Kurzemes Vārds

05:25 Pirmdiena, 27. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Lieldienās aicina uz vienotību
Līvija Leine
Jēzus Kristus augšāmcelšanos šajās Lieldienās godināja visās Liepājas baznīcās, jo šie svētki šogad vienlaikus notika gan katoliskajās, gan protestantiskajās, gan pareizticīgo baznīcās. Katrā, protams, atbilstoši savas konfesijas rituāliem. Taču daudzi cilvēki no tām Lielās piektdienas vakarā vienojās Krusta ceļam. Tas sākās Svētās Trīsvienības evaņģēliski luteriskajā baznīcā un noslēdzās Svētā Jāzepa Romas katoļu katedrālē. Gājienā piedalījās daudzi garīdznieki, arī Evaņģēliski luteriskās baznīcas Grobiņas iecirkņa prāvests Ainars Jaunskalže un Romas katoļu Kurzemes un Liepājas bīskaps Vilhelms Lapelis. Krusta gājienā tika dziedātas slavēšanas dziesmas, lasīti vārdi, kas ļāva izsekot Kristus ciešanu ceļam. Svētrunās, ko sacīja garīdznieki, atbalsojās Romas pāvesta Jāņa Pāvila II aicinājums pasaules tautām – dzīvei un mīlestībai uzvarēt naidu, meklēt kopību ticībā Dievam.

Fantāzija plus pirkstu veiklība
Daina Meistere
Mākslinieciskās jaunrades centrā "Vaduguns" var aplūkot lietišķās un vizuālās mākslas pulciņu dalībnieku izstādi "Lieldien' jozu lielu jostu". Tajā redzami gan tradicionāli, gan netradicionāli atveidoti simboli un kompozīcijas, kas saistās ar Lieldienām un to svinēšanu. Jaunie keramiķi, kurus māca Dace Jeršova, Lindas Štībeles mazās mākslas skoliņas dalībnieki, kā arī floristikas pulciņa dalībnieki Mārikas Neidolas vadībā, liekot lietā savu pirkstu veiklību un talantu, darinājuši kā svētku noformējumus, tā gluži praktiskas lietiņas.

Skolēni aicināti projektēt
Īpašo uzdevumu ministra bērnu un ģimenes lietās sekretariāts īsteno valsts programmu bērnu un ģimenes stāvokļa uzlabošanai šajā gadā. Līdz ar to tiek izsludināts projektu konkurss bērniem par rotaļu, atpūtas un sporta laukumu iekārtošanu. Lai nodrošinātu iespēju realizēt šos projektus, ir paredzēts finansējums katrai pašvaldībai 2000 latu apmērā. Liepājas pilsētas bērni, arī klašu kolektīvi, aicināti piedalīties projekta pieteikuma konkursā ar aprakstiem, kuri līdz 1.maijam jāiesniedz pilsētas Izglītības pārvaldē. Tajā jāapraksta problēma, kuru vēlas risināt, arī pasākumi, kā to veikt, kas un ko darīs, lai projekts tiktu īstenots, kā arī izmaksas. Projektus izvērtēs domes speciālisti, skolēnu domes pārstāvji, Izglītības pārvaldes darbinieki.

Diabētiķiem mācīs pēdu aprūpi
Daudziem diabēta slimniekiem rodas pēdu problēmas, kas savukārt nereti ir iemesls pēdu amputācijai, ja slimība laikus nav ārstēta. Diabēta iespaidā slimniekiem samazinās pēdu jūtība, staigājot jūtamas sāpes kājās, mainās pēdu forma un rodas čūlas. Laikus un regulāri aprūpējot pēdas, ir iespējams izvairīties no galējiem slimības saasinājumiem un amputācijas. Daudzi diabēta slimnieki regulāri veic šo aprūpi, taču netrūkst tādu, kas šīm problēmām nepievērš pietiekami daudz uzmanības. To, kā pareizi kopt pēdas, būs iespējams uzzināt sestdien, 17.aprīlī, pulksten 12, tiekoties ar slimnīcas "Gaiļezers" endokrinoloģi Andru Valteri. Pasākums notiks Liepājas Latviešu biedrības namā, tajā piedalīsies arī "Veselības centra 4" speciālistes ar ādas kopšanas ieteikumiem un līdzekļiem, kas piemēroti īpaši sausu un jūtīgu pēdu kopšanai.

Aicina uz tikšanos reimatiķus
Šā gada pirmajā ceturksnī daudz darbu paveikusi Liepājas Reimatiķu biedrība. Ir notikušas ārstu lekcijas, izstrādāts projekts par iespēju reimatisma slimniekiem apmeklēt vingrošanas nodarbības, biedrības pārstāvji piedalījušies dažādās konferencēs, paužot arī mūspuses ar reimatismu slimojošo cilvēku vajadzības, kā arī ar Sociālā dienesta atbalstu ir rasta iespēja biedrības biedriem apmeklēt dažādus kultūras sarīkojumus. Par jau padarīto, kā arī turpmāk plānoto biedrības biedri varēs izrunāties, tiekoties pasākumā Lieldienu noskaņās. Tas notiks sestdien, 17.aprīlī, pulksten 14 Krusta draudzes baznīcas zālē.

Spriedīs par etnisko situāciju Latvijā
Nākamnedēļ 8.vidusskolas telpās notiks konference "Latvijas sabiedrība pēc 10 gadiem". Mērķis ir analizēt pašreizējo etnisko situāciju Latvijā un iezīmēt tās attīstības vadlīnijas. Konferenci rīko Liepājas Sociālās un nacionālās integrācijas centrs. Tajā piedalīsies īpašu uzdevumu ministrs sabiedrības integrācijas lietās Nils Muižnieks un Izglītības ministrijas Integrācijas nodaļas vadītāja Evija Papule. Līdz šim līdzīgās konferencēs runāja par bilingvālo izglītību, tagad tās organizētāji vēlas ielūkoties sabiedriskās norisēs mūsu valstī.

Beidz sastādīt liepājnieku dzejas krājumu
Radošais klubs "Helikons" beidz darbu pie Liepājas un rajona literātu topošās dzejas grāmatas, kuras izdošanu plāno grāmatu apgāds "Jumava". Tāpēc šodien pulksten 17 Liepājas novada dzejas kopkrājuma redkolēģija aicina tās autorus pulcēties Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā uz noslēdzošajām pārrunām, līdzi ņemot dalībmaksu 5 latus. Papildinformāciju var iegūt pa tālruni 3426426 vai 6786016. Paralēli tam savu darbību izvērš literātu un radošo mūziķu klubs "Helikons". Tiek gatavots tā žurnāla 7.numurs. Pedagoģijas akadēmijas 3.kursa studente Ilze Dilēvica uzrakstījusi kursadarbu par žurnālu "Helikons", un, viesojoties kluba pēdējā sanāksmē, viņa analizēja tā saturu, tematiku, žanru dažādību, secinot, ka izdevums aug un attīstās. Par teātra jaunumiem runāja Z.Zandberga, I.Markopa un I.Dilēvica, par mūziku – J.Birzkops, V.Aivars, A.Kristons, literatūras, žurnālu "Karogs", "Luna" apskatu sniedza M.Zihmanis, Dz.Šmite u.c.

Gaisa spēki rīkos vērienīgas mācības
Pilsētas dome atbalstījusi Gaisa spēku lūgumu atļaut rīkot vērienīgas šaušanas mācības Šķēdes poligonā no 24. līdz 28. maijam, informēja domes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls. Mācībās paredzēts apmācīt karavīrus šaušanā pa mērķiem gaisā atbilstoši NATO standartiem. Gaisa spēku komandieris Aivars Pavļukevičs norādījis, ka mācības noritēs, ievērojot visas drošības prasības, likumdošanu un visus nepieciešamos saskaņojumus. Tāpat drošības nodrošināšanai tiks izmantota vairāku pakāpju kontroles sistēma – ar radariem, radio un telefonsakariem, arī vizuālo novērošanu. Dažādas mācības Gaisa spēku karavīriem Šķēdes poligonā notiek jau vairākus gadus.

Veidos piemiņas vietu Otrā pasaules kara upuriem
Netālu no Karostas cietuma aptuveni pushektāra platībā ir apbedīti Otrā pasaules kara gados cietumā ieslodzītie un uz nāvi notiesātie cilvēki: latviešu leģionāri, civiliedzīvotāji, vācu armijas dezertieri un citi – apmēram 200 vācu okupācijas varas upuru. Dažādu sabiedrisko organizāciju pārstāvji izteikuši ierosinājumu šo vietu labiekārtot un noteikt par Otrā pasaules kara upuru piemiņas vietu. Šo ieceri atbalstīja arī domes Pilsētas saimniecības un attīstības komiteja. Kapsētu pārvaldei uzdots sagatavot idejas skici par piemiņas vietas iespējamo vizuālo izskatu, kā arī iesniegt priekšlikumus idejas īstenošanai un vietas turpmākai apkopšanai nepieciešamajiem finansu un citiem resursiem, sadarbībā ar Zemes komisiju uzdots precizēt piemiņas vietas robežas, kā arī Lejaskurzemes Tūrisma un informācijas birojam uzdots sagatavot un uzlikt informatīvas norādes nokļūšanai uz šo vietu. Plānotā piemiņas vieta atrodas starp Invalīdu, Turaidas un Kristiana Dāla ielu.

Spodrības dienu priekšvakarā
Namu pārvaldēs un komunālās nozares dienestos saskaņā ar Pilsētas domes norādījumiem un iepriekšējo gadu pieredzi ir sastādīti darbu plāni Spodrības dienu talkām. Tajos norādīti datumi un galveno pavasara uzpošanas darbu vietas pilsētā un iesaistāmo strādātāju, piemēram, skolēnu un bezdarbnieku, skaits. Diemžēl šos plānus nepaguva apkopot līdz Lieldienām. Taču tuvākajās dienās iedzīvotājus informēs par paredzēto. Uzpošanu sāka jau martā, un no ielām un ietvēm gandrīz savāktas un izvestas smiltis, Karostā apgriezti koku zari, bet Zaļā birzī izcirsti liekie krūmi, šur un tur skvēros un mikrorajonos nokrāsoti soli.