Kurzemes Vārds

05:22 Sestdiena, 11. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Ar Herberta Dorbes raidlugas "Roberts Šūmanis" koncertizpildījumu viesojas ventspilnieki
Indra Imbovica
Rīt Liepājā viesosies Ventspils Mūzikas vidusskolas pedagogi un audzēkņi, lai Pedagoģijas akadēmijā pulksten 15.30 liepājniekiem parādītu sava novadnieka, rakstnieka Herberta Dorbes raidlugas "Roberts Šūmanis" koncertuzvedumu.
Pirmkārt, Herbertam Dorbem (1894.15.03.–1983.25.08.) šogad atzīmē 110.jubileju un, otrkārt, eksliepājniece, Pedagoģiskā institūta absolvente, raidlugas "Roberts Šūmanis" uzveduma režisore Aija Bumbiere tikko martā Rīgas Latviešu biedrības namā starp Latvijas 74 latviešu valodas un literatūras skolotājiem saņēma augsto titulu "Dižskolotājs", īpaši izceļot viņas audzēkņu radošo spēju attīstīšanu. Aija Bumbiere jau daudzkārt ciemojusies savā dzimtajā pilsētā un koncertzālē vai Jaunliepājas bibliotēkā parādot liepājniekiem iestudētos muzikālos uzvedumus.
Kā saka pati skolotāja un režisore, luga "Roberts Šūmanis" stāsta par izcilo komponistu, mūzikas kritiķi atsevišķās viņa dzīves epizodēs un viņa radītajā mūzikā. Tas ir dialogs – pārejošais (komponista dzīve) un nezūdošais (pati mūzika). Muzikālo uzvedumu kopā savij teicēju teksti, veidojot izrādes dramaturģiju. Ar šo raidlugu pats rakstnieks ir centies paust arī domu par mājas salonu nepieciešamību un nozīmi, jo šādā salonā iespējams izpaust savu talantu, tur var atrast domubiedrus, izstrīdēties par svarīgiem jautājumiem.
Mūziku atskaņos Ventspils Mūzikas vidusskolas pedagogu stīgu kvartets "Svētdienas kvartets", pianiste D.Štrausa, Šūmaņa dziesmas dziedās Vokālās nodaļas audzēknes L.Freimane un A.Kriņicina, bet epizodēs piedalīsies arī topošie mūziķi. Par H.Dorbi un R.Šūmani ievadvārdus teiks muzikoloģe V.Salmiņa.

Kuģus varēs apskatīt
Tā kā 2.aprīlī oficiāli atzīmē Latvijas uzņemšanu NATO, paredzēta virkne dažādu pasākumu, kuros iedzīvotāji varēs iepazīties ar militārpersonu ikdienu. Kā pastāstīja Jūras spēku preses sekretāre Iveta Skurstene, no pulksten 14.30 līdz 16.30 liepājniekiem un pilsētas viesiem būs iespēja apskatīt Jūras spēku patruļkuģus "Lode" un "Linga". Kuģi atradīsies piestātnē pie promenādes.

Uz NATO ar sakoptu durvju priekšu
Aprīlī parasti daudzviet tiek rīkotas talkas, lai savāktu ziemas laikā sakrājušos netīrumus. Arī 1.Zemessardzes novada profesionālā militārā dienesta karavīri vakar sarīkoja pavasara talku, kurā sakopa teritoriju ap štābu. Šogad lielā pavasara tīrīšana iegadījās tieši dienu pirms NATO karoga svinīgās pacelšanas ceremonijas par godu Latvijas uzņemšanai Ziemeļatlantijas aliansē. Kā atzina civilmilitārās sadarbības speciāliste Ieva Jansone, karavīri strādājuši cītīgi, lai pašiem būtu prieks atrasties sakoptā vidē un arī no citiem nebūtu jādzird pārmetumi.

"Kristīgais desants" – kopējā lūgšanā
Šodien Liepājas kristīgās draudzes apvienosies kopīgā īpašā lūgšanā "Kristīgais desants" – pārgājienā cauri visai Liepājai. Tas sāksies pulksten 20.30 pie Lutera baznīcas 1905.gada ielā un turpināsies pa Rīgas ielu līdz Sv.Alekseja baznīcai, pa Baseina ielu līdz Ciānas draudzes baznīcai, pa Lāčplēša ielu līdz Sv.Mārtiņa de Porres mājai, tālāk pa J.Raiņa ielu līdz Nācaretes draudzes baznīcai, pa T.Breikša ielu līdz Sv.Dominika baznīcai, turpināsies līdz kristīgajam centram "Ēmanuels" Aldara ielā, pa Kaiju ielu, pāri Tramvajtiltam, pa Lielo, Graudu un K.Valdemāra ielu līdz Krusta baznīcai, turpināsies pa Rakstvežu ielu līdz Sv.Jāzepa katedrālei, pa Kuršu ielu līdz Pāvila draudzes baznīcai, pa Siena ielu līdz Sv.Annas baznīcai un atgriezīsies maršruta sākumā pa Zivju un Lielo ielu, pāri Tramvajtiltam, pa Rīgas, Tirgus, Brīvības ielu līdz Metodistu draudzes baznīcai un noslēgsies Brīvības ielā pie Lutera baznīcas.

Apmācīs brīvprātīgos atkarības profilaksē
Jaunatnes centra sagatavotais projekts "Esi neatkarīgs", piedaloties valsts programmas atkarības vielu ierobežošanā, iepirkumu konkursā guva atbalstu, saņemot 7 tūkstošus latu. Šo naudu tērēs brīvprātīgo veselības veicinātāju sagatavošanai un dažādu veselības veicināšanas informatīvo materiālu izdošanai. Šis projekts ir vērsts uz dažādu atkarību ierobežošanu un profilaksi jauniešu starpā. Tā realizācijas gaitā dažādu vecumu interesentiem būs iespējams apgūt zināšanas brīvprātīgo darba koordinēšanā, atkarību profilakses darbā un citu. Šis projekts idejiski būs turpinājums Liepājas un Bergenas (Norvēģija) sadarbības projektam par primārās veselības uzlabošanu, kurā arī viens no komponentiem bija brīvprātīgo darbs.

Apzina piesārņotās vietas
Vēl šogad apzinās tās vietas Liepājā, kas ir piesārņotas ar videi kaitīgiem izmešiem. Šīm vajadzībām Vides fonds piešķīris 1050 latu. Pēc pašvaldības Vides nodaļas rīcībā esošās informācijas, šobrīd mūsu pilsētā ir vairāki desmiti tādu vietu. Vizbiežāk tās ir agrākās militārām vajadzībām izmantotās teritorijas, atkritumu izgāztuves, benzīna uzpildes stacijas, noliktavas, katlumājas un citi objekti. Apkopoto informāciju vēlāk izmantos piesārņoto vietu atveseļošanas programmu izstrādei un citām vajadzībām.

Bērniem draudzīga vide uzņēmumos
Lai palīdzētu vecākiem ar maziem bērniem mūsu pilsētā justies labi un apliecinātu, ka Liepāja ir vieta, kur rūpējas par bērniem, ikviena iestāde, uzņēmums un organizācija var piedalīties programmā par bērniem draudzīgu vidi. To organizē Veselības veicināšanas centrs. Lai saņemtu bērniem draudzīga uzņēmuma statusu, ir jānosūta pieteikuma anketa, kā arī jāveic dažādi labiekārtošanas darbi, kas atbilst prasībām par bērniem draudzīgu vidi. Uz šādu statusu var pretendēt gan veikali, gan ārstniecības iestādes, gan biroji un daudzas citas vietas. Lai to iegūtu, šai vietai ir jābūt viegli pieejamai māmiņām ar bērniem, kā arī tajā jābūt vietām, kur pārtīt mazulīšus, bērnu stūrīšiem vai istabām un tamlīdzīgi. Sīkāku informāciju var saņemt no VVC koordinatores Liepājā un rajonā Inetas Stadgales pa tālruni 3404804.

Jauno tūrisma sezonu gaidot
Ar starptautisko tūrisma gadatirgu "TUR 2004" Gēteborgā noslēgusies potenciālo Liepājas viesu iepazīstināšana ar pilsētas un rajona tūrisma piedāvājumu pirms jaunās tūrisma sezonas. Liepājas pārstāvji šogad piedalījās septiņos tūrisma gadatirgos. Liepāju kā tūrisma galamērķi atpazīst, taču pilsētai ir ne tikai jāuztur sava labā slava, bet jābūt arī nepārtrauktā attīstībā. Lejaskurzemes Tūrisma informācijas birojam un visiem tūrisma pakalpojumu sniedzējiem Liepājā un rajonā ir īpaši jāstrādā, lai mūsu reģions būtu viesiem pievilcīgs. Izvērtējot interesi par Kurzemi un Liepāju visos gadatirgos kopumā, var prognozēt, ka tūristu skaits šogad palielināsies, sevišķi no Vācijas un Krievijas.

Pērk, pārdod un iepazīstas internetā
Pēdējās nedēļās liela iedzīvotāju aktivitāte vērojama interneta portāla www.liepajniekiem.lv sludinājumu sadaļā, kur dienā vidēji ievieto vairāk nekā 100 sludinājumu. Tā kā katrs sludinājums datu bāzē tiek uzglabāts 30 dienas, pašlaik ziņojumu kopējais skaits sniedzas pāri 2,5 tūkstošiem. Iedzīvotāji lielākoties interneta portālu izmanto, lai pārdotu un iegādātos dažādas lietas, autotransportu un mobilos telefonus, veiktu darījumus ar nekustamo īpašumu, meklētu darbu. Portāla www.liepajniekiem.lv sludinājumu sadaļa ir kļuvusi aktuāla liepājniekiem un rajona iedzīvotājiem, kas vēlas iepazīties, jo mēnesī šajā sadaļā tiek ievietoti aptuveni 200 ziņojumu.