Kurzemes Vārds

18:14 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Varbūt liksim "Līvus" mierā?

Andżils Remess

Grupas "Līvi" traģiskā autoavārija un viss turpmāk ar to saistītais kārtējo reizi apstiprināja, cik šaura, pat netverama ir robeža starp līdzi jušanu nelaimē un nosodīšanu. Jo pietika dzirdēt par mūziķu sākotnēji atturīgo attieksmi pret avārijas izmeklēšanu, televīzijas ziņu izlaidumā vērot sižetu no koncerta un uzzināt par katastrofas iemeslu, lai ieskanētos nosodošas balsis.

Šeit rakstītais nav domāts "Līvu" aizstāvībai. Jo "Līviem" tāda nav vajadzīga. Viņi vienmēr paši izvēlējušies savu ceļu – gan mūzikā, gan ārpus tās, balansējot uz robežas starp sabiedrības par pieļaujamu un nepieļaujamu uzskatīto, un nereti šo līdzsvaru nenoturot. Bet tāpēc viņi jau arī ir "Līvi", kurus var vai nu pieņemt tādus, kādi viņi ir, vai nepieņemt nemaz.

Tikai šoreiz gribu atgādināt, ka nekas nav tik vienkārši kā nosodīt. Ja reiz "Līvi" izvēlējās rīkoties tā, kā viņi rīkojās pēc traģēdijas – koncertēja nevis tur, kur ne viens vien to gaidīja, un nevis tādi, kādus ne viens vien viņus vēlējās redzēt, un uz skatuves kāpa agrāk, nekā ne viens vien to bija iedomājis, tad tā ir viņu izvēle. Un tikai viņi paši izjutīs, vai šī izvēle viņus cels, vai gremdēs. Tāpēc arī liksim "Līvus" mierā un ļausim viņiem pašiem tikt pāri šai traģēdijai tā, kā viņi to uzskata par labāku. Tāpat arī pašiem izvēlēties, kā saglabāt avārijā bojā gājušo piemiņu.

Cita lieta, ka šī traģēdija atkal aktualizēja jautājumu par spilgtu personību piemiņas saglabāšanu, un ne jau tikai mūziķu, un ne jau tikai traģiski bojā gājušu cilvēku. Šādi cilvēki Liepājā ir katrā nozarē – politiķi un tautsaimnieki, mākslinieki un ārsti, pedagogi un sportisti. Arī iespējas saglabāt atmiņas par šīm personībām ir visdažādākās, un ne jau vienmēr nepieciešams celt pieminekļus un viņu vārdā nosaukt ielas. Pats galvenais ir gribēt iemūžināt viņu piemiņu, parādīt cieņu šiem cilvēkiem un tātad arī savai pilsētai.