Kurzemes Vārds

04:59 Svētdiena, 7. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

!Dienas tēma

Kas kopīgs ledusskapim ar asins analīzi?

Sarmīte Pujēna

Kristīne Pastore

Daiga Mikuļska

Runa būs par bīstamajiem atkritumiem. Kaut ko par to dzirdējis droši vien būs ikviens. Taču tikai retais zinās, tieši kuri atkritumi uzskatāmi par bīstamiem. Civilizētās valstīs mēdz domāt arī par vidi, kurā jādzīvo šo valstu cilvēkiem. Pagaidām mūsu vide ir tāda, ka freons, smagie metāli, dzīvsudrabs un citas kaitīgās vielas plivinās mums visapkārt, jo nolietotie ledusskapji (pirms pāris dienām pati redzēju, kā viens no netīrajiem cilvēkiem centās vienu tādu sadalīt reizinātājos tieši pie gružkastes!), televizori, baterijas, telefoni utt. mētājas gan pie atkritumu konteineriem, gan pagalmos, gan mežos un mazāk pieskatītos nostūros. Jo kur tad īsti lai šo bagātību liek? Stāvot uz Eiropas savienība sliekšņa, arī par šo tematu ir jāsāk pavisam nopietni domāt. Un ne tikai domāt, bet arī darīt. Nav tā, ka Latvijā šajā ziņā nekas netiktu darīts, taču Liepājā pagaidām par darīšanu vairāk gan tiek domāts.

Pašiem jātiek galā ar saviem atkritumiem

Pilsētas domes Vides nodaļas speciāliste Dace Liepniece atzina, ka arī mūsu pašvaldība pagaidām nav domājusi, kur un kā vienuviet koncentrēt visus šāda veida atkritumus. Pagaidām esam tikuši līdz tam, ka atkritumus sāksim mēģināt šķirot, liekot atsevišķos konteineros papīrus, plastmasas izstrādājumus, stiklus. Atkritumu apsaimniekotājs, firmas "EKO Kurzeme" rīkotājdirektors Alvis Zombergs sola, ka tiklīdz konteineri no Vācijas būs klāt, liepājnieki varēs sākt nedaudz civilizētāku dzīvi. Tas varētu notikt septembrī.

Bet ar bīstamajiem atkritumiem ir tā, kā ir. Paretam, piemēram, pirms gada, pašvaldība vai kāda sabiedriska organizācija sarīko vienreizēju atkritumu savākšanas akciju. Un ar to arī viss beidzas. Vienīgais, ar ko Liepāja pagaidām var lepoties, ir Lampu demerkurizācijas centrs Kapsēdes ielā 10, kur var aizvest nodot pārstrādei ar kaitīgo dzīvsudrabu pildītās dienasgaismas spuldzes. Centra vadītājs Agris Magone uzskata, ka bīstamo atkritumu savākšana pilsētā nav sakārtota, jo, neraugoties uz to, ka šāds centrs Liepājā ir vienīgais Baltijas valstīs, pārāk daudz darba tam tomēr neesot.

Nevienā elektropreču veikalā pilsētā vai kur citur pat nav urnas, kurā varētu samest izlietotās baterijas, kuru taču sadzīvē ir pa pilnam. Interesanti, ka konteineri izlietoto bateriju uzkrāšanai ir uzstādīti ne tikai Rīgā, bet arī Jūrmalā, Rēzeknē un Cēsīs. D.Liepniece cer, ka, uzlabojoties sadarbībai ar vienīgo bīstamo atkritumu savākšanas organizāciju Latvijā – akciju sabiedrību "BAO", izdosies atrisināt šo problēmu. Tomēr bez pašvaldības atbalsta diez vai tas notiks. To pierāda kaut vai nesen uzsāktā sadarbība ar organizāciju "Latvijas Zaļais punkts". Tikai iesaistoties abām pusēm – Zaļajam punktam un pašvaldībai – sekmīgi izdevās plastmasas pudeļu vākšanas akcija, kurā liepājnieki guva labu skolu, kas noderēs, kad sāksim atkritumus šķirot. Starp citu, to prasa Eiropas savienības priekšraksti.

Šie paši priekšraksti prasa arī to, lai valstī būtu sistēma elektronisko atkritumu savākšanai un utilizācijai. Rīgā pie tirdzniecības centra "Alfa" jau vairāk nekā divus mēnešus uzstādīts šāds konteiners, un iedzīvotāju atsaucība, pēc "BAO" pārstāvja Jāņa Ābola sacītā, ir tik liela, ka jādomā, kur vēl varētu izvietot šādu konteineru.

Pastāvīgs savākšanas punkts, kurā pieņem nolietotas riepas, izlietotas baterijas, nederīgo elektronisko aparatūru (datori, televizori, mobilie telefoni u.c.), plastmasas atkritumus, atrodas Tukuma rajona Tumes ciemā, tas ir tā sauktais Tumes ITP centrs. Tur izlietotās baterijas tiek uzkrātas, lai pēc tam tās nogādātu ārzemēs pārstrādei, autoriepas ceļo uz Brocēniem, kur tās utilizē, elektroniskā aparatūra tiek demontēta, izdalot bīstamos komponentus un otrreizējās izejvielas.

Bīstamie atkritumi arī ārstniecības iestādēs

Daudziem varbūt būs pārsteigums, ka frāze bīstamie atkritumi varētu attiekties uz dažādiem pārpalikumiem veselības aprūpes iestādēs. Taču tā tas ir gan. Un šo bīstamo atkritumu ir varen daudz: tie ir visi pārsienamie materiāli, noņemtie ģipši, analīžu materiāli (asinis, urīns un citi), vienreizējās šļirces, sistēmas, ampulas un daudz kas cits. Tāpēc to iznīcināšanai visos laikos bija jāvelta īpaša uzmanība. Turklāt šobrīd šī uzmanība ir vēl daudz saasinātāka, un droši vien turpmāk prasības būs vēl stingrākas. Un šī iemesla, kā arī apkārtējās vides un cilvēku drošības, kā arī citu, piemēram, ekonomisku apsvērumu dēļ, Centrālai slimnīcai ir par ko lepoties – šā gada pavasarī ar Vides aizsardzības ministrijas palīdzību iegādāta jauna un moderna šo bīstamo atkritumu pārstādes iekārta.

Iespējams, ne vienam vien cilvēkam var rasties jautājums: kāpēc šie atkritumi ir tik bīstami? Pirmkārt, tāpēc, ka tie var saturēt dažādu infekciju vīrusus, piemēram, HIV, hepatīta un citus. Otrkārt, tajos palikušās medikamentu daļiņas var būt bīstamas gan videi, gan arī cilvēkiem, kas nereti bija sastopami pie atkritumu urnām, kurās izmeta, piemēram, pārsienamos materiālus. Agrāk daļu šo atkritumu, lielākoties pārsienamos materiālus, vienkārši nogādāja pilsētas izgāztuvē, bet vienreizējās šļirces un sistēmas nodeva firmai, ar kuru bija sadarbības līgums un kura tos tālāk izmantoja otrreizējai pārstrādei, izgatavojot apģērbu pakabināmos. Kā atcerējās slimnīcas galvenais ārsts Egils Freidenfelds, sākotnēji firma prasījusi samaksu par šo atkritumu savākšanu, taču vēlāk panākta vienošanās, ka to darīs bez maksas, lai gan, kā ironizēja E.Freidenfelds, būtu viņš agrāk zinājis, kādām vajadzībās tos tālāk izmanto, būtu prasījis maksu par izejvielu piegādi.

Līdz ar jaunās iekārtas iegādi, ieguvumi ir acīm redzami, turklāt to ir vairāki, sacīja E.Freidenfelds. Pirmkārt, šī iekārta vienlaikus veic divas funkcijas: gan atkritumu dezinficēšanu, gan arī to sasmalcināšanu. Iznākumā tā ir sīkos gabaliņos sadalīta substance, kas turklāt vairs nav bīstama un tāpēc pieskaitāma pie vienkāršiem sadzīves atkritumiem un nogādājama pilsētas izgāztuvē, un tai vairs nav arī nekādas preces vērtības. Otrkārt, šādā veidā sasmalcināti, atkritumi aizņem daudz mazāku tilpumu, nekā iepriekš, kad tos konteineros izmeta veselus, kas ir ļoti svarīgi, norēķinoties ar atkritumu savācējiem. Viss process ir datorizēts, tāpēc nav nekādu bažu, ka enerģijas vai dezinfekcijas līdzekļu taupības nolūkos būtu iespējams atkritumu pārstrādes procesu saīsināt vai kā citādi sašaurināt, neveicot to līdz galam.

Protams, iegādājoties iekārtu, kas maksā 45 tūkstošus latu, svarīgs ir arī ekonomiskais efekts. Kā sacīja E.Freidenfelds, pagaidām tas skaitļos vēl nav apstiprināts, taču viss rāda, ka tāds būs. Turklāt šobrīd notiek diskusijas ar firmu, kas iepriekš iegādājās šos atkritumus kā izejvielu apģērbu pakabināmo ražošanai. Iespējams, ka tā būs gatava maksāt, lai sadarbību turpinātu.

Protams, ka līdzīgi bīstamie atkritumi ir arī citām ārstniecības iestādēm. Kā noskaidroja "Kurzemes Vārds", citās slimnīcās tos vienkārši sadedzina. Taču nav izslēgts, ka ar laiku prasības par to iznīcināšanu kļūst stingrākas un arī citur vajadzēs domāt, kā šo procesu modernizēt.

Viss vēl priekšā

SIA "EKO Kurzeme" rīkotājdirektors Alvis Zombergs atzina, ka pagaidām vēl nav pilnveidota sistēma, kas ļautu apgalvot, ka ar bīstamo atkritumu savākšanu Liepājā viss ir vislabākajā kārtībā. Vienīgi skaidrs, ka attīstība diktē savus noteikumus un bīstamo, arī sadzīves atkritumu kļūst aizvien vairāk. Kāda šobrīd situācija ar to savākšanu?

Visi iedzīvotāju izmestie atkritumi nonāk vienā vietā – konteinerā. Pēc tam izgāztuvē. SIA "EKO Kurzeme" darbinieki atkritumus nešķiro, lai tajos atrastu un izdalītu bīstamās lietas vai vielas. Bet ir iespēja uzglabāt un pēc tam nodot pārstrādei bīstamos atkritumus, ja firmas un iedzīvotāji tos paši nogādā uzņēmuma teritorijā. "Domāju, to saprot katrs, ka nav finansiāli izdevīgi sūtīt transportu, piemēram, uz M.Ķempes ielu pie viena īrnieka pēc četrām izlietotām baterijām," skaidro direktors. "Tagad sadarbība veidojas ar uzņēmumiem, kuriem šādi atkritumi ir vairumā, piemēram, firmām "3k auto", "Jureckis un Co" u.c."

Tie bīstamie atkritumi, ko glabā "EKO Kurzeme" teritorijā, pēc laika tiek nogādāti pārstrādātājiem vai firmām, kas parūpējas par to noglabāšanu speciālos apstākļos. A.Zombergs pauda viedokli, ka institūcijām, kas izsniedz licences firmām, kuru darba procesā rodas bīstamie atkritumi, vajadzētu jau iepriekš paredzēt kārtību, kā firmām tie jāuzglabā vai jānogādā pārstrādei. Darāmā vēl ļoti daudz, un jārēķinās ar situāciju, ka, gluži tāpat, kā maksājam par sadzīves atkritumu savākšanu, arī bīstamo atkritumu savākšana maksā naudu.

Akciju sabiedrība "BAO"

Latvijā ir specializēta uzņēmējsabiedrība bīstamo atkritumu apsaimniekošanai, kura savāc, transportē un utilizē šos atkritumus visā Latvijas teritorijā. Tā ir akciju sabiedrība "BAO".

"BAO" dibinātāji ir Latvijas Vides aizsardzības fonds, Dobeles Rajona padome un SIA "Brovita", tajā strādā ap 60 darbinieku. "BAO" atrodas Rīgā, Jelgavas ielā 36, tālr.7612259, fakss 7614945, e-pasts: [email protected]

Objekti, kurus apsaimnieko "BAO":

\ Gardenes bīstamo atkritumu novietne;

\ Kņavas nelikvīdo ķimikāliju novietne;

\ Tumes ITP centrs;

\ Inčukalna skābā gudrona iecirknis;

\ bīstamo atkritumu sadedzināšanas komplekss Olainē.

Darbi un pasūtījumi, ko veic akciju sabiedrība "BAO":

\ Bīstamo atkritumu uzglabāšanas un pārstrādes objektu izveide un apsaimniekošana;

\ Bīstamo atkritumu identifikācija, savākšana, transportēšana, uzglabāšana un utilizācija (nelikvīdās lauksaimniecības ķimikālijas, dzīvsudraba atkritumi, nederīgi medikamenti un citi medicīnas atkritumi, halogenētus organiskos šķīdinātājus saturoši (ķīmisko tīrītavu) atkritumi, smagos metālus saturoši atkritumi, izlietoti organiskie šķīdinātāji, laku, krāsu, sveķu atkritumi, izlietotas baterijas, nederīga elektroniskā aparatūra, nederīgās laboratoriju ķimikālijas u.c.

\ Izstrādāto eļļu un nolietoto autoriepu savākšana un nodošana utilizācijai Brocēnos;

\ Tehniski ekonomisko pamatojumu un projektu izstrāde bīstamo atkritumu apsaimniekošanai;

\ Inčukalna skābā gudrona savākšanas un utilizācijas projekta izstrāde un realizācija;

Akciju sabiedrības "BAO" speciālistiem ir zināšanas un pieredze bīstamo atkritumu apsaimniekošanai atbilstoši Latvijas un Eiropas savienības prasībām.

Bīstamo atkritumu veidi:

\ nelikvīdās lauksaimniecības ķimikālijas;

\ medicīnas atkritumi;

\ dzīvsudraba atkritumi;

\ izlietotās baterijas;

\ nederīgā elektroniskā aparatūra;

\ nederīgās laboratoriju ķimikālijas;

\ izlietotās eļļas;

\ nolietotās riepas.