Kurzemes Vārds

03:07 Ceturtdiena, 9. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mana dienasgrāmata

Jāpiedzīvo, cita ceļa nav

AIJA DRUVASKALNE-URDZE, LPA lektore Mākslas un darbmācības katedrā, Karostas laicīgās mākslas galerijas "K.Māksla?" vadītāja

Sestdiena, 17.aprīlis
Mākslas projekts "Dubultizstāde: Aija Zariņa "Sarunas par mākslu" un Einars Repše "Nepabeigtās studijas"" tuvojas noslēgumam. Apmeklētāju vēl aizvien ir ļoti daudz, tuvojas 3000. Varētu jau priecāties un teikt: "Redz', kā tauta mīl mākslu!" Bet, kur paliek mākslas mīlētāji, kad notiek citas izstādes? Tas pats diemžēl attiecas arī uz medijiem.

Svētdiena, 18.aprīlis
Jau vairāk nekā divas nedēļas strādāju bez brīvdienām. Šodien projekta noslēgums. Aija Zariņas sarunas par mākslu ar sabiedrības pārstāvjiem. Vai sarunas ir auglīgas? Grūti pateikt. Pietrūkst tolerances, ieklausīšanās otra viedoklī, bet sarunāšanās un diskusiju kultūra nav mūsu stiprā puse ne valsts, ne arī sabiedrības līmenī.
Projekts ir izraisījis domu un emociju kustību. Tas arī bija tā uzdevums – provocēt mākslas procesu, kurā cilvēki iesaistās un domā. Un nepastāv kāds vienīgais pareizais viedoklis vai vienīgā pareizā māksla.
Ir astotā vakara stunda. Nežēlīgs nogurums, bet pie durvīm klauvē nākamā izstāde. Kopā ar Kristīni, Santu un Kalli ienesam Jāņa Viņķeļa gleznas. Cita noskaņa un cita aura. Sākas ekspozīcijas iekārtošanas radošās mokas.

Pirmdiena, 19.aprīlis
No rīta sākam strādāt galerijā. Līdz pēcpusdienai, pulksten 17, visam jābūt kārtībā. Jāņa Viņķeļa izstādes iekārtošanas koncepcija – veidot vizuālus stāstus un darbus pacelt augstāk, nekā parasti pieņemts. Tas rada distanci starp skatītāju un mākslas darbu un pastiprina sajūtu skatīties debesīs. Viņķeļa māksla ir spēcīga un nopietna. Ir ko domāt un just.
Ap pulksten 15 atbrauc laikraksta "Forums" galvenā redaktore Inga Šteimane. Viņa ir arī Jāņa Viņķeļa mākslas pētniece un grāmatas autore. Skatāmies atvestās videofilmas, ar kurām papildināsim ekspozīciju. Jāņa attēls televizora ekrānā pastiprina viņa klātbūtni. Atklāšana, šķiet, sirsnīga.

Otrdiena, 20.aprīlis
Visa diena paiet kopā ar studentiem, mācot gleznošanu. No rīta mācu Gitai rāmim uzvilkt audeklu. Vienu uzvelku pati, stāstu un rādu. Viss skaidrs. Otru viņa uzvelk pati. Diemžēl krokojas, un jāsāk viss no jauna. Ne vienmēr tas, kas ir saprotams ar acīm, būs saprotams arī rokām. Jādara, jāpiedzīvo, cita ceļa nav. Arī mākslā.
Līdzi nāk Vinķeļa izstāde, eksistenciāli jautājumi. Jāņa paša vairs nav mūsu vidū jau desmit gadu, bet viņa gleznu tēli, viņa domas sajaucas, uzrunā. Labi gan, ka Annai Viņķelei izdevies saglabāt dēla gleznu kolekciju. Priecājos arī, ka mūsu galerijai ir iespēja tās eksponēt.

Trešdiena, 21.aprīlis
Rīgas diena. Nododu Zariņas un Repšes gleznas. Ekspremjera darbi turpina ceļojumu uz Jēkabpili. Tiekos ar Einaru Repši un pirmo reizi nokļūstu Saeimas nama kafejnīcā. Cita pasaule... Saruna ir lietišķa, tad mazliet par mākslu. Viņš ir stingri nolēmis turpināt gleznot. Un tas man šķiet simpātiski. Priecājos par katru, kas tuvojas mākslai. Vienalga, vai tas ir Repše vai kāds cits.
Divas stundas pavadu izstāžu zālē "Arsenāls". Cenšos caur mākslas valodu lasīt un iedziļināties mūsu dzīves dīvainībās, problēmās, arī skaistumā, ko piedāvā šeit īstenotais mākslas projekts "Daba. Vide. Cilvēks – 2004."

Ceturtdiena, 22.aprīlis
Pavasaris nosēžas uz pleciem pa ceļam uz darbu akadēmijā. Cenšos šo sajūtu turēt dzīvu, cik ilgi iespējams.
Diena paiet, strādājot ar studentiem. Mācu un mācos...

Piektdiena, 23.aprīlis
Rīts. Sētnieks sparīgi slauka ielu, it kā gribētu nakti no asfalta nokasīt. Cilvēki ar plastmasas maisiņiem un nodriskātām somām pārmeklē atkritumu konteineru. Un tā katru dienu, kā uz darbu. Suns kauc gaitenī. Kaimiņi no trešā stāva atkal liedz viņam mājas.
Es ieleju kafiju. Jūra ir tepat blakus. Un man gribas nokrāsot matus rozā krāsā...