Kurzemes Vārds

06:41 Otrdiena, 14. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sports

Džudisti bez mājām?
Artis Siliņš
2003.gada Liepājas sporta laureātu skaitā varējām atrast divus džudo pārstāvjus. Un ne bez iemesla – gūtie panākumi bija tiešām ievērojami. Tomēr šobrīd džudisti saskaras ar problēmu, kuras atrisināšana šim sporta veidam ir vitāli svarīga: būt vai nebūt treniņu zālei?
Pērnais gads džudistiem un sambistiem bija veiksmīgs – Eiropas jaunatnes vasaras olimpiādē sudraba medaļu izcīnīja Vladimirs Kovaļčuks, Rīgas starptautiskajā džudo turnīrā "Trīs zvaigznes" 3.vietu ieguva Konstantīns Ovčiņņikovs. Pagājušajā gadā sportisti kopumā izcīnīja piecas medaļas sambo un vienu – džudo. Tomēr arī šī sporta veida pārstāvji saskaras ar problēmām, kas, šķiet, diemžēl ir raksturīgas Latvijas un Liepājas sportam kopumā.
Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Liepājas Kompleksās sporta skolas sambo un džudo treneris Vaclavs Jažēvičs, galvenā problēma ir treniņu vietas trūkums. Jau sen tiek plānota jauna sporta kompleksa celtniecība Bāriņu ielā, tomēr līdz šim projekti nav pārvērtušies reālā objektā. V.Jažēvičs: "Būtībā Olimpiskais centrs ir tikai uz papīra. Lai gan tika solīta jauna sporta zāle, nekas nenotiek, un tagad mēs gaidām Pilsētas domes lēmumu par tālāko rīcību. Būs tā, kā dome izlems. Tad varēsim izdarīt secinājumus un izstrādāt nākotnes plānus – vai mūsu labākajam džudistam Konstantīnam Ovčiņņikovam palikt un trenēties Liepājā, vai arī doties kur citur."
Šobrīd džudisti trenējas sporta zālē Graudu ielā, kas nav īsti piemērota viņu vajadzībām, turklāt to izmanto arī grieķu-romiešu cīkstoņi. Pērngad iegādātajam tatami tā arī nav atrasta vieta, un V.Jažēvičs atzīst, ka, kamēr netiks pieņemts lēmums par jaunas sporta zāles celtniecību, nebūs iespējams izveidot reālu treniņu plānu. "Tas, ka tatami ir nopirkts, ir jauki, tomēr ar to nepietiktu pat tad, ja mēs to varētu izmantot. Ir vajadzīga arī trenažieru zāle, masieri, ārsti un tā tālāk. Eiropā pat jauniešu mačos ir augsts līmenis, un spēcīgākos konkurentus nevar uzvarēt, ja jātrenējas tādos apstākļos, kādi ir mums," sūkstās treneris.
Treneris neslēpj, ka lauvas tiesa no visiem līdzekļiem, kas tiek piešķirti cīņas sporta veidiem, paliek Rīgā: "Mums maksā kapeikas. Visa finanšu dalīšana notiek Rīgā, un, ja federācijai jāizvēlas starp Rīgu un mums, tā dod priekšroku rīdziniekiem."
Pagājušajā gadā vairs tik daudz nedzirdējām par Konstantīnu Ovčiņņikovu. V.Jažēvičs sportista rezultātus izskaidro ar to, ka viņš pērn pārgāja no jauniešu čempionāta uz pieaugušo mačiem. "Pārejai no jauniešiem uz pieaugušajiem nepietiek ar vienu gadu. Jācīnās ar jauniem pretiniekiem, ir jauns treniņu plāns. Pamatā visiem džudistiem pārejas laiks ir divi, trīs gadi, un labākais vecums cīkstoņiem ir 23 līdz 28 gadi. Piemēram, Sidnejas olimpisko spēļu bronzas medaļas ieguvējs Aleksejs Budiļins no Igaunijas bija labākais jauniešu čempionātos, bet pēc pāriešanas uz čempionātu pieaugušajiem augstas vietas vairs neguva. Tikai īsi pirms Sidnejas Budiļins sāka uzvarēt sacīkstēs, un šobrīd viņu var uzskatīt par vienu no labākajiem džudistiem pasaulē," stāsta V.Jažēvičs.
Tomēr kopā ar Konstantīnu Ovčiņņikovu Liepājā ir vēl vairāki labi cīkstoņi. Pērn pasaules čempionātos sambo spīdēja Jurijs Šuļins un Oksana Ševkova, labu sniegumu parādīja Kaspars Svars un Vladimirs Ševkovs. Jāatzīst, ka pasaulē sambo nav tik populārs cīņas sporta veids kā džudo, tomēr sambistiem nav problēmu veiksmīgi piedalīties sacensībās džudo un otrādi. V.Jažēvičs atzīmēja, ka ir pat labi, ja jaunais cīkstonis startē abos sporta veidos, jo viņam vajadzīga prakse un pieredze, cīnoties ar spēcīgiem pretiniekiem. Vēlāk sportists pats var izvēlēties, kurā sporta veidā turpināt cīnīties – pieaugušajiem jau ir pārāk grūti gūt labus panākumus, cīnoties divās frontēs.
Bet jaunos censoņus piesaista sportistu panākumi sacīkstēs. "Daudzi jaunieši nāk vienkārši izmēģināt laimi. Ja viņiem neveiksies, viņi mēģinās citur. Citi turpretī grib kļūt par profesionāliem sportistiem, tomēr vairumam cīņas sports ir tikai vaļasprieks. Jāsaka gan, ka ne visi var trenēties divas reizes dienā kā Ovčiņņikovs. Tā ir liela fiziskā slodze, kas ne katram ir pa spēkam," atzina V.Jažēvičs.

Trīs liepājnieki Turcijas laukumos
A.Rītiņš
Turpinās "Liepājas metalurga" komandas trīs spēlētāju spēku pārbaude Krievijas un Ukrainas klubos, kuri jaunajai sezonai pašreiz gatavojas Turcijā.
Ja sākumā šķita, ka vistuvāk iekļūšanai kādā no ārzemju komandām ir Dzintars Zirnis, tad tagad viņš ir pirmais no liepājnieku trijotnes, kurš nav atbildis treneru prasībām. Pēdējo pārbaudes spēli Zirnis aizvadīja Jaroslavļas komandas "Šiņņik" otrajā sastāvā pret vēl vienas Krievijas komandas – Volgogradas "Rotora" – otro sastāvu, un "Šiņņik" uzvarēja ar 4:2.
Abu komandu pirmo sastāvu spēlē (0:0) visu otro puslaiku nospēlēja Ģirts Karlsons, un šajā laikā tikai liepājniekiem radās iespēja gūt vārtus "Šiņņik" labā, taču no vārtu priekšas raidīto bumbu vārtsargs atvairīja.
Karlsons nāca laukumā arī "Šiņņik" sastāvā otrajā puslaikā spēlē pret Turcijas "Genčlerbirligi", kuru "Šiņņik" uzvarēja ar 3:0.
Jaroslavļas komandā pārbauda spēlētājus ne tikai no Latvijas, bet arī no Serbijas, Bulgārijas, Bosnijas, Polijas, Brazīlijas.
Vakar komandai "Šiņņik" bija paredzēta spēle ar "Krivbass" no Ukrainas, un vakar pirmā spēku pārbaude spēlē notika arī Viktoram Dobrecovam, kas Turcijā trenējas Ukrainas komandā "Arsenal" no Kijevas. Pēc neoficiālām ziņām, treniņos Dobrecova sniegums apmierinājis "Arsenal" vadītājus, un viņa palikšana Kijevā atkarīga no tā, kā izdosies vienoties klubu prezidentiem.