Kurzemes Vārds

22:30 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Pīļu bojāejā vaino maluzvejniekus
Pēteris Jaunzems
Vakar rakstījām par bojā gājušajām pīlītēm, kas atrastas atkritumu konteinerā Karostā, Turaidas ielas galā. Vides aktīviste Brigita Maksimova beigtos putnus nogādāja arī Vides reģionālajā pārvaldē, kuras direktors Leonīds Zeļenskis nekavējās informēt redakciju, ka viena no bojā gājušajām pīlēm nosūtīta uz Jelgavu, jo veikt izpēti, lai noskaidrotu putna bojāejas cēloni, tur apņēmusies Lauksaimniecības universitātes laboratorijas vadītāja Lilita Zorgevica. Rezultātus viņa solījusi darīt zināmus gan Pilsētas domei, gan Vides reģionālajai pārvaldei. Tad arī varēs spriest par tālāko rīcību.
Tomēr jau tagad savu viedokli par putnu bojāeju redakcijai pauda Vides reģionālās pārvaldes zivju inspektors Vilnis Gūtmanis un Liepājas mežsargs Sergejs Larins. Viņi ir pārliecināti, ka ūdensputni, kuru pareizais nosaukums ir gaigalas, gājuši bojā, iekļūstot maluzvejnieku izliktajos tīklos. Tādi gadījumi, kad pīlītes sapinas zvejas linumā, neesot retums, jo šo putnu migrācija piekrastē ir ļoti liela, taču zvejniekiem tos nereti izdodoties atbrīvot un palaist vaļā. Maluzvejniekiem, iznākot krastā, neesot vaļas piņķerēties ar putnu atbrīvošanu. No tīkliem viņi tos izņem tikai tad, kad nonākuši drošākā vietā. Tāpēc arī gaigalas iet bojā un tiek izsviestas konteineros. "Termināļi šoreiz nav vainojami," sprieda Vilnis Gūtmanis, "jo tad bojā ietu arī zivis, kuru Karostas kanālā netrūkst."

Pagarina kārtības noteikumu apspriešanu
Pilsētas sabiedriskās kārtības noteikumu apspriešana pagarināta līdz 15.aprīlim, informēja domes Sabiedrisko attiecību nodaļa. Šādu lēmumu pieņēmuši deputāti Finanšu komitejā. Īpaši tiek gaidīti iedzīvotāju ierosinājumi un labojumi, jo šie noteikumi netiek pieņemti vienam gadam – tie noteiks sabiedrisko kārtību pilsētā ilgāku laiku. Vairāk nekā desmit labojumu sabiedriskās kārtības noteikumos jau iesniegušas nevalsts organizācijas un arodbiedrības, savu viedokli izteikuši Pašvaldības policijas darbinieki, arī vairāki iedzīvotāji. Visvairāk tiek diskutēts par noteikumu punktiem, kuri ierobežo alkohola lietošanu sabiedriskās vietās, pulcēšanos namu kāpņu telpās, jauniešu uzturēšanos datorsalonos mācību stundu laikā.

Liepājnieku rezolūcija – Valsts prezidentes Stratēģisko pētījumu komisijai
Liepājas Arodbiedrību centrs saņēmis atbildi uz vēstuli, ko tas bija nosūtījis Valsts prezidentei. Vēstulē bija rezolūcija par iedzīvotāju sociālekonomisko situāciju, ko Arodbiedrību centra dalīborganizāciju pārstāvji pieņēma pārskata un vēlēšanu sapulcē. Valsts prezidentes kancelejas atbildē ir sacīts, ka, pamatojoties uz kompetenci, Liepājas arodbiedrību iesniegums pārsūtīts Ministru prezidentam Indulim Emsim. Bez tam, informē Valsts prezidentes padomniece likumdošanas jautājumos Sandra Kukule, iecerēts liepājnieku rezolūciju nodot izskatīšanai Valsts prezidentes jaunizveidotajai Stratēģisko pētījumu komisijai.

Liepājas svētki veco ļaužu namā
Liepājas dzimšanas dienas ievada pasākums notika Veco ļaužu dzīvojamā mājā. Ar tās iemītniekiem tikās Liepājas literāti Zoja Zandberga, Dzintra Zorgevica, Irma Markopa, Imants Brancis, aktrise Agnese Ose, mūziķis Andris Kristons, jauniešu ansamblis "Ieklausies!", duets Mirdza Grauduže un Tālivaldis Asns. Pasākumu organizēja paši nama iemītnieki, aktīvists Nikolajs Lihverovičs sadarbībā ar Jaunliepājas bibliotēkas vadītāju Ilgu Auzu. Klausītāji bija pateicīgi koncertprogrammas dalībniekiem par viņiem dāvātajām prieka noskaņām un par namam dāvāto Zojas Zandbergas dzeju grāmatu un žurnālu "Helikons".

Sākas firmas "Narvesen" Preses dienas
Juris Raķis
Jau piekto gadu Latvijā rīko firmas "Narvesen" Preses dienas. Pērn tās veiksmīgi noritēja 15 rajonos un to organizēšanā piedalījās 21 laikraksts. Šogad Preses dienas tiks veidotas divās daļās: "Narvesen" nosauks visvairāk pirktos Latvijas preses izdevumus un, kā ik gadu, suminās reģionu laikrakstu populārākos žurnālistus.
Arī laikrakstā "Kurzemes Vārds" tiek publicēta aptaujas anketa, un lasītāji tiek aicināti to izpildīt, izvirzot, viņuprāt, iecienītāko un labāko reģiona laikraksta žurnālistu. Anketa lasītājam jānodod pārdevējam tuvākajā firmas "Narvesen" vai "Preses apvienības" tirdzniecības vietā.
Anketu rezultātus apkopos un iecienītākais žurnālists saņems balvu. Netiks aizmirsti arī anketu iesūtītāji – viņiem tiks izlozēta speciālbalva no firmām "Narvesen" un "Tele 2".

Liepājniekus atkal priecēs "Dzirnas"
Pilsētas 379.dzimšanas dienas sarīkojumu plašajā programmā iekļauti arī Agra Daņiļēviča vadītās populāras deju grupas "Dzirnas" divi koncerti. Tie notiks svētdien Sporta un kultūras pilī, kur tiks piedāvāti divi deju uzvedumi un vairāki jauni solonumuri. Koncerta pirmajā daļā varēs noskatīties atraktīvo iestudējumu "Rok & Rullē" un solonumuru "Agris 1/3". Otrajā daļā tiks rādīts romantiski lirisks stāsts "Viņi dejoja vienu vasaru", kurā Imanta Kalniņa pazīstamās melodijas ritmos lauku meitene izdejos savu ierašanos, pirmo mīlu un saskaršanos ar dzīves skarbo īstenību lielpilsētā. Liepājnieki vienmēr ar lielu interesi un prieku skatījušies deju grupas "Dzirnas" uzvedumus. Piemēram, pērn tās koncertu noskatījās ap 900 apmeklētāju.

Liepājas teātris angažējis operdziedātāju
Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Liepājas teātra direktore Maruta Pāvelsone, Johana Štrausa, dēla, lomai dziesmu spēlē "Vīnes valsis", kas pašlaik top Liepājas teātrī, angažēts operas tenors Ingus Pētersons. Dziedātājs šonedēļ ieradies Liepājā, lai piedalītos mēģinājumos. Izrādi iestudē teātra mākslinieciskais vadītājs Juris Bartkevičs, tajā līdzās teātra vecākās paaudzes aktieriem piedalīsies arī Operas un baleta teātra jaunā soliste Evita Zālīte (attēlā – kopā ar I.Pētersonu), Dailes teātra aktrise Ieva Pļavniece, Konservatorijas studenti Baiba Berķe un Kārlis Rūtentāls. Pirmizrāde paredzēta tieši Jurģos – 23.aprīlī. Paralēli "Vīnes valsim" šobrīd top arī mūzikls "Neglītais Pīlēns", ko skatītāji ieraudzīs 24.martā, un Liepājas aktierkursa režijas nodaļas audzēkņa Vara Piņķe iestudējums "Iguānas naktis", kam pirmizrāde plānota 2.aprīlī un kas tiks spēlēta teātra Mālderzālē.

"Vita Liepāja" aicina uz tikšanos
Krūts dziedzera vēža asociācija "Vita Liepāja" rīko savu biedru kārtējo tikšanos. Tā notiks ceturtdien, 18.martā, pulksten 16 Onkoloģiskajā poliklīnikā (Tirgoņu ielā 15). Kā informēja šīs biedrības vadītāja Dace Priedola, šoreiz paredzēta tikšanās ar firmas "Amveis" pārstāvi Aivaru Straupnieku. Tā ir firma, kas piedāvā pašu audzētu produkciju, no kuras izgatavoti gan vitamīni, gan uztura bagātinātāji, gan uzturvielas un arī saimniecībā izmantojamas preces: mazgājamie līdzekļi un daudz kas cits. Tikšanās reizē turpinās arī apgūt vingrojumus, kurus vajag izpildīt pēcoperācijas posmā.

Vācijas vēstnieka vizīte atcelta
Vakar Vācijas vēstniecība atsauca šonedēļ plānoto vēstnieka vizīti Liepājā. Tas saistīts ar to, ka Vācijas vēstniekam līdz ar citu valstu vēstniekiem Latvijā šodien paredzēta tikšanās ar Latvijas jauno premjeru Induli Emsi. Vēstnieks apsolījis Liepājā ierasties citreiz, informēja domes Sabiedrisko attiecību nodaļa.

Pianisma koncertus noklausījās divarpus tūkstoši cilvēku
Pagājušajā svētdienā ar noslēguma koncertu Liepājas teātrī izskanēja 12.starptautiskais pianisma zvaigžņu festivāls. Tajā piedalījās 10 pianistu no Latvijas, ASV, Vācijas, Francijas, Lielbritānijas, Krievijas un Zviedrijas. Visas biļetes bija pārdotas uz festivāla septiņiem koncertiem – 3 simfoniskiem, 3 kamermūzikas un džeza koncertu. Uz atklāšanas un noslēguma koncertu biļetes bija izpirktas jau nedēļu pirms festivāla. Koncertus apmeklēja vairāk 2500 klausītāju, bet faktiski to skaits ir daudzkārt lielāks, jo četrus vakarus tiešo translāciju ēterā nodrošināja Latvijas radio programma "Klasika". Pianisma zvaigžņu festivāli Liepājā notiek kopš 1993.gada. Idejas autors un visu festivālu mākslinieciskais vadītājs ir Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents Imants Resnis. 12 festivālu laikā Liepājā ieradušies 90 pianisti, atskaņojot 80 klavierkoncertus ar simfonisko orķestri, neskaitot soloskaņdarbus klavierēm.

Aicina uzvilkt karogus
Rīt, pilsētas 379.dzimšanas dienā, Pilsētas domes izpilddirektora vietnieks Valdis Skujiņš aicina liepājniekus pie savām mājām izkārt Liepājas un valsts karogu, informēja domes Sabiedrisko attiecību nodaļa. "Aicinu liepājniekus apzināties šos svētkus kā svinamu dienu katrā mājā un ģimenē un apmeklēt pilsētas dzimšanas dienai veltītos sarīkojumus, kuri lielākoties ir bez maksas," aicina V.Skujiņš. Viņš atgādina, ka Liepājas karogu var iegādāties galerijā "Rožu laukums". Tradicionāli pilsētas karogu liepājnieki aicināti izkārt 18.martā, kad ir Liepājas pilsētas dzimšanas diena, un arī 4.aprīlī (tikai pagājušajā gadā dzimusi tradīcija), kad sakarā ar Līvu ciema vārda pieminēšanu rakstos atzīmējam pilsētas vārdadienu. V.Skujiņš uzsver, ka Liepājas karoga izkāršana nekad nebūs obligāta prasība, bet svētku dienās, kad noteikti izkarams Latvijas valsts karogs, blakus tam pie mājām varētu plīvot arī Liepājas pilsētas karogs.