Kurzemes Vārds

15:20 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Grobiņas poliklīnika gaida Jurģus. Tikai – uz kurieni?

Kristīne Pastore

Neapskaužamā situācijā šobrīd nonākuši ārsti, kas strādā Grobiņas poliklīnikā. Nākamā gada martā ārstu praksēm ir jāveic sertifikācija, taču šajās novecojušajās un neatbilstošajās telpās to izdarīt nav iespējams vai arī tur jāveic milzīgs remonts. Diemžēl ēkai ārzemēs ir īpašnieki. Bet citu telpu, uz kurām pārcelties, pagaidām nav. Grobiņnieki raizējas, vai tas nozīmē, ka poliklīniku slēgs un viņi paliks bez saviem ārstiem? Ārsti un pašvaldība savukārt meklē variantus, kā šo situāciju atrisināt. Šobrīd skaidrības vēl nav, bet laiks rit.

Poliklīnikai jāmeklē citas telpas

Ēkā, kur gadu gadiem atradusies Grobiņas poliklīnika, šobrīd praktizē trīs ģimenes ārsti – Edīte Uldriķe, Astrīda Kalna un poliklīnikas vadītājs Armands Dejus, kā arī ginekoloģe Jeļena Lobača. Bija arī ķirurgs, taču šobrīd vairs nav. Pirms diviem gadiem tiesas ceļā īpašuma tiesības uz šo ēku atguva trīs ārzemēs dzīvojoši īpašnieki, kas savā starpā praktiski nekontaktējas un līdz ar to faktiski nepiedalās ēkas apsaimniekošanā. No īpašniekiem nav arī iespējams saņemt konkrētu rīcības plānu, ko ar šo ēku plānots darīt. Mutiski gan esot vienošanās, ka mediķi tur var strādāt, taču nav drošības sajūta. Un tieši tādēļ nav iespējams ieguldīt ēkas remontā naudu, lai to iekārtotu atbilstoši visām prasībām un veiktu sertifikāciju. Tas nozīmē, ka, domājot par ārstu prakšu attīstību un sniegto medicīnisko pakalpojumu kvalitāti, ir jāmeklē citas telpas. Tur arī rodas problēma, jo ārsti nav gatavi telpas pirkt – tik daudz naudas viņiem neesot. Tāpēc viņi cer uz pašvaldības atbalstu, atsaucoties uz "Pašvaldību likumā" rakstīto, ka pašvaldībai ir jānodrošina medicīniskās aprūpes pieejamība. Taču, kā izrādās, te arī problēmas sākas, jo šo likumā ierakstīto tēzi katrs tulko pēc sava prāta, un pat valdības līmenī tā arī nav stingri noteikts, kas slēpjas aiz šiem vārdiem.

Mediķi uzskata – tas nozīmē, ka pašvaldībai ir jānodrošina telpas, bet ārstiem tās jāaprīko atbilstoši prasībām par ārstu praksi, lai to varētu sertificēt un garantēt kvalitatīvus pakalpojumus. Pašvaldība savukārt ir mazliet citās domās – telpu jautājuma risināšanā jāpiedalās arī mediķiem pašiem. Ārsti min Vaiņodes piemēru, kur pašvaldība pagājušajā gadā pilnīgi izremontēja telpas poliklīnikai.

Grobiņas ārsti vēlas strādāt koppraksē

Diskusijā un variantu meklējumos par jaunām telpām poliklīnikai iesaistījušies arī citi Grobiņā praktizējošie ārsti: Lelde Poprocka, Inese Aivare un Atis Aivars. L.Poprocka, uzvarot konkursā par tiesībām apmācīt jaunos ģimenes ārstus, par Pasaules bankas piešķirto naudu arī veikusi kārtīgu remontu savā prakses vietā, Lielā ielā 58. Viņai gan ir telpu īres līgums, kas paredz, ka prakses vieta tur drīkst atrasties līdz 2012.gadam, taču, kā sacīja daktere, drošības sajūtas neesot ne mirkli, jo telpas pieder privātpersonai Gintai Klints, kura šobrīd dzīvo ārzemēs. Šajā pašā ēkā strādā arī zobārsti, kuriem līgums ir uz īsāku laiku. Kā sacīja L.Poprocka, viņa ne mirkli neesot droša, ka vienā brīdī īpašnieces pārstāvis nelauzīs līgumu. Jau šobrīd esot runa par īres maksas paaugstināšanu. Tieši tāpēc gan L.Poprocka, gan arī zobārsti būtu gatavi pārcelties uz citām telpām, kur visi ārsti strādātu koppraksē.

Ģimenes ārsti Inese un Atis Aivari savukārt savu ģimenes ārstu praksi ierīkojuši Celtnieku ielā 36 un, ņemot lielus kredītus, veikuši šajās telpās vērienīgu pārbūvi. Tagad gan viņiem telpas esot par plašām, tāpēc labprāt ņemtu pie sevis kādu no kolēģiem. Vienubrīd bijusi doma, ka šajā ēkā varētu atrast telpas arī citiem ģimenes ārstiem, taču šobrīd ir jau puslīdz skaidrs, ka tas diezin vai iznāks, jo tur atrodas uzņēmums "Grobiņas siltumtīkli", ko paredzēts paplašināt, un līdz ar to mediķu noskatītās telpas būs vajadzīgas viņiem.

Izvietoti trīs dažādās vietās, Grobiņas ģimenes ārsti aizvien skaidrāk apgalvo, ka vēlas strādāt vienā ēkā, veidojot koppraksi. Kāpēc tā, ja pirms dažiem gadiem daudziem bija vēlēšanās tikt ārā no kopējā katla, iekārtot savu prakses vietu un būt neatkarīgiem? Ārsti apgalvo, šādu situāciju radījusi pati dzīve. Pirmkārt, kopā lētāk izmaksā telpu īre. Varētu, protams, iegādāties privātīpašumā savas prakses telpas, diemžēl ārstiem nav tādas naudas, lai to izdarītu un nav drošības sajūtas, ka ar esošajiem līdzekļiem var atļauties ņemt kredītu telpu pirkšanai un aprīkojuma iegādei. Ārsti skaidroja: ārzemēs esot pieredze, ka ārsti tiešām ierīko savas prakses privātās telpās un pēc aiziešanas pensijā vai pārceļoties uz citu dzīvesvietu tās pārdod. Starp citu, nav ilgi jāgaida, kad Grobiņā vajadzēs domāt par jauniem ģimenes ārstiem, jo tagad strādājošajiem vairumam gadu skaits tuvojas jau 50. Bet valstī, kā zināms, ir ģimenes ārstu trūkums. Turklāt jaunie ārsti, ja tādi nāktu, nebūtu spējīgi nopirkt jau iekārtotās prakses telpas.

Otrkārt, ja ārsti strādātu koppraksē, būtu vajadzīgs mazāk aprīkojuma, kāds nepieciešams, lai veselības aprūpes iestādē varētu veikt sertifikāciju. Kā skaidroja A.Dejus, vienas prakses aprīkošanai vajadzīgi vismaz 5 tūkstoši latu. Ja ārsti strādā koppraksē, aprīkojumu var izmantot kopīgi. Treškārt, ārstu kopprakse būtu ļoti izdevīga arī pacientiem, jo šobrīd nereti, ja kāds no ārstiem ir kursos vai aizbraucis kaut kur citur, ir jāstaigā no vienas ēkas uz otru, bet koppraksē visi būtu vienuviet. Ārsti ir gatavi strādāt arī divās maiņās.

Grobiņas ārsti neslēpj, ka ideāli, protams, būtu, ja rastos iespēja uzcelt jaunu poliklīniku, taču viņi pieļauj, ka šīm vajadzībām varētu piemērot arī kādas citas telpas. Tikai – kuras, par to lems, atkal tiekoties ar pašvaldības vadītājiem, deputātiem, rajona galveno ārsti un citām ieinteresētajām pusēm.

Jaunas poliklīnikas tik drīz nebūs

Grobiņas domes priekšsēdētājs Jānis Neimanis neslēpj, ka arī viņam ļoti patiktu doma par pilnīgi jaunas poliklīnikas celtniecību, taču pašvaldībai jārēķinās ar tām iespējām, kādas tai šobrīd ir, nevis ar to, ko katrs vēlētos. Šobrīd naudas jaunas poliklīnikas celtniecībai nav, tāpēc ir jāmeklē citi risinājumi. Reālākais – jāiegādājas telpas poliklīnikas vajadzībām no šobrīd esošā piedāvājuma. Viens no variantiem ir viens stāvs ēkā, kur agrāk atradās Pilsētas dome (Lielā ielā 81), taču tai ir vairāki apgrūtinājumi, jo ēka pieder vienam īpašniekam, bet zeme citam, tāpat ēkā ir arī sliktas komunikācijas. Iespējams, varētu izskatīt arī iespēju, ka poliklīnikas vajadzībām iegādājas daļu ēkas, kur šobrīd atrodas uzņēmums "Lattelekom", ir arī iespēja, ka Grobiņas Pasta nodaļa varētu pārcelties uz citām telpām. Pēdējie divi varianti gan pagaidām ir ļoti nekonkrēti. Apspriežams gan laikam neesot vairs jautājums, ka poliklīnika varētu palikt līdzšinējās telpās, jo vienošanās ar tās īpašniekiem esot meklēta daudzu gadu garumā, taču, tā kā īpašnieki konfliktē paši savā starpā, tad neesot vairs ko cerēt, ka izdosies vienoties un pārpirkt ēku pašvaldības īpašumā.

Runājot par telpu meklēšanu, J.Neimanis uzsvēra arī ārstu pašu atbildību un līdzdalību šīs problēmas risināšanā. Viņaprāt, mediķiem, kas ir ieinteresētā puse, šajā procesā vajadzētu iesaistīties daudz aktīvāk, piedāvājot arī savus variantus, nevis gaidot, lai tikai dome atrisina visus sasāpējušos jautājumus.

Stāstot par risinājumu meklējumiem, J.Neimanis uzsvēra, ka pašvaldība šobrīd gan domājot tikai par to ārstu pārvietošanu, kas strādā Lielā ielā 86. Jautājums par kopprakses veidošanu, kurā apvienotos visi Grobiņā strādājošie ārsti, pagaidām neesot aktuāls, jo, viņa vārdiem runājot, "vispirms ir jāatrisina šīs problēmas sāpīgākā daļa". Viņš gan nenoliedza iespēju, ka nākotnē šāda kopprakse varētu tikt veidota. Tomēr esot jāsaprot, ka nekad Grobiņā nebūs tik liela poliklīnika kā Priekulē vai Aizputē, jo te netālu ir Liepāja ar modernām ārstniecības iestādēm.

Veselības aprūpei ir jābūt pieejamai katram

Grobiņnieku problēmas risināšanā iesaistījusies arī rajona galvenā ārste Tatjana Ešenvalde. Viņa atgādināja, ka līdzīgā situācijā, kad vecās telpas praktiski ir nepiemērotas tālākai veselības aprūpei, ir bijušas arī citās pašvaldībās. Daktere minēja Aizputes poliklīniku, kura ar pašvaldības atbalstu ir izveidota moderna veselības aprūpes iestāde. Daktere sacīja, ka grobiņnieki nekādā gadījumā nedrīkst balstīties uz to, ka netālu atrodas Liepāja. Grobiņā ir jābūt poliklīnikai. "Tā ir tā likumā noteiktā veselības aprūpes pieejamība, ka katrs cilvēks to var saņemt savā dzīvesvietā, ne visi var izbraukāt pie ārstiem uz Liepāju," viņa skaidroja. T.Ešenvalde ir iepazinusies ar pašreizējo situāciju un ir pārliecināta, ka jāmeklē variants, lai visi Grobiņā praktizējošie ģimenes ārsti varētu strādāt koppraksē. Viņasprāt, variants, ka ģimenes ārsti strādā divās maiņās, būtu ideāls, jo iedzīvotājiem no rīta līdz vakaram būtu pieejama medicīniskā palīdzība, turklāt šis variants, kad vienā kabinetā strādā divi ārsti, būtu lētāks un vajadzētu mazāk telpu.

Telpas poliklīnikai vajadzēja meklēt daudz agrāk

Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūras Liepājas nodaļas vadītāja Marina Čerņakova uzskata, ka Grobiņā pārāk vēlu sākts domāt par problēmu, kas visiem: gan ārstiem, gan pašvaldībai, bija zināma jau sen. "Šobrīd situāciju sarežģī, pirmkārt, tas, ka Grobiņā praktiski nav brīvu telpu, un, otrkārt, tas, ka pa šiem gadiem ir strauji augušas īpašumu cenas. Turklāt atrast tādas telpas, kas jau pērkot būtu ideāli piemērotas poliklīnikas specifiskajām vajadzībām, vispār būs ļoti grūti," sacīja M.Čerņakova. Arī viņa atzīst, ka pats labākais variants būtu veidot ārstu koppraksi. Tomēr viņa piebilst, ka nav ekonomiski izdevīgi ieguldīt naudu specializētu kabinetu veidošanā, jo Liepājā ir plašas izmeklēšanas iespējas.

M.Černakova sarunā ar "Kurzemes Vārdu" arī vēlējās ieviest dažas korekcijas jautājumā, kas tad īsti ir Grobiņā praktizējošie ģimenes ārsti, kāds ir viņu statuss. Iepriekš vairākkārt izskanējis, ka tās ir privātprakses. "Nekā tamlīdzīga," sacīja M.Čerņakova. "Visi Grobiņā praktizējošie ģimenes ārsti pilda valsts pasūtījumu iedzīvotāju primārās veselības aprūpē, un tas nozīmē, ka pašvaldībai ir jāuzņemas sava daļa atbildības par to, lai iedzīvotājiem šī aprūpe būtu pieejama."

Arī viņa apstiprināja, ka diemžēl šo likumā ierakstīto punktu šobrīd katrs tulko pēc sava prāta un arī šoreiz tas daļēji izrādījies klupšanas akmens.

Ārsti turpina strādāt

Sarunas noslēgumā poliklīnikas ārsti sacīja, ka līdz ar plašo skanējumu, kāds šobrīd piešķirts telpu meklēšanai, esot jūtamas arī bažas grobiņniekos: vai tiešām mēs paliksim bez saviem ārstiem un medicīniskās palīdzības? Lai nomierinātu savus pacientus, ārsti sacīja, ka nekas nemainīsies – līdz pēdējam brīdim, ko viņi pavadīs savos pašreizējos kabinetos, tiks pieņemts ikviens pacients, un tas turpināsies arī pēc tam, kad būs atrastas citas telpas.

Grobiņnieki bez ārstiem nepaliks!