Kurzemes Vārds

21:13 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Kādai būt mūsu sabiedrībai
Liepājas domē notika Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta organizēta sabiedriskā apspriede, kurā runāja par pilsoniskas sabiedrības attīstības stratēģijas izstrādāšanu. Apspriedē piedalījās projekta "Pilsoniskās sabiedrības attīstība Latvijā" projekta direktore Māra Sīmane, Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta Sabiedrības integrācijas departamenta direktors Reinis Āboltiņš, Latvijas radio 1.programmas žurnālists Aidis Tomsons, Pilsētas domes un Liepājas nevalstisko organizāciju pārstāvji. Vairākās darba grupās – indivīda iniciatīvas veicināšana, pašvaldības un valsts mijiedarbība ar pilsonisko sabiedrību, NVO sektora ilgtspēja – apspriedes dalībnieki izdiskutēja un iesniedza konkrētus priekšlikumus, kas būtu iekļaujami šās stratēģijas projektā, par ko jāatbild sabiedrībai, par ko – valstij un pašvaldībām, kas jādara, lai sabiedrība sasniegtu savus mērķus. Paredzams, ka projekts, ko Īpašo uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta uzdevumā izstrādā sabiedrība "Consensus PR" kopā ar Latvijas Ārpolitikas institūtu, kļūs par valsts programmu. Domāts, ka to pieņems jau šā gada jūlijā. Programma tiek veidota par Eiropas naudu, ar fonda "PHARE" projekta atbalstu.

Izskan dziedošo eņģeļu – zēnu koru festivāls
Indra Imbovica
Šodien Latvijas Universitātes Lielajā aulā izskan 5.starptautiskais zēnu koru festivāls "Rīgas Doms". Tā atklāšanas koncertā piedalījās arī mūsu E.Melngaiļa Mūzikas vidusskolas zēnu koris ar diriģentu Andri Lekstuti. Šovakar noslēguma koncertā kopā ar 350 dziedošajiem eņģeļiem viesu statusā uzstāsies arī Liepājas zvanu koris "Gloria Deo" un diriģents Miervaldis Ziemelis, dziedātāji Marija Naumova, Ainars Mielavs, grupa "Cosmos", Rīgas meiteņu saksofonu kvartets un Rīgas Doma meiteņu koris. Viņi izpildīs Jāņa Lūsēna kantātes "Jubilate Deo" pirmatskaņojumu.
Šogad festivālā "Rīgas Doms" piedalījās septiņi kori no vairākām valstīm, bet koncerti izgāja no Rīgas arī uz dažām Latvijas pilsētām, arī Liepāju. Aukstajā ceturtdienas vakarā Romas katoļu Sv.Jāzepa katedrāle klausītājus un koncerta dalībniekus – Minskas zēnu kori "Kapella Khloptchikau" (diriģents Vladimirs Glušakovs), E.Melngaiļa Mūzikas vidusskolas zēnu kori un meiteņu kori (diriģenti Andris Lekstutis un Andris Kontauts) un zvanu kori "Gloria Deo" (diriģents Miervaldis Ziemelis), solisti Lindu Ločmani un instrumentālo grupu – sagaidīja ar patīkami siltām telpām un garīdznieku sirsnīgu atbalstu.
Koncerta pirmajā daļā mūsu izpildītāji deva iespēju liepājniekiem noklausīties daļu no festivāla atklāšanas koncerta skaņdarbiem – S.Franka "Panis Angelikus", R.Dubras "Cantate Domino", kā arī L.van Bēthovena "Slavas dziesma", trīs skaņdarbus atskaņoja zvanu koris. Otrajā daļā baltkrievu komponistu garīgās dziesmas, arī Arvo Perta, un interesantus laicīgās kormūzikas darbus dziedāja daudzu pasaules valstu festivālu dalībnieks – Minskas zēnu koris. Mazie minskieši ar savu izpildījuma manieri un atraktivitāti šā vārda vistiešākajā nozīmē burtiski apbūra klausītājus.

Brīvostas padziļināšana tuvojas nobeigumam
Liepājas SEZ pārvalde konkursa kārtībā izraudzījās uzņēmumu, kam uzticēt Brīvostas ziemeļdaļas padziļināšanas darbus iepretī 51.piestātnei. Tiesības tos veikt izpelnījās Rīgas firma "Eko hidrotehnika". Kā pastāstīja ostas tehniskā direktora vietnieks Armands Spāģis, sākumā padziļinātāji strādāja ar diviem zemessūcējiem, bet darbu nobeiguma fāzē, kad jāizceļ smagā morēnu grunts, uzdevuma izpildē iesaistīja daudzkausu zemessmēlēju, kuram vienīgajam ir pa spēkam šādi darbi. Vēloties drīzāk pabeigt padziļināšanu, daudzkausnieks tiekot darbināts arī naktīs. Lai nomierinātu tos Ziemeļu priekšpilsētas iedzīvotājus, kuriem naktsmieru traucē kuģa trošu un vinčas mehānisma čīkstēšana, ostas kapteinis Edurds Raits solīja, ka šis nervu pārbaudījums drīz beigsies, jo tuvākajās dienās firma savu misiju būs izpildījusi.

Mācīs izmantot Eiropu savu mērķu realizēšanā
Tuvojoties Latvijas iestājai Eiropas Savienībā, Personības pilnveidošanas centra direktore Indra Melbārde aicina liepājniekus un arī rajona iedzīvotājus uz semināru, kas ļaus apjaust savus mērķus, saprast, ko vēlos un ko ne un kā Eiropas Savienību varētu izmantot savu mērķu piepildīšanai. Kā viņa sacīja sarunā ar "Kurzemes Vārdu", pārmaiņas būs, un ir jāmācās tās izmantot savā labā, nevis zūdīties, ka nav vairs pa vecam. Seminārs notiks 1. un 2. maijā, bet jau 28.aprīlī pulksten 17 1.vidusskolas konferenču zālē būs bezmaksas iepazīšanās ar šo programmu. Informāciju var saņemt arī, ieskatoties mājaslapā www.nlpcentrs.lv.

Plaši atzīmēs Eiropas nedēļu
No 29.aprīļa līdz 9.maijam visā Latvijā notiks Eiropas dienas Latvijā, un arī Liepājā šās nedēļas laikā būs dažādi pasākumi. 1.maijā ar dažādiem sarīkojumiem atzīmēs Latvijas iestāšanās dienu Eiropas Savienībā, savukārt 4.maijā būs reģionālā Eiropas diena Liepājā, kuras laikā notiks dažādas tikšanās, konkursi, koncerts un daudz kas cits, arī orientēšanās sacensības "Atrodi Eiropu Liepājā!". Tās laikā ikvienam dalībniekam būs jāatrod 25 dažādi kontrolpunkti, un balva būs Eiropas Savienības dalībvalstu karodziņi un citas veltes. Sacensības notiks individuāli, tām jau var pieteikties Pilsētas domes Sporta pārvaldē. 5.maijā notiks informācijas diena "Latvijas pilsonība – ES pilsonība". Visas Eiropas nedēļas laikā dažādi pasākumi un konkursi norisināsies arī Liepājas skolās.

"Vaduguns" izdejo savus pirmos piecdesmit gadus
Šodien Sporta un kultūras pilī notiek TDA "Vaduguns" 50 gadu jubilejas lielkoncerts "Deju kurpes stāsts". Deju kurpes stāstu kopā sien aktieris Voldemārs Šoriņš, kas pats ir bijis "Vaduguns" dancotājs. Koncertā piedalās sešas deju grupas – no pašiem mazākajiem līdz pat vidējai paaudzei. Kā atsevišķā grupa uz skatuves nāk tie, kuri izcīnīja Tautas deju ansambļa nosaukumu, kas toreiz bija augstākais dejotāju meistarības apliecinājums. Ansamblis rādīs skatītājiem mīļākās dejas no visa daudzveidīgā repertuāra. Uz koncertu uzaicināta pirmā vadītāja Elvīra Švarce, kuras audzēkne Valda Grīnfelde veiksmīgi pārņēma un turpina viņas iedibinātās tradīcijas.

Izskata slepkavības lietu
Vakar Kurzemes Apgabaltiesā tiesneša Roberta Lazdāna vadībā sāka izskatīt krimināllietu, kurā par slepkavību laupīšanas nolūkā un personu grupā apsūdzēti trīs vīrieši. 1977.gadā dzimušais Arturs Andersons un 1981.gadā dzimušie Aleksandrs Baškatovs un Andrejs Novikovs. Pagājušā gada 27.maijā savā dzīvesvietā tika nogalināta un aplaupīta1925.gadā dzimusī O. Slepkavība izdarīta, personu nonāvējot bezpalīdzības stāvoklī, sieviete bija invalīde ar ierobežotām kustībām. Tika nolaupītas mantas 220 latu vērtībā. Vakar nopratināja tiesājamos, cietušo, lieciniekus. Par spriedumu informēsim.