Kurzemes Vārds

04:47 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jauniešu mūsdienu modes redzējums un idejas

Indra Imbovica

Galerijā "Klints" atklāta Mākslas vidusskolas Apģērbu dizaina nodaļas 8 audzēkņu mācību gada pirmās puses darbu projektu un ideju kompozīciju izstāde "Mode no Zivju ielas". Bet 22.jūnijā notiks kursadarbu un diplomdarbu aizstāvēšana, jo tad pašreizējie projekti jau būs tapuši gatavos tērpos un tiks demonstrēti.

Apģērbu dizaina nodaļa ilgāku laiku nebija rādījusi savu audzēkņu projektus, bet, kā atzina paši pedagogi, tas ir nepieciešams, jo ļauj nedaudz paskatīties uz sevi no malas, stimulē jauniešus strādāt aktīvi un radoši. "Viss šeit redzamais būtībā ir skolotāju un audzēkņu kopdarbs," stāsta nodaļas vadītāja Marita Viļumsone," jo, ja abas puses neatrod kopēju valodu, trūkst saprašanās, nav arī rezultātu." Bet pie izstādīto darbu projektiem kopā ar audzēkņiem radoši strādājis viss nelielais Apģērbu dizaina nodaļas pedagogu kolektīvs: Astrīda Palka, Ineta Dzelmane, Indra Nomeiko un pati vadītāja.

"Mums audzēkņu nekad nav trūcis," apgalvo kādreizējā ilggadēja nodaļas vadītāja Astrīda Palka, kura Mākslas vidusskolā strādā jau četrdesmit gadu un izaudzinājusi veselu plejādi apģērbu dizaineru, arī tagadējās kolēģes. "Mums ir mazs, bet labs kolektīvs, kurā valda laba, radoša gaisotne, savstarpēja saprašanās, tāpēc arī ir viegli un patīkami strādāt. Tam ir liela nozīme."

To, ka šajā nodaļā allaž ir valdījusi laba aura, liecina kaut vai tas, ka uz izstādes "Mode no Zivju ielas" (nodaļas mājvieta) atklāšanu bija ieradušies ne tikai skolas vadītāji, bet arī liels pulks bijušo audzēkņu, starp kuriem viena otra jau ir pieaugušu bērnu māte. Interese par notiekošo nodaļā ir palikusi, un šādā atklāšanas svētku brīdī bijušās audzēknes daudz labu vārdu veltīja savai kādreizējai skolotājai Astrīdai Palkai.

Pedagoģēm īpašs prieks, kad kāda no audzēknēm pēc tādas ilgākas veģetēšanas pēkšņi radoši atveras un parāda sevi kā interesantu potenciālu modes mākslinieci. Tā šobrīd esot noticis ar Adriju Tomovicu, kura izstādē rāda savu melno tērpu projektu ar noslēpumainu nosaukumu "Gvledisa". Taču ne visi audzēkņu tērpu projekti, kaut arī moderni, ir tik klasiski atturīgi melnā krāsā. Vairāki citi ekspozīcijā izliktie darbu pieteikumi rāda, ka gan latviski košajā, gan arī mierīgo krāsu gammā aktīvi ienāk mūsdienīgi akcenti – spoži, mirdzoši materiāli, drosmīgi, savdabīgi griezumi, atraktīvas līnijas, neparasti krāsu un audumu salikumi.

Mākslas vidusskolas direktora vietniece Sanda Liepa-Vjakse informēja, ka patlaban skola un tās partneri Itālijā saskaņā ar programmu "Socratis" iesnieguši mācību apmaiņas projektu "Komunikācija modes pasaulē" Starptautisko projektu aģentūrā Rīgā. Par iespējamo finansiālo atbalstu šim projektam Mākslas vidusskola atbildi saņems aprīļa beigās un tikai tad varēs domāt par gatavošanos braucienam uz Itāliju nākamajā mācību gadā. Itāliešu un liepājnieku mācību apmaiņas projekts sadaļā "Comenius 1" topošajiem apģērba dizaineriem paredz attiecīgās valsts valodas apguvi. Sanda Liepa-Vjakse prognozēja: ja iesniegtais projekts saņems finansējumu un mācību grupu apmaiņa notiks, tad tālākais solis būtu modes vārdnīcas veidošana latviešu, itāliešu un angļu valodā.