Kurzemes Vārds

05:31 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Pieredzes apmaiņas braucienā uz Zviedriju

Trīsdesmit cilvēku grupa no Ventspils, Liepājas, Liepājas rajona un Klaipēdas šonedēļ devās tūrisma pieredzes apmaiņas braucienā uz Zviedriju. Brauciens notiek atbilstoši Eiropas savienības finansētajam projektam "No pilsētas uz pilsētu – sadarbība starp Baltijas jūras rietumu piekrastes pilsētām Ventspili – Liepāju – Klaipēdu ilgtspējīgas tūrisma vides veidošanā". Zviedrijā plānots apmeklēt Vestervīku, Norčēpingu, Nīneshamnu un citas vietas, kur iepazīsies ar dažādiem tūrisma uzņēmumiem, tiksies ar tūrisma nozares kolēģiem Zviedrijā. Delegācija apmeklēs arī vienu no lielākajiem kempingiem – "Lysingsbadet" Vestervīkā un vairāku pilsētu tūrisma informācijas centrus. Projektu "No pilsētas uz pilsētu – sadarbība starp Baltijas jūras rietumu piekrastes pilsētām Ventspili – Liepāju – Klaipēdu ilgtspējīgas tūrisma vides veidošanā" sagatavoja Ventspils domes Tūrisma informācijas centrs, kā partneri šajā projektā iesaistījušies Lejaskurzemes Tūrisma informācijas birojs un Klaipēdas Tūrisma un kultūras informācijas centrs. Projekta apjoms ir 79 964 eiro (51 816 latu), no kuriem 80 procentus finansē fonds "PHARE", 10 – Ventspils pašvaldība un 10 – Liepājas pašvaldība. Projekts turpināsies līdz oktobrim. Tā galvenā ideja ir apvienot trīs lielāko Baltijas jūras rietumu piekrastes pilsētu spēkus tūrisma attīstībai reģionā, kā arī aktivizēt mazos un vidējos tūrisma uzņēmējus. Projekta gaitā izstrādāti vairāki jauni aktīvā tūrisma, kultūras tūrisma, semināru un konferenču tūrisma produkti. Notikuši četri semināri tūrisma uzņēmējiem, projekta dalībnieki piedalījās piecos starptautiskajos tūrisma gadatirgos – Helsinkos, Gēteborgā, Viļņā, Berlīnē un Rīgā.

Aktīvi izmanto karsto tālruni

Šā gada pirmajā pusē vairāk nekā 130 liepājnieku izmantojuši Pilsētas domes karsto tālruni, lai informētu par dažādām problēmām pilsētā un savā tuvākajā apkārtnē. Lai gan vairums zvanu ir anonīmi, domes amatpersonas tos analizē un iespēju robežās veic pasākumus, lai novērstu minētos trūkumus. Pirmajā pusgadā iedzīvotāji galvenokārt informējuši par ielu apgaismojumu (13 zvanu), nesakoptām teritorijām (16), ielu un ietvju remontu (10). Iedzīvotāji zvana par visdažādākajām tēmām: par sētnieku darbu, sabiedrisko transportu, gružu izvešanu, koku apzāģēšanu, par skaļu mūziku kaimiņa dzīvoklī, pārdevēju neprasmi runāt valsts valodā, kapu zagļiem utt. Jūnijā pēc iedzīvotāju lūguma atjaunots ielu apgaismojums Sakņu un Rucavas ielā. Ziņots par cilvēku, kas patvaļīgi noņēmis atvienotā karstā ūdens plombi un mazgājas uz citu rēķina. Namu pārvaldes "Jaunliepāja" speciālisti plombi atkal uzlikuši, un vainīgais saņems sodu. Pēc iedzīvotāju sūdzības par lielo bedri Grāvju un Zemnieku ielas stūrī Komunālā pārvalde šajā vietā iebūvēja lietus ūdens savācējaku un pievienoja to kolektoram, sakārtoja zaļo zonu. Vecmāmiņa izteikusi vēlmi, lai Raiņa parka smilšu kastē tiktu atvestas jaunas smiltis. SIA "Kesko" šajā vietā apsolījusi augustā ierīkot bērnu rotaļu laukumu, kurā viens no elementiem būs arī smilšu kaste. Nesakoptās teritorijas vai nenopļautie zālieni, par kuriem ziņo iedzīvotāji, lielākoties pieder privātīpašniekiem, kurus brīdina vai soda Pašvaldības policijas darbinieki. Par nekoptajām teritorijām privātīpašniekiem šogad līdz 1.jūlijam jau bija sastādīti 125 administratīvā pārkāpuma protokoli, izteikti 63 mutvārdu aizrādījumi un 11 gadījumos iekasēts tūlītējs naudassods. Ir arī nesakoptas un krūmiem aizaugušas valsts īpašumā esošas teritorijas, piemēram, aiz bijušā Labības kombināta.

Robinsonu taka Karostā

Sabiedriskā organizācija "Karostas Glābšanas biedrība" ar Pilsētas domes atbalstu organizē jauniešiem izglītojoši pētniecisku divu dienu pasākumu Karostā. Pasākuma norise plānota 26. un 27. augustā, un tā mērķis ir iepazīstināt bērnus un jauniešus ar Karostas vēsturi, tās skaistākajām vietām un populārākajiem tūrisma objektiem. Pasākums paredzēts bērniem vecumā no 10 līdz 14 gadiem, kuri nedzīvo Karostā, bet vēlas to iepazīt un izpētīt. 26.augustā pulksten 10 paredzēta pulcēšanās pie Kalpaka tilta un pārgājiens cauri visai Karostai. Tiks apskatīti populārākie tūrisma objekti, iepazīta to vēsture. Tad būs pusdienas Karostas kafejnīcā "Pie apaļā galda". Pēc pusdienām – pārgājiens gar jūras krastu līdz Ziemeļu fortiem. Dienas turpinājumā – ekspedīcija ar lāpām Karostas cietokšņa pazemes labirintos un noslēgums – kempingā "Beberliņi" pie ugunskura. Otrajā dienā plānots gājiens uz Karostas cietumu, kur būs gan ekskursija, gan tikšanās ar tā bijušo priekšnieku Aivaru Feldmani. Pusdienas iecerētas cietumnieku stilā. Pēcpusdienā – realitātes izrāde "Aiz restēm". Noslēgums – pie draudzības ugunskura cietuma pagalmā. Pasākuma dalībniekiem nepieciešama vienīgi nauda autobusa biļetei atpakaļ uz centru. Pieteikumus pieņems līdz 22.augustam (zvanīt 6369470).

Centrālajā slimnīcā gatavojas ziemai

Lai gan līdz salam vēl tālu, Centrālajā slimnīcā jau gatavojas nākamajai apkures sezonai, veicot gan remontdarbus, gan modernizējot siltā ūdens piegādes sistēmu. Ir uzstādīts pilnīgi jauns ūdenssildītājs, kas salīdzinājumā ar veco aizņem pavisam nelielu vietu – līdzīgi kā ceļojuma čemodāns. Plānots veco sistēmu nojaukt un tās vietā ierīkot mehāniskās darbnīcas. Kā sacīja katlumājas operators Gunārs Girdvainis, jaunā sistēma ir daudz ekonomiskāka un tajā ir daudz mazāki siltuma zudumi. Slimnīcas galvenais ārsts Egils Freidenfelds piebilda, ka tādējādi atkal būs iespējams ieekonomēt līdzekļus. Viņš pastāstīja, ka, gatavojoties ziemai, vairākās nodaļās tiek mainīti arī vecie logi pret pakešlogiem.

Andra Gertsona foto

Sāks labiekārtot pludmali Karostā

Augustā un septembrī plānots sākt Karostas pludmales (Katedrāles ielas galā) labiekārtošanu. Projektu pilnā apjomā paredzēts īstenot nākamgad – pirms vasaras sezonas sākuma, informēja Pilsētas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa. Atbilstoši izstrādātajam projektam teritorijā abpus Ziemeļu molam tiks izvietoti pieci atkritumu konteineri un uzstādītas informācijas zīmes par peldēšanās drošību. Nākamgad aprīlī un maijā pludmalē ierīkos vismaz četras pārģērbšanās kabīnes peldētājiem, pārvietojamās tualetes, 10 soliņus un apzaļumos autostāvvietu. Projektu īstenos Karostas namu pārvalde sadarbībā ar Kultūras un informācijas centru "[email protected]", sabiedrisko organizāciju pārstāvjiem un bezdarbnieku atbalsta programmas dalībniekiem. Projekta pirmajā posmā paredzēto darbu veikšanai Vides fonds atvēlējis 300 latu.

Skatītāju simpātijas – skulptūrai "Zivs"

Mākslinieku plenēra "Jūras zvēru dārzs liedagā" tapušos darbus vērtēja kā profesionāla žūrija domes priekšsēdētāja Ulda Seska vadībā, tā arī skatītāji. Par skatītāju simpātiju kļuva liepājnieka Kaspara Grickus skulptūra "Zivs", turklāt šis vērtējums sakrita ar žūrijas atzinumu. Otrajā vietā ierindojās Reiņa Kuncīša veidotais "Krabis", trešajā vietā – Krista Erba "Kalmārs". Skatītāji un žūrija atzinīgi novērtēja arī pārējos darbus – Jāņa Žimanta "Jūras bullīti", Ulda Kurzemnieka "Gliemežus" un Andra Dzērves "Putnu". Balvu fonds bija atvēlēts 600 latu apmērā. Plenēra uzvarētājs Kaspars Grickus piedalījies arī visos iepriekšējos plenēros, kuru laikā veidoja soliņus pludmalei, viņš pašlaik mācās Liepājas Pedagoģijas akadēmijas maģistrantūrā.

Būs zīmes Liepājas ezerā

Jau septembra sākumā Liepājas ezera ziemeļu galā būs izvietotas apmēram 20 zīmes, kas peldlīdzekļu vadītājus brīdinās par ūdens braucamās daļas virzienu, zvejas teritorijām, bīstamu akmeņu vai zemūdens objektu atrašanās zonām, informēja Pilsētas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa. Pavisam Liepājas ezerā jāuzstāda 57 brīdinājuma zīmes. Šobrīd peldlīdzekļu kustību ezerā neregulē nekādi apzīmējumi, norāda Reģionālās vides pārvaldes sabiedriskais inspektors Sergejs Larins. Tas apgrūtina peldlīdzekļu kustību, nodara zaudējumus ezera zvejniekiem, apdraud vidi. S.Larins ir izstrādājis nepieciešamo zīmju izvietojuma shēmu un tās īstenošanas projektu, ko akceptēja domes Vides fonds, piešķirot projekta īstenošanai 650 latu. Daļa zīmju jau pasūtīta, tās tiek izgatavotas kādā Jelgavas firmā. Zīmes būs trīsstūra un taisnstūra. Vasaras sezonas noslēgumā zīmes paredzēts noņemt, jo ledus, kas ūdenskrātuvi pārklāj ziemā, tās varētu sabojāt. Lai pilnīgi sakārtotu peldlīdzekļu kustību visā ezerā, nepietiek ar Liepājas pašvaldības iniciatīvu, nepieciešama arī Grobiņas, Nīcas un Otaņķu pagasta iesaistīšanās, kuru apsaimniekošanā arī atrodas ezers. Projekta kopējās izmaksas varētu būt ap 2850 latiem.

Lemj, kā sodīt degušās noliktavas īpašnieku

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādes darbinieki šobrīd vēl lemj, kā sodīt īpašnieku, kam pieder noliktava Kviešu ielā 64a, kur pagājušā nedēļā, neuzmanīgi rīkojoties ar uguni, izcēlās ugunsgrēks, kurā bojā gāja piecus gadus vecs bērns. Arī Valsts darba inspekcijas Kurzemes reģionālās nodaļas galvenais inspektors Aivars Jaunzemis pauda apņēmību drīzumā veikt darba aizsardzības un darba likumdošanas noteikumu ievērošanas pārbaudi uzņēmumā, kas apsaimnieko degušo noliktavu un metāllūžņu savākšanas punktu.

Klientu pieņemšanas punkts pārceļas uz Dunikas ielu

Sociālā dienesta direktore Aija Barča informēja, ka no pirmdienas, 18.augusta, Ezerkrasta Klientu pieņemšanas punkts atradīsies Dunikas ielā 1. Turp pārceļas sociālais darbinieks, kas strādāja M.Ķempes ielā. Šai pārmaiņai ir vairāki iemesli: telpu īre jaunajā vietā būs lētāka, bez tam Dunikas ielā 1 būs vieglāk pieejama cilvēkiem ar redzes traucējumiem, jo šajā ēkā atrodas arī namu pārvalde un blakus ēkā – Neredzīgo biedrības nodaļa. Klientu pieņemšanas punktā strādās arī sociālais darbinieks, kura specializācija būs darbs ar vājredzīgajiem un neredzīgajiem cilvēkiem. Sociālā dienesta direktore lūdz pārējos Ezerkrasta iedzīvotājus, kam nepieciešama sociālā palīdzība, izprast situāciju un doties uz Dunikas ielu 1, lai saņemtu vajadzīgos pakalpojumus. To sniegšanas veidā nekas nemainīsies.

"Skolas soma" atbalsta 3000 skolēnu

Liepājas domes Sociālais dienests, organizējot akciju "Skolas soma", šogad palīdzēs sagatavoties jaunajam mācību gadam 3030 skolas vecuma bērniem no trūcīgajām ģimenēm un ģimenēm, kuras audzina trīs un vairāk nepilngadīgus bērnus, bērnus invalīdus, aizbildnībā esošus un Bāriņtiesas uzskaitē esošus bērnus, Černobiļas AES seku likvidatoru ģimenes, kā arī ģimenes, kurām no šā gada 1.jūlija līdz 30.septembrim noteikts trūcīgās ģimenes statuss. Akcija ilgs līdz 30.septembrim. Tās laikā šīs ģimenes akciju sabiedrības "Nord/LB Latvija" Liepājas filiālēs saņem vienreizēju pabalstu 4 latu apmērā par katru ģimenē esošu skolēnu. Līdz 1.augustam pabalstus bija saņēmuši 2485 skolēni. 1173 ģimenēm jau jūnija beigās Sociālā dienesta darbinieki izsūtīja uzaicinājumu ierasties saņemt pabalstus bankā, savukārt ģimenes, kurām piešķirts trūcīgās ģimenes statuss, dodas uz Sociālo dienestu pašas. Pavisam šim nolūkam atvēlēti 12120 latu.

NVO centrs – veselības aizsardzības atbalstam

Pēdējā laikā Liepājas NVO Atbalsta centrs organizējis vairākus pasākumus, kas domāti, lai aizsargātu iedzīvotāju tiesības saņemt kvalitatīvu medicīnisko palīdzību, zāles un pakalpojumus. Vasaras vidū notika kampaņa, kuras gaitā tika vākti paraksti pret valdības lēmumu no nākamā gada 1.janvāra par 9 procentiem palielināt pievienotās vērtības nodokli zālēm. Protesta vēstuli ar savāktajiem parakstiem NVO centrs nosūtīja Saeimas un valdības atbildīgajām amatpersonām. Tagad sākta jauna kampaņa: līdz 23.septembrim Liepājas NVO Atbalsta centrā, kā arī Vaiņodē, Pāvilostā un Aizputē var parakstīt protesta vēstuli, kas vēršas pret veselības aizsardzības budžeta iespējamo samazinājumu nākamajam gadam un pret pacienta iemaksu palielinājumu, kas lielai daļai Latvijas nabadzīgo iedzīvotāju un pensionāru liegs saņemt medicīnisko palīdzību un pakalpojumus.

Pagastu darbiniekus mācīs ņemt Eiropas naudu

Eiropas komisijas delegācija Latvijā atbalstījusi Liepājas NVO Atbalsta centra un Valmieras sabiedriskās organizācijas "Stratēģija" kopprojektu "Eiropas savienības sociālajai vienotībai". Tā realizācijas gaitā tiks organizēti trīs mēnešu kursi pagastu darbiniekiem. No Liepājas rajona kursiem ar savu līdzfinansējumu pieteikušās astoņas pašvaldības, no katras mācīsies četri cilvēki: bibliotekārs, pašvaldības pārstāvis un divi sabiedrisko organizāciju pārstāvji. Kursi notiks angļu valodā, tajos iekļauti datorkursi, projektu vadības pamatzināšanas, prasme lietot internetu un plaša informācija par Eiropas savienības programmām. Kursu dalībnieki tiks nodrošināti ar mācību materiāliem un datoriem. Galvenais mērķis, kas izvirzīts šiem kursiem: iemācīt pašvaldību pārstāvjus apgūt Eiropas naudu.