Kurzemes Vārds

16:30 Pirmdiena, 30. marts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks nedēļas centrā

Zelta zivtiņas patronese

Edgars Džiguns

Domājams, daudzi jo daudzi šonedēļ pamanīja kāda izcila Liepājas peldētāja gūtos panākumus pasaules čempionātā, turklāt to redzēja arī vairāki tūkstoši, piemēram, telekanāla "Eurosport" skatītāju. Iespējams, viņš – Romāns Miloslavskis, viens no labākajiem 200 metru brīvā stila peldētājiem pasaulē, būtu tikai tāds ūdens burbulītis tuvējā ūdenskrātuvē, ja nebūtu viņas – peldēšanas treneres IRINAS GRODZICKAS. Nav ar burtiem aprakstāms, cik daudz darba un nesavtīgu pūļu trenere ieguldījusi, lai, kā viņu mēdz dēvēt, Latvijas peldēšanas zelta zivtiņa būtu starp elites večiem, tāpēc šoreiz tieši Irina Grodzicka lai ir "Kurzemes Vārda" cilvēks nedēļas centrā, jo nekādā gadījumā nedrīkst nenovērtēt viņas ieguldīto, lai finišs tiktu sasniegts tieši tik ātri, cik ātri šobrīd Romāns to spēj.

Dažas lāses no biogrāfijas

Dzimusi liepājniece, viņa mūsu pilsētā pabeidza vidusskolu, lai 1979.gadā dotos uz Rīgu un mācītos fizkultūras institūtā, kas šobrīd pazīstams ar nosaukumu Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija. Dažādu iemeslu dēļ uzreiz pēc augstskolas atpakaļ uz dzintarkrastu Irinai Grodzickai prāts nenesās. Kļuvusi par treneri, viņa vairākus gadus mācīja peldēšanu un, starp citu, arī zemūdens niršanu zilo ezeru zemē – Latgalē. Sākumā Daugavpilī, vēlāk Rēzeknē. Dzimtajās ārēs viņa atgriezās tikai astoņdesmito gadu beigās, un tieši 1988.gada 29.augustā sāka strādāt par peldēšanas treneri Ūdenssporta veidu skolā, kuru 1993.gadā pievienoja Kompleksajai sporta skolai. Kopš tā laika viņa ir pilsētas lielākās sporta skolas peldēšanas nodaļas vecākā trenere. Nav šaubu, ka pelnīti. Runājot par Irinas Grodzickas sasniegumiem, jāpiemin, ka viņa, protams, ir sporta meistare peldēšanā, turklāt līdz pat šim gadam viņai piederēja Liepājas rekords 200 metru kompleksajā peldējumā, kuru šogad pārspēja Raimonda Ponomarjova.

Ūdenī noteikumi visiem ir vienādi

Vairums būs jau pamanījuši, ka ar peldēšanu vislabākajā nozīmē aizrāvušies arī abi Irinas Grodzickas dēli – Vladimirs un Andrejs. Interesanti, ka vēl samērā nesen vecākais no brāļiem Grodzickiem – Andrejs, ūdenī uzrādīja labākus laikus nekā šobrīd titulētākais Irinas Grodzickas audzēknis Romāns Miloslavskis. Un, kas ir pats svarīgākais, tā pavisam pēkšņi rodas kāds atzinums – apbrīnas vērta ir Irinas Grodzickas profesionālā attieksme pret darbu un sportistu audzināšanu. Ir pilnīgi skaidrs, ka, strādājot ar jaunajiem peldētājiem, viņa aizmirst, kāds kuram ir uzvārds – visi ir vienādi kā divas ūdens piles. Citādāk nav izskaidrojams fakts, ka atlaides peldbaseinā netika dotas ne dēliem Adrejam un Vladimiram, ne Romānam, ne citiem. Pārējo paveica veiksme, talants, daba un tamlīdzīgas vairāk vai mazāk mistiskas lietas. Tikai ar pareizu un augsti profesionālu attieksmi viņai izdevās noķert zelta zivtiņu, tikai tāpēc, ka noteikumi viņas peldbaseinā visiem bija, joprojām ir un, jādomā, vēl ilgi būs vienādi.

Kā izaudzināt piecpadsmito labāko pasaulē?

Pirmo reizi peldbaseina ūdeni Romāns Miloslavskis iepazina sešu gadu vecumā. Līdz pat 1999.gadam viņa trenere bija Larisa Kočujeva, kura daudz darījusi, lai Romāns paliktu sportā un nepārvilktu visam pāri treknu svītru, kā trauksmainajā pusaudžu vecumā tas bieži vien gadās. Tikai pašā divdesmitā gadsimta izskaņā Romāns nonāca Irinas Grodzickas rokās, kad sākās sportista dinamiskā izaugsme pretī augstākajām virsotnēm. "Irina noteikti ar savu pieredzējušo aci redzēja, ka šajā puisī kaut kas ir," atceras Liepājas Kompleksās sporta skolas mācību daļas vadītāja Baiba Gudriķe, kura personīgi parakstījusi rīkojumu par Romāna Miloslavska iekļaušanu Irinas Grodzickas grupā. Pietiek pāris reižu aprunāties ar Irinu Grodzicku par peldēšanu, lai apjaustu, ka visu to, ko viņa dienu dienā veic, trenējot sportistus, ir pavisam neiespējami aprakstīt. Varētu likties, lec baseinā un centies visātrāk tikt galā ar attiecīgo distanci. Lec vēlreiz un varbūt šoreiz sanāks ātrāk. Taču īstenība ir tāda, ka treniņprocesa un arī sacensību laikā iespēju robežās tiek fiksētas vissmalkākās nianses gan peldētāja tehnikā, gan laika grafika izjūtā, gan psiholoģijā, gan fizioloģiskajās pārmaiņās un vēl daudzās, daudzās lietās.

Ir viņā tik daudz interesanta

Nekad nav bijis tā, ka Irina Grodzicka būtu apstājusies, lai kaut uz mirkli tīksminātos par paveikto, kaut gan īstenībā tas būtu saprotams. Līdz ar vienu finišu, ir jau nākamais plāns, ar katru soli jauns mērķis, kurš sasniedzams. "Irina ir cilvēks, kurš sevišķi daudz strādā, dara to ļoti labi un grib, lai arī citi strādātu. Dažkārt rodas tādas situācijas, kad Irinai pārmet, ka viņa var uzkliegt, viņa var atļauties to vai citu, kaut ko skarbāk pateikt, bet es, savukārt, Irinu vienmēr aizstāvu, jo uzskatu, ka tādiem talantiem dažreiz kāds skarbāks vārds ir jāpiedod. Irina vienkārši tāda ir, viņa nevar ciest nekādas haltūras," "Kurzemes Vārdam" teica Baiba Gudriķe. "Raksturā Irina Grodzicka ir interesanta. Jā, varbūt viņa ir garastāvokļa cilvēks, taču reizē viņa ir arī gudra sieviete. Ja pat dažreiz šķiet, ka Irina to vien dara, kā strādā, cīnās, ir sportistam reizē gan trenere, gan menedžere, gan masiere un pat brīžiem ārsts, tomēr savā būtībā viņa ir arī ļoti sievišķīga." Trenere ir cilvēciska, to ļoti labi raksturo viņas rūpes par saviem audzēkņiem. "Kad viņa kopā ar Romānu atgriezās no treniņnometnes Spānijā, vajadzēja taisīt asinsanalīzes, lai pārbaudītu, vai peldētājs nav pārtrenējies. Tas bija jāredz, kā viņa uztraucās par Romānu par to, ka, iespējams, treniņos bijusi pārlieku liela slodze," teica Baiba Gudriķe, zinot viņiem bieži raksturīgo ambiciozitāti. Reizēm dīvains šķiet fakts, ka Irina Grodzicka, strādājot ar pasaules līmeņa peldētāju, iztiek bez ārišķībām un mākslīgām pozām. Viņa savā būtībā ir ļoti vienkārša. "Irina pat neapzinās to, ko sasniegusi, viņa ir par daudz pieticīga, bet varbūt tā ir piesardzība, arī tas ir labi," domā Baiba Gudriķe. Ar savu nesavtīgo attieksmi pret darbu Irina Grodzicka iemantojusi cieņu savu kolēģu un līdzcilvēku acīs. "Cepuri nost, tādu cilvēku priekšā. Irina Grodzicka ir no tiem, kas nerunā, bet dara. Viņai piemīt arī līderes īpašības, jo šajā laikā, kad viņa strādā par vecāko treneri, Irina spējusi ap sevi izveidot saliedētu kolektīvu, kas nav mazsvarīgi, tiecoties uz visaugstākajiem mērķiem," tikai atzinīgus vārdus par peldēšanas treneri pauda Kompleksās sporta skolas direktors Naums Vorobeičiks. Bet varbūt viņu respektē tāpēc, ka viņa nenogurusi cīnās par taisnību? "Viena no Irinas labākajām īpašībām ir tā, ka viņa nekad nebaidās pateikt to, ko patiešām domā. Ja viņai šķiet, ka kāds jautājums tiek risināts nepareizi, būs vienalga, vai tas ir sporta skolas direktors, vai Sporta pārvaldes priekšnieks," sacīja Baiba Gudriķe.

P.S.

Bez jebkādiem pārspīlējumiem un uzpūstas greznības var apgalvot, ka Liepāja var lepoties, jo tieši šajā pilsētā strādā profesionāle, kura prot atšķirt būtisko no niekiem, kura, lai arī reizēm iespējams ir pārlieku emocionāla, prot atšķirt emocijas no argumentiem. Un pat, ja nekad nepienāktu diena, kad kāds no viņas audzēkņiem mirdzēs olimpiskajā zeltā, uzvara jau sen ir izcīnīta – Irina Grodzicka ir strādājusi un turpina to darīt, lai pasaule kļūtu labāka. Tas nav viss, šīs rindiņas bija ievads... Rīt taču atkal ir diena, atkal jauni mērķi un jaunas uzvaras gūstamas.