Kurzemes Vārds

23:42 Svētdiena, 31. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Amerikāņu problēmas mums nedraud

VILNIS BORSKIS, Loģistikas un muitas brokeru asociācijas valdes loceklis

To, kā dzīvojam tagad un kā dzīvosim pēc 1.maija, nevar vērtēt viennozīmīgi, vienīgi skaidrs, ka pārmaiņas būs nopietnas. Un arī tādas, kādām šobrīd neesam gatavi, jo īsti nezinām, kam gatavoties.

Ir skaidrs, ka nebūs vairs spēkā līgumi, kurus Latvija noslēgusi ar trešajām valstīm, jo stāsies spēkā Eiropas Savienības līgumi. Tas nozīmē, ka Latvijai kādā jomā bija labvēlīgi līgumi, nulles likmes ievedmuitai, atvieglojumi utt., bet turpmāk tie vairs nedarbosies. Eiropa būs mūsu kopējās mājas, un mēs būsim tikai viena istaba komunālajā dzīvoklī, kurā dzīvi regulēs Savienība.

Šobrīd milzu steigā tiek kārtoti dažādi ar muitu saistīti jautājumi, mēģinot saprast, ko īsti Eiropa no mums grib. Kas notiks ar nodokļu iekasēšanu, to administrēšanu? Jo valsts dzīvo no nodokļiem. Tas nozīmē, ka notiks uzņēmumu optimizācija, kas sevī ietver arī apvienošanos, tātad darba vietu skaita samazināšanu. Ir skaidrs, ka Latvijā savu vietu meklēs dažādi Eiropas uzņēmumi, kas ienāks ar jaunām tehnoloģijām. Tiem jau tagad ir pieejami Eiropas kredīti, uz kuriem mēs tikai ceram. Jaunās tehnoloģijas prasa maz darbaroku. Ja nav strādājošo, nav nodokļu, un, ja valstij un pilsētu pašvaldībām nav nodokļu, tad ir nopietnas problēmas.

Par Eiropas kompāniju neielaišanu Latvijā nevar būt ne runas, jo mēs esam zem viena jumta, un viņi sūdzēsies, ja tiks ierobežoti. Bet mūsu uzņēmējiem neviens skaidri nepasaka, kā strādāsim, kā konkurēsim Eiropā. Viņiem pārmaiņa tāda, ka tagad Latvijas robeža ar Krieviju kļūs par Eiropas Savienības ārējo robežu. Vai mēs to pratīsim izmantot?

Ir jārēķinās, ka mūsu nodokļu likmes akcīzei tagad ir zemākas un tās jāpaceļ. Tā arī notiks, piemēram, degvielai, alkoholiskajiem dzērieniem, cukuram, un tas nozīmē, ka automātiski cenas mainīsies un bez preču sadārdzināšanās neiztikt. Izveidojas ķēdes reakcija jeb domino princips, piemēram, ja dārgāka kļūst degviela, tad sadārdzinās preču piegāde, transportēšanas izdevumi, sabiedriskais transports utt. Tas pats sakāms par cukuru.

Protams, to var vērtēt arī tādējādi, ka mums tuvākajā laikā diezin vai draud tādas aptaukošanās problēmas, ar kādām cīnās amerikāņi. Vairāk brauksim ar divriteņiem, mazāk dzersim alkoholu un smēķēsim, dzīvosim veselīgāk!