Kurzemes Vārds

18:11 Pirmdiena, 21. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

"Daugavas vanagi, sasauksimies!"

Modris Zihmanis

Ar tādu devīzi pirms 15 gadiem vairāki uzņēmīgi jaunieši no Liepājas jauniešu organizācijas "Tēvzemei un brīvībai" devās uz Angliju, lai ar globālās "Daugavas vanagu" organizācijas pārstāvjiem vienotos par iespējām šādu organizāciju nodibināt arī mūsu pilsētā. Mājās viņi atgriezās ne tikai ar morālu atbalstu, bet arī ar statūtiem, literatūru, videokameru un nelieliem līdzekļiem rakstāmmašīnas un diktofona iegādei.

"Daugavas vanagi" ir nosaukums Latviešu nacionālo karavīru palīdzības organizācijai, kuru 1945.gada 28.decembrī nodibināja Beļģijā, Cēdelhemas karagūstekņu nometnē. Drīz vien pēc tam, kad latviešu leģionāri tika atbrīvoti no gūsta, viņi izklīda pa Eiropas zemēm, devās uz Ameriku, Kanādu, Austrāliju. Taču visās mītnes zemēs, kur vien bija latvieši, viņi izveidoja "Daugavas vanagu" nodaļas. Tajās apvienojās ap 10 000 dalībnieku, un tā bija trimdas latviešu otra lielākā organizācija. Lielāka bija tikai Pasaules brīvo latviešu apvienība. Tās abas būtiski ietekmēja Latvijas valsts statusa nosargāšanu un saglabāšanu pasaulē.

Pirmo "Daugavas vanagu" nodaļu Latvijā nodibināja tieši Liepājā, to nosauca pulkveža Oskara Kalpaka vārdā. Tas notika 1989.gada aprīļa nogalē Liepājas teātra mazajā zālē. Toreiz, tēvzemiešu jauniešu aicināti, sapulcējās pāris desmiti bijušo leģionāru, nacionālo partizānu un pretošanās kustības "Kursa" dalībnieku. Laika gaitā "Daugavas vanagu" Liepājas nodaļa izauga, tā apvienoja pat vairāk nekā 200 biedru. Latvijā kopā esam ap 7000.

Nu pienācis laiks atskatīties uz šiem 15 darbības gadiem. Esam pildījuši galveno misiju, palīdzējuši izdzīvot vecajiem karavīriem, viņus aprūpējuši. Taču padarīts arī liels paliekošs darbs. Esam daudz darījuši, lai iezīmētu Kurzemes cietokšņa aizstāvju un kritušo nacionālo karavīru piemiņas vietas, Lāčplēša Kara ordeņa karavīru atdusas vietās Liepājas kapsētās, ar Pilsētas domes atbalstu esam uzstādījuši piemiņas plāksnes. Esam gājuši uz skolām, pie jaunsargiem, uz Jūras spēku Mācību centru, runājuši ar jauniešiem, veduši uz pulkveža Oskara Kalpaka un citām vēsturiskām, Latvijai svētām piemiņas vietām, lai veidotu viņos patriotisma izpratni un jūtas. Šā gada sākumā esam lēmuši par Latvijas "Daugavas vanagu" organizācijas apvienošanos ar ārvalstu vanagiem.

Zīmīgi, ka mūsu organizācijas jubileja iekrīt Jurģu dienā. Mēs no Latviešu biedrības nama pārvācamies uz jaunām biroja telpām – Liepājas muzeja filiāli, K.Ukstiņa ielā 7/9. Par to dižu paldies sakām mūsu pilsētas tēvam Uldim Seskam.