Kurzemes Vārds

23:05 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirms desmit gadiem – pirmais ieraksts atjaunotajā zemesgrāmatā

Daiga Mikuļska

Tieši pirms desmit gadiem – 1994.gada 17.martā – atjaunotajā Liepājas pilsētas zemesgrāmatā tika izdarīts pirmais ieraksts. Ar to nostiprināja atjaunotās īpašuma tiesības uz zemes gabalu Jaunā ostmalā 26/ Akas ielā 1.

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Liepājas Zemesgrāmatas nodaļas tiesnese Inta Pūce, pirmajā darba gadā veikti tikai 102 īpašuma nostiprināšanas ieraksti, bet 2003.gadā visā Liepājas rajonā 12040. No tiem 7576 attiecas tikai uz Liepāju. Līdz 1997.gadam bija atsevišķa Liepājas pilsētas zemesgrāmatas nodaļa, bet tad notika apvienošana ar rajonu un šobrīd nosaukums ir Liepājas Zemesgrāmatu nodaļa. Tā ir lielākā Latvijā un apvieno 31 zemesgrāmatu.

Šobrīd nodaļā strādā 11 darbinieku – 3 tiesneši, 4 palīgi un tikpat konsultantu. Kā atceras Pūces kundze, visaktīvākais laiks, kad pilsētnieki un rajona iedzīvotāji privatizēja dzīvokļus, bija 1999. un 2000.gads. Šis process turpinoties joprojām, tikai ne tik lielā apjomā. Tagad Zemesgrāmatu nodaļas tiesnešiem lielu darba laika daļu aizņem hipotēku nostiprināšana zemesgrāmatā un citi darījumi. Šo darījumu pirmajā vietā ir īpašumu pirkumi. Liepājas Zemesgrāmatu nodaļā tie sastāda apmēram 25 procentus no visiem ierakstiem, seko ķīlas līgumi (22%), ķīlas dzēšana, dāvinājuma līgumi, mantošana, īpašuma tiesību atjaunošana, zemes iegūšana par samaksu utt.

Visa Latvijas zemesgrāmatu informācija tiek glabāta elektroniskā veidā un pieejama internetā, ne tikai dokumentu arhīvā. Izrādās, ka jebkura persona var noslēgt līgumu ar valsts vienotās zemesgrāmatu datu bāzes turētāju un saņemt nepieciešamo informāciju. Mājaslapas adrese www.zemesgramata.lv. I.Pūce: "Cilvēki bieži vien nesaprot to, ka būtiskākā ir tā informācija zemesgrāmatā, kas glabājas datu bāzē, nevis uzrakstītais uz papīra. Vēloties iegādāties kādu īpašumu, ļoti svarīgi pārliecināties, vai tā pārdevējs tik tiešām ir īpašuma saimnieks un vai pret šo īpašumu nav vērsta parāda piedziņa. Liepājā bijuši gadījumi, kad cilvēks, nepārliecinoties par zemesgrāmatā ierakstīto, iegādājas īpašumu, pret kuru noteikti aizliegumi. Šos faktus var pārbaudīt pie notāra, kuram pieeja zemesgrāmatu elektroniskajai datu bāzei, vai griežoties pie mums."