanēja pazīstamas latviešu rokmūzikas un popmūzikas dziesmas. Par tiem iepriekš tika daudz spriests un šķēpu lauzts, bet svētku programmā to iekļāva ar domu dažādot Dziesmu svētku tradīcijas, piedāvājot demokrātiskākas kopā dziedāšanas iespējas un līdz ar to paplašinot dalībnieku un klausītāju auditoriju. Jau pagājušajos Dziesmu svētkos ideju par jauniešu koncertiem izteica Dziesmu svētku virsdiriģents Jēkabs Ozoliņš.

Jau ģenerālmēģinājumi parādīja, ka tie pārspēs visu gaidīto – koncerts aizrāva un paņēma savā varā gan jaunus, gan vecus. "Skonto" stadions, neskatoties uz dažbrīd uznākušo lietu, ik mēģinājumā burtiski uzsprāga no jauniešu – dalībnieku sajūsmas un klausītāju tikpat vētrainas līdzjušanas un līdzdziedāšanas.

Ko par šo koncertu domā mūsu Liepājas diriģenti? To iepriekšējā dienā pajautāju daudzu Dziesmu svētku dalībniekiem Ilzei Valcei un Jēkabam Ozoliņam. "Es domāju, ka šis koncerts ir ļoti labās rokās, jo tā mākslinieciskais vadītājs ir Juris Vaivods, koru koordinators Ints Teterovskis, 14 dziesmas aranžējis Jēkabs Ozoliņš. Esmu pārliecināta, ka koncerts būs gaumīgs un jauneklīgs. Vienīgi tāda piebilde, ka, manuprāt, koncerts ir nedaudz par garu, jo 36 dziesmas – tā ir pilna programma diviem koncertiem," savu viedokli pauž Ilze Valce.

"Tāds koncerts bija nepieciešams, lai Dziesmu svētki nenorobežotos no jaunatnes, lai Dziesmu svētkus sajustu arī tie jaunieši, kuri nedzied nevienā korī un nedejo nevienā deju kolektīvā," ir pārliecināts Jēkabs Ozoliņš. "Šo notikumu ļoti pozitīvi vērtēju arī tāpēc, ka visiem koriem bija izvirzīts noteikums – koncertā var piedalīties tikai tie kori, kas apguvuši Dziesmu svētku repertuāru. Tas uzreiz noteica izpildījuma kvalitāti. Patiesībā mēs varam būt lepni, jo šajā jauniešu koru koncertā citu pazīstamu mūziķu vidū piedalās ļoti daudzi lepājnieki vai Liepājas skartie – Mārtiņš Freimanis, Ance Krauze, Igo, Aigars Virga, Ivo Fomins, Tomass Kleins, Guntis Veits, Uldis Marhilevičs un citi. Ja nedzied un nespēlē, tad pārstāv ar skaņdarbiem, kā Jānis Lūsēns, Zigmars Liepiņš vai dzejas vārdiem kā Jānis Peters."

Jauniešu koncertā piedalījās 43 kori, kopumā ap 2000 koristu, no Liepājas koris "INTIS" un E.Melngaiļa Mūzikas vidusskolas jauktais koris "Mare", Latvijas Nacionālās operas orķestris Normunda Šnē vadībā, latviešu popmūzikas grupas "Time after time" un "Eolika". Bet gandrīz 30 solistu, mūziķu un komponistu vidū lielākā daļa ir liepājnieku vai Liepājas skarto. Jāpiekrīt šeit, Dziesmu svētkos, ne reizi vien izskanējušai domai – muzikālā Rīga barojas no Liepājas talantiem.

Tagad līdz pusnaktij norit pēdējie ģenerālmēģinājumi dejotājiem "Daugavas" stadionā fantastiskajam lieluzvedumam "Mana pasaule", bet Mežaparka estrādē sieviešu un vīriešu koriem lielkoncertam "Teiksma par latvieti". Par to nakamajā reizē.