Kurzemes Vārds

23:09 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

No sestdienas līdz sestdienai

Par dzīves gaišajām un tumšajām pusēm

Aizvadītās nedēļa notikumus komentē SIA "Arājiņš" direktore Dzintra Gailuma

Aizvadīta augusta nedēļa, kas šā gada vasarā nav izceļama ar kādiem nebijušiem, īpašiem notikumiem, tanī pašā laikā notikumu pilsētas dzīvē bijis gana daudz. Bieži bija jādomā par traģiskajiem notikumiem, kas risinājās pagājušajā nedēļā, proti, autoavārijā zaudēti divi gaiši cilvēki – mūsu līvi. Notika bēres, simtu un tūkstošu ļaužu sirdīs mājoja patiesas sēras un arī cerības, ka grupa "Līvi" tomēr turpinās pastāvēt. Bet, domājot par to, kas vēl tikai būs, nevar nepieminēt festivālu "Liepājas dzintars" un Daci Gruntmani, kura apņēmusies to atdzīvināt un iecelt patiesā popularitātes saulītē. Tas tikai slavējami! Bez naudas nekas nenotiek, bet sponsori parasti saka – parādi, ko proti, un tad vari cerēt uz finansiālu atbalstu. Bet naudiņa vajadzīga jau vispirms, lai vispār kaut ko uzsāktu!

Joprojām par visnotaļ nepievilcīgu vietu liepājnieki pamatoti sauc bijušo Novatoru klubu, kas ik pēc laika maina saimniekus, bet atdzimšanu nesagaida. Nu pilsētas deputāti nolēmuši K.Zāles laukumā 3a uz pusgadu rezervēt zemes gabalu jauna būvprojekta izstrādei. Gada laikā esot paredzēts grūstošo namu sakārtot. Lai nu tā būtu. Tikai nesaprotami, kādēļ līdz šim viens un otrs visai turīgs nama īpašnieks neko netika darījis?

Lai arī jūnijs un jūlijs iepriecināja ar sauli un siltumu, šo vasaru kā vieglu nevar nosaukt tie, kas strādā sabiedriskās ēdināšanas biznesā. It sevišķi uzņēmēji, kuriem bez ēdināšanas nav vēl citu papildu ienākumu. Šķiet, atbraucēji no citām valstīm, tūristi pilsētas centrā manāmi mazāk nekā pērn. Vasara vispār ir aktīvākais peļņas laiks, bet, ja nav cilvēku, kas nāk uz kafejnīcām, tad uzņēmējam nav viegli savilkt kopā visus izdevumus un kur nu vēl domāt par attīstību. Mazie un lielie uzņēmēji nodokļus maksā, bet katram aprite gluži cita. Tiek pausts viedoklis, ka Liepājai jānostiprina savas pozīcijas kā festivālu pilsētai un tad arī vietējiem uzņēmējiem būs iespēja pelnīt. Bet tās ir tikai dažas nedēļu nogales un kopumā pārdesmit dienas. Plus vēl lielā nomas maksa, ja ēdināšanas firma sarīkojuma laikā grib iekārtot savu tirdzniecības vietu, un sponsoru diktētie noteikumi, – jātirgo tikai viņu produkcija un ne viena cita. Te runa par alu. Agrāk tā nav bijis.

Tagad Jūrmalas parkā iekārtots jauks atrakciju laukums bērniem. Piedalījos tā atklāšanas svētkos un patiesi žēl, ka šo ļoti labi noorganizēto sarīkojumu apmeklēja tik maz bērnu un vecāku. Vai reklāmas bija par maz? Vai ļaudīm vēl trūkst informācijas, ka vispār ir šāda atpūtas vieta? Turpat arī skeitparks, ko iecienījuši pusaudži. Lieliski, ka parks tādējādi kļuvis dzīvāks un interesantāks, ka šīs izklaides ir bez maksas un pieejamas ikvienam. Kaut nu mēs paši spētu šo vietu nosargāt no huligānu uzbrukumiem, un jācer, ka atpūtas vieta postījumus nepiedzīvos. Nāk prātā salīdzinājums ar Ventspili, kas kļuvusi par skaistu un tūristu iecienītu pilsētu. Liepājai līdz kaimiņienes līmenim vēl krietni jāaug un mūsu domei būtu krietni ko pamācīties, kā atbalstīt tieši savus, vietējos uzņēmējus. Nevis atļaut pilsētas centru apbūvēt ar neskaitāmiem lielveikaliem.

Lielā iela nu lepojas ar puķu groziem. Vasaras sākumā tika sakopts un ziediem greznots Siena tirgus. Pamazām pilsēta kļūst krāšņāka, un paldies gan tiem cilvēkiem, kas ir šīs idejas autori un realizētāji, gan tiem sponsoriem, kas neatteica naudu projekta īstenošanai.

Liepāju apciemoja mācību burinieks "Mir" no Sanktpēterburgas. Liepājnieku interese par to bija ļoti liela. Žēl, ka šis kuģis mūsu pilsētā viesojās tik īsu laiku. Varbūt turpmāk arī Liepājā varētu notikt salidojums, kurā piedalītos dažādu valstu burukuģi? Galu galā taču esam ostas pilsēta!

Daudzus satrauca neiepriecinošā informācija, kas saistīta ar "Liepājas siltuma" parādiem uzņēmumam "Latvijas gāze". Situācija būtu vienkāršāka, ja nebūtu tik daudz liepājnieku, kas ir parādā "Liepājas siltumam". Tas no vienas puses, bet no otras – no kurienes liela daļa ļaužu lai ņem naudiņu visiem nepieciešamajiem maksājumiem? Un tie nepārtraukti palielinās! Manī nesapratni izsauc fakts, ka ir lieli uzņēmumi, kas valstij nodokļos nav samaksājuši miljoniem latu un turpina dzīvot bez raizēm. Turpretim mazos uzņēmumus nodokļu iekasētāji katru mēnesi uzmana kā zem mikroskopa un nedod nekādas atlaides. Tad gribas jautāt: kādēļ tāda netaisnība? Kādēļ lielajiem atļauts viss, bet mazos gatavi sodīt par katru nieku?

Liepāju pārsteidza ziņa par nežēlīgo slepkavību veikalā Spīdolas ielā. Šķiet neticami, ka ir cilvēks, kas tik augstasinīgi atņem dzīvību otram cilvēkam. Pat necerot uz lielu laupījumu. Uzņēmējiem aizvien nopietnāk jādomā, kā aizsargāt savus darbiniekus.

Augusts tradicionāli tas laiks, kad sākas gatavošanās jaunajam mācību gadam. Tiek remontētas un sapostas skolas, par mācību līdzekļu iegādi rūpējas vecāki. Skaidrs ir viens – sagādāt visu nepieciešamo mācībām un apģērbt skolēnu nav ne vienkārši, ne lēti. Tāda nu ir šībrīža realitāte.