Kurzemes Vārds

23:30 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Plāno ievērojami palielināt maksu par ārstēšanos

Kristīne Pastore

Šajās dienās kļuva zināms, ka, lai iekļautos nākamajam gadam veselības aprūpei paredzētajā finansējumā, kas no iepriekš plānotā samazināts turpat par 15 miljoniem latu, izstrādāti priekšlikumi, kas paredz, ka, sākot ar nakamā gada 1.janvāri, ievērojami palielināsies medicīnisko pakalpojumu izmaksas. Tas attiecas gan uz ģimenes ārstu mājas vizītēm, gan maksu, dodoties pie speciālistiem, kā arī par dažādiem izmeklējumiem, analīzēm un citu.

Plāno ekonomēt uz iedzīvotāju maciņa rēķina

Priekšlikumi paredz, ka iespējams, sākot ar nākamo gadu, ģimenes ārsta vizīte mājās pacientiem varētu izmaksāt 4 latus līdzšinējo 2 latu vietā, savukārt speciālista apmeklējums, kas šobrīd ar ģimenes ārsta norīkojumu izmaksāja 50 santīmu, varētu maksāt 2 latus. Pilna maksa nebūtu jāmaksā gulošiem pacientiem, bērniem un jauniešiem līdz 18 gadu vecumam, kā arī citām atbrīvotajām personām. Kā vēstīja aģentūra LETA, plāno palielināt arī pacienta līdzmaksājumu par laboratoriskajiem izmeklējumiem (aptuveni par 15 procentiem), turpmāk par kompjūtertomogrāfiju pacientiem nāksies maksāt no 9 līdz 17 latiem, par sonogrāfiju maksa varētu svārstīties robežās no 80 santīmiem līdz pat 14 latiem, par rentgenizmeklējumiem – no 50 santīmiem līdz 12 latiem. Plānots, ka par endoprotezēšanu pacientiem būs jāmaksā puse no kopējiem izdevumiem – vidēji no 450 līdz 900 latiem. Tāpat plānots samazināt maksu par gultasvietu psihoneiroloģiskajās ārstniecības iestādēs un citur. Šis būtu veids, kā ieekonomēt samazinātos 15 miljonus latu.

Slimnieki vēl retāk dosies pie ārstiem

Lai gan pagaidām jaunie izcenojumi ir vēl tikai priekšlikuma formā, iedzīvotājos tie ir izraisījuši asu nosodījumu. Kā sarunā ar "Kurzemes Vārdu" sacīja kāda trīs bērnu mamma, "jau tagad pie ārsta ejam tikai ļoti īpašos gadījumos, lielākoties cenšoties tikt galā paši, kā nu spējam. Un arī jau tagad bieži vien, ja varu atļauties, aizvedu bērnus pie privātprakses ārsta, jo esmu pārliecinājusies, ka ģimenes ārstam vairāk ir vajadzīgs mans maksājums, nekā viņam ir vēlme patiešām palīdzēt. Tāpēc labāk eju uzreiz pie speciālista un maksāju pati, zinot, ka būsim vismaz saņēmuši atzinumu, kas par vainu. Manuprāt, ja šie priekšlikumi stāsies spēkā, tas nozīmē, ka esam nonākuši pie maksas medicīnas. Tad tā arī vajag pateikt." Kāda pensijas vecuma kundze bija ļoti reālistiski noskaņota – cilvēki vēl mazāk ies pie ārstiem un būs vēl vairāk ielaistu gadījumu.

Varbūt cilvēkiem jāstreiko?

Slimokases Liepājas nodaļas vadītāja Marina Čerņakova par plānotajiem jaunumiem iepriekš nav bijusi informēta. Vai tos realizēs, viņa pagaidām atturējās prognozēt, taču atzina, ka nedrīkst plānot vienas nozares izmaiņas, neparedzot tās arī citās, piemēram, pensiju paaugstināšanu. "Jau tagad daudzi nespēj samaksāt 50 santīmu par vizīti pie ģimenes ārsta un nopirkt pat tās zāles, kas pienākas ar atlaidi, tāpēc, ja priekšlikumi stāsies spēkā, situācija būs daudz nopietnāka," viņa sacīja, vienlaikus piebilstot, ka šādā situācijā vajadzētu protestēt gan mediķu profesionālajām asociācijām, gan ikvienam iedzīvotājam.

Ģimenes ārste Olita Ševčuka vērsa uzmanību uz faktu, ka tiek plānotas jaunas normas laikā, kad līdz galam nav nokārtoti vēl iepriekšējie jaunievedumi. Pirmkārt, par to, kas mediķiem vai ārstniecības iestādēm kompensēs izdevumus par slimniekiem, kas ir atbrīvoti no maksas par ārstēšanos. Līdz šim šī daļa netiekot atmaksāta. Turklāt, kā sacīja O.Ševčuka, pat gadījumā, ja ģimenes ārsti līdzīgi kā jau nereti šobrīd pieņems slimniekus bez samaksas un nosūtīs uz kādu no izmeklējumiem, kurus cilvēks nespēs apmaksāt, neviens viņam bez maksas tos neveiks. Un tas nozīmē, ka turpmāk var būt vēl vairāk cilvēku ar smagām un ielaistām slimībām. Ģimenes ārste Violeta Celma atklāti atzina, ka tuvojas maksas medicīna. "Veidojas situācija, kad valsts vēlas savas problēmas atrisināt ar bezmaksas darbaspēka palīdzību," piebilda O.Ševčuka.

Ģimenes ārsts Igors Stoma atzina, ka šī ir reize, kad jāstreiko vai vismaz aktīvi jāprotestē ir nevis ārstiem, bet gan iedzīvotājiem, uz ko šie jauninājumi attieksies vistiešāk, jo liela daļa medicīnas pakalpojumus gluži vienkārši nevarēs vairs atļauties izmantot. "Mēs, ārsti, bez darba nepaliksim," viņš bija pavisam reālistisks, "jo mūsu palīdzība būs vajadzīga vienmēr, bet daudziem cilvēkiem plānotais būs vienkārši katastrofa." Turklāt, ierosinot šādus priekšlikumus pirms tik nozīmīga notikuma, kā nobalsošanas par vai iestājai Eiropas savienībā, valsts ļoti konkrēti ir vai nu veikusi provokāciju, vai arī skaidri likusi saprast, ka jau tagad ir zināms, ka balsojums būs pozitīvs, tātad notiks rezultāta falsifikācija.

Liepājas Diabēta asociācijas (LDA) valdes priekšsēdētāja vietniece Ausma Sandere, runājot par iespēju šajā gadījumā savu vārdu sacīt arī nevalstiskajām organizācijām, pastāstīja par iepriekšējo pieredzi. Viņasprāt, savi pamatoti priekšlikumi noteikti ir jāsaka gan profesionālajām asociācijām, gan slimnieku, viņu piederīgo un citām biedrībām. A.Sandere ir pārliecināta – ja mēs visi klusēsim un neko neteiksim, tad tur augšā domās, ka pēdējais vārds vienmēr paliek viņiem, un tā arī būs."