Kurzemes Vārds

23:28 Svētdiena, 5. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Kam izdevīga sabiedrība, kas nepārzina likumus?

MAIJA JANSONE,

Liepājas tiesas tiesnese

Ļoti bieži notiek tā, ka, gatavojoties noziegumam vai izdarot to, cilvēks neapzinās un nedomā, kādas sekas tas atstās viņa turpmākajā dzīvē. Personu notiesā, un ir pietiekami daudz gadījumu, kad likums pēc pamatsoda izciešanas cilvēkam paredzējis dažādus ierobežojumus.

Tiesā diezgan bieži izskata lietas par maksātnespējas pieteikuma neiesniegšanu gadījumos, kad uzņēmējs nespēj norēķināties ar saviem kreditoriem. Uzņēmējam pēc Krimināllikuma sods par šo nodarījumu var būt pat reāla brīvības atņemšana līdz diviem gadiem. Tātad sodāmība. Kārtība tāda, ka vispirms uzņēmējs saņem brīdinājumu, ka trīs nedēļu laikā viņam jāiesniedz uzņēmuma maksātnespējas pieteikums, pretējā gadījumā viņš tiks saukts pie kriminālatbildības. Uz ko cer tie, kas šo kārtību ignorē? Uz to, ka krimināllieta netiks ierosināta? Ka tiesas nebūs? Maksātnespējas lietas izskatīšana saistīta arī ar to, ka personai ar tiesas spriedumu var tikt atņemtas tiesības vispār nodarboties ar uzņēmējdarbību.

Bet krimināllietās, kas ierosinātas par transportlīdzekļa atkārtotu vadīšanu dzērumā vai satiksmes negadījumu izraisīšanu, vainīgajai personai var tikt piemērots papildsods – transportlīdzekļa vadītāja tiesību atņemšana. Visiem skaidrs, ko tas nozīmē profesionālam šoferim, kurš tādējādi pelna sev maizi. Ja cilvēks sodīts par kādu tīšu noziegumu, piemēram, miesas bojājumu nodarīšanu, zādzībām utt., tad jārēķinās, ka turpmāk tiks liegtas iespējas strādāt amatos, ko valsts atzinusi par stratēģiski svarīgiem. Tajā skaitā par ierēdni, par policistu, par advokātu u.c. Un nevar cerēt, ka savu sodāmību izdosies noslēpt, jo to pārbauda, izmantojot Latvijas Soda reģistra informāciju.

Nezinu, vai ļaudis no noziegumu izdarīšanas atturēs tas, ka kāds stāstīs, cik tas slikti, kādas pēc tam var būt problēmas, meklējot darbu vai vēloties strādāt konkrētā profesijā. Viens no galvenajiem pamatprincipiem tiesībās skan šādi: likumu nezināšana neatbrīvo no atbildības. Diemžēl ikdienā diezgan bieži kā krimināllietās, tā civillietās iznāk sastapties ar lietas dalībniekiem, kuri uzskata: ja to un to neesmu zinājis, tad man par savām darbībām nav jānes nekāda atbildība. Taču tā nav!

Šajā saistībā jādomā par politiķiem, kas uzsver – viņiem tautas intereses ir svarīgas, bet tā vien šķiet, ka reālā situācija gluži citāda. Izdevīgāk, lai ļaudis likumus nepārzinātu, un tādējādi viņiem daudz ko var iestāstīt un ar viņiem manipulēt. Kur meklējams pats sākums? Izglītības sistēmā, kas šobrīd kā atsevišķu mācību priekšmetu neparedz tiesību pamatu apguvi. Par tiesībām runā tikai nedaudz un atšķaidītā veidā cita mācību priekšmeta ietvaros. Un līdz ar to jaunā paaudze par saviem pienākumiem un tiesībām zina nepieļaujami maz.