Kurzemes Vārds

07:45 Piektdiena, 29. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cilvēks, kas ik pavasari maina mīļākās

Pēteris Jaunzems

No gada gadā aizvien sirsnīgāk selekcijas darbam pievēršas Grobiņas tulpju audzētājs JURIS EGLE. Un pavasaris ir tas gadalaiks, kad kļūst redzami šīs lielās aizraušanās rezultāti. Jaunas, vēl nekad un nekur neredzētu tulpju šķirnes atver ziedpumpurus, lai palūkotos uz pasauli un savu radītāju. Tie esot brīnišķīga gandarījuma brīži, kas gaidīti pacietīgi un ilgi.

Un ne jau tikai pašam dārzkopim. Arī garāmbraucējiem, kas dodas pa Grobiņas – Bārtas šoseju, rakstainam paklājam līdzīgās selekcionāra puķu dobes paveras visā krāšņumā. Patiesi fantastisks skats! Man šķiet, ka kaut ko līdzīgu vēl var ieraudzīt tikai sapnī. Turklāt tas izmainās līdzi laikam. "Zelta kronim", "Ūdensrozei", "Mazajai Ilzei", "Kursas skaistulei" un citām, kas izaudzētas agrākajos gados, šopavasar pievienojušās atkal jaunas šķirnes, ierakstot vēl neparastākas nianses rakstainajā ziedsegā. Var teikt, ka Juris Egle nupat ir sasniedzis to ilgi gaidīto brīdi savā mūžā, kad viņa ieguldītie pūliņi un neatlaidība aizvien dāsnāk sāk gandarīt pašu darītāju.

Daļa no grobiņnieka iegūtajām šķirnēm jau iepatikusies tulpju lielvalsts Holandes vairumaudzētājiem. Tie gan zina, ko šeit grib atrast, un tagad jau labi ielāgojuši ceļu uz Lejaskurzemi, jo apmeklē Juri Egli ik gadu. "Pērn viņi izvēlējās un aizveda sev līdzi 25 šķirnes," pastāstīja selekcionārs, "galvenokārt pildītās tulpītes." Tādas un arī zaļziedu tagad pasaulē esot visvairāk pieprasītas. Modes prece. Parasti tās var iegūt, attiecīgi izraugoties mātes un tēva augus. Taču gadoties, ka arī daba vēlīgi panākas pretī jaunu šķirņu veidotājam. Tieši tā noticis ar "Liepājas rozi", kas pārsteigusi pašu selekcionāru. Brīnumaina izdevusies arī rožainā "Kretinga" un tāpat tumši sarkanā "Vērgale". Spurainām ziedlapiņām rotājusies "Grobiņas ragana". Skaista. "Neapšaubāmi. Tāpat kā tā meitene, ko kādreiz sadedzināja uz sārta," domā puķu lietpratējs. Kādā no tulpēm saglabāts selekcionāra mātes vārds – "Lia". Vēl varot minēt "Ilonu". Tulpe liek atcerēties Argentīnas meiteni, kas reiz apciemojusi grobiņnieka dārzu. Bet kura no šķirnēm Meistaram pašam patīk visvairāk? Juris Egle atbild, ka viņa mīļākā esot tā, kas vēl uzziedēs šopavasar. Katru rītu viņš apstaigājot pumpurus, gaidot šo neparasto brīdi.

Arī kāds pusotrs desmits klasisko formu tulpju esot pievērsis sev Nīderlandes speciālistu ievērību. Cik var spriest no balss intonācijas, tas selekcionāram šķitis īpaši patīkami. "Kurzemes Vārdam" savukārt šķiet patīkami, ka, ierodoties Nīderlandē, mūsu valsts sūtņi tur sev priekšā ieraudzīs Grobiņas dārzkopja izaudzētas tulpes. "Vairāk par manām tur sastopamas latviešu tulpju audzēšanas tēva Vitauta Skujas izaudzētās šķirnes," iebilst Juris Egle. Viņš neesot siguldnieka skolnieks, bet gan darba turpinātājs, un viņš neslēpj, ka brīžiem sirdi pārņemot bažas. Liekoties, tik daudz taču pasaulē ir izdarīts. Ko gan tādu nebijušu vēl iespējams radīt? Tādos šaubu brīžos selekcionārs dodoties izvingrināt muskuļus ar svaru stieni, jo arī spēks kaulos, lai desmitām reižu dobēs pārcilātu zemi, viņam esot vajadzīgs. Visgrūtākajos no darbiem, proti, mazo tulpju sīpoliņu savākšanā, tīrīšanā un šķirošanā viņam talkā nākot atsaucīgās Laura, Linda un Karīna. Kas zina, varbūt arī šo meiteņu vārdi kādreiz greznosies uz tulpju sīpolu kastītēm?

Vēl selekcionārs apgalvo, ka, strādājot ar tulpēm, nepieciešama gan iedvesma, gan fantāzija. Kur gan lai selekcionārs tās gūst? Izrādās, pasaulē ir tikai divas vietas, kur ierosmi un pamudinājumu smelties. Sevī un tuvākajā apkārtnē. Pa Jura Egles virtuves logu redzams senču pilskalns, kas spoguļojas uzpludinātās Ālandes lāsmenī. Izskatās gluži kā gleznā.

"Šo ainavu es redzu katru rītu," viņš klusi sacīja.