Kurzemes Vārds

21:56 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Smalkjūtīgais vienpatnis Otto Tiliņš

Indra Imbovica

Liepājas muzeja mazajā zālē, atzīmējot gleznotāja Otto Tiliņa 90 gadus, iekārtota viņa darbu piemiņas izstāde. No mākslinieku mūžā radītajiem darbiem vienkopus nav palikuši daudz, no tiem ekspozīcijai ir atlasīti 14 eļļas gleznojumi un 12 zīmējumi. Tiliņa nelielais radošais mantojums (mākslinieks savā dzīves laikā darbus dāsni atdāvināja draugiem un paziņām) ļoti precīzi atspoguļo viņa pasaules redzējumu, dramatiski piesātināto krāsziedu un smalkos zīmējumus.

Otto Tiliņš ir no tiem vienpatņiem, kurš plašākai sabiedrībai palicis nezināms, tomēr atstājot paliekošas pēdas mākslā un līdzcilvēku atmiņā. Kolēģi viņa gleznotās un zīmētās ainavas raksturo kā dramatiski nospriegotas noveles, kas nespēj atstāt vienaldzīgu nevienu. Mākslinieks galvenokārt zīmējis Liepājas vecpilsētas klusās ieliņas un nomales, bet gleznojis piepilsētas un tuvējo pagastu ainavas. Īpaši pavasari, negaisa tuvošanos.

Otto Tiliņš 1934.gadā beidzis Liepājas daiļamatniecības skolu, kas vēlāk pārtapa Lietišķās mākslas vidusskolā. Viņa pirmais skolotājs un autoritāte mākslā, vēlāk arī draugs, bija Jānis Sudmalis. Kara viesuļi atstājuši smagas pēdas un varas zīmogus arī mākslinieka ģimenes locekļos un viņā pašā. Būdams kluss savrupnieks, padomjlaikā Tiliņš sākumā maizi pelnīja kā krāsu jaucējs Rīgā, tad, atgriežoties Liepājā, gandrīz divdesmit gadi aizvadīti kinoreklāmas laukā, daži jaukākie gadi saistās ar bibliotekāra darbu. Grāmatas kļuva par viņa dzīves līdzgaitniecēm. Bez zīmuļa Otto Tiliņš nav izlasījis nevienu sējumu, grāmatās viņš smēlās enciklopēdiskas zināšanas mākslas vēsturē, viņa erudīcija latviešu mākslā laikabiedriem lika viņu cienīt kā autoritāti. Liepājas mākslas muzeja arhīvā saglabājusies viņa rakstītā Liepājas mākslas dzīves pierakstu hronika.