Kurzemes Vārds

06:42 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Signāls domāts, lai brīdinātu no nelaimes

VLADIMIRS KONDRATJEVS, "Latvijas dzelzceļa" Jelgavas Signalizācijas un sakaru distances Liepājas Tehniskās apkalpošanas centra vadošais inženieris

Trešdien vakarpusē notikusī traģiskā avārija Grobiņā, manuprāt, daudziem autovadītājiem liks izvērtēt savu attieksmi pret skaņas un gaismas signāla ievērošanu pie dzelzceļa pārbrauktuvēm, jo, nav noslēpums, līdz šim daudzi šos brīdinājuma signālus vienkārši ignorēja. Pēc šā negadījuma esam veikuši pārbaudi un aptaujājuši gan lokomotīves vadītāju, gan arī citus negadījuma lieciniekus, tāpēc varam droši teikt, ka ar luksofora signālu viss bija kārtībā – par vilciena tuvošanos autovadītājus tas ir brīdinājis, kā noteikts prasībās.

Esmu dzirdējis, ka autovadītāji dažkārt dzelzceļa pārbrauktuvju luksofora signālus neievēro tāpēc, ka pārāk bieži piedzīvoti atgadījumi, kad signāls deg, teiksim, desmit minūtes, bet vilciens tā arī nebrauc, un vadītājs laiku pie pārbrauktuves ir velti pavadījis. Piekrītu, ka dažkārt tiešām gadās kādi misēkļi, kad uz luksoforu tiešām tiek raidīts viltus brīdinājuma signāls, taču bieži šāda maldināšana ir citu cilvēku apzināts darbs. Agrāk ļoti bieži gadījās novērst bojājumus, ko radīja krāsaino metālu tīkotāji, kas zaga relejus un tamlīdzīgas detaļas, ko nodot uzpirkšanas punktā. Tāpat laiku pa laikam jābrauc uz izsaukumiem, ja kāds kaut ko ir nolicis uz dzelzceļa sliedēm, lai sistēma reaģētu kā uz vilciena tuvošanos. Cilvēki tādējādi izklaidējas, nerēķinoties ar sekām.

Uzskatu, katram autovadītājam tomēr pašam ir jāapzinās risks, kādam viņš sevi pakļauj, šķērsojot dzelzceļa sliedes pie aizliedzošā signāla. Ne velti Ceļu policija liek par šo pārkāpumu lielus sodus, jo šādi autovadītājs tiešām riskē ar savu dzīvību, kā tas diemžēl ir bijis šajā nedēļā. Tāpēc jau tas ir brīdinājuma signāls, ka brīdina par iespējamo nelaimi. Vismaz manā praksē visi negadījumi uz pārbrauktuvēm ir bijuši vadītāju vieglprātības vai nevērības, nevis kādu tehnisko problēmu dēļ.