Kurzemes Vārds

03:39 Ceturtdiena, 9. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Mans jaunais dzīvesveids

Arī svara samazināšana sākas galvā

Kristīne Pastore

Noteikti ir dzirdēts teiciens par nespļaušanu kāpostos, kas pašam būs jāēd, vai akā, no kuras var nākties dzert. To zina arī dziedātāja un Pilsētas domes Organizatoriskās daļas speciāliste JOLANTA VALTERE. Viņa savulaik diezgan atklāti vīpsnāja par tiem, kas apmeklē "Svara vērotāju" grupas, lai iemācītos pareizi ēst un samazinātu svaru. Nē, tas nav domāts viņai! Bet izrādījās, ka bija gan. Turklāt konkursā, kuru ik gadus rīko šī organizācija, Jolanta ieguva titulu "Skatītāju simpātija". Tad arī viņa atklāja dažas sava jaunā dzīvesveida nianses.

Jolanta bija pilnīgi atklāta. Ikvienai sievietei ir svarīgi labi izskatīties, bet, lai tā būtu, vispirms pašai ir labi jājūtas. Un ir vienalga, vai labsajūtai traucē 4, 10 vai 50 lieki kilogrami. Ja traucē, tad no tiem ir jāšķiras. Arī viņa savulaik izmēģinājusi dažādas draugu un paziņu ieteiktas, kā arī lasītas metodes svara samazināšanai: gan diētas, gan tēju kūres, gan daudz ko citu. Un svars tiešām samazinājās, bet, kā viņa atzina, tā nav liela māksla. Lielāka mākslas ir to visu uzturēt. Un te nu vairumam sākas problēmas. "Arī man pašai," viņa atzinās. "Agrāk…"

"Jā, es biju diezgan daudz dzirdējusi par "Svara vērotājiem" un brīnumiem, ko šajās grupās var panākt, bet teikšu atklāti: es pret to visu biju noskaņota ļoti skeptiski, jo domāju, ka tur cilvēki grauž zāli un dzer ūdeni, un tas nu nav domāts man," viņa pasmējās. Un tomēr notika tā, ka reiz viņa kopā ar kolēģi turp aizgāja. "Kā es tā iešu viena," viņa ironizē pati par sevi. "Turklāt gāju ar domu, ka man tas vienalga neko nedos, bet paklausīties varu."

Un jau pēc neilga laika Jolanta varēja teikt, ka "Svara vērotāji" izmainījuši viņas dzīvi. Pirmais un tobrīd pats svarīgākais viņai bija atzinums, ka programma, ko iesaka "Svara vērotāji", nav pilna ar aizliegumiem, bet gan māca, kā pareizi veidot ēdienkarti no liesiem un vienkāršiem produktiem. "Ja agrāk dārzeņus tā īsti ieēst nevarēju un domāju, kā tad es sēdēšu vakarā pie televizora un riekstiņu vietā kā zaķis grauzīšu burkānu, tad šobrīd tieši tā ir. Un pats interesantākais – man tie burkāni garšo!" viņa skaidro.

Otra pilnīgi šokējoša atklāsme Jolantai bija ziņa, ka… drīkst ēst kartupeļus un maizi. Lai cik smieklīgi izklausītos, bet viņa tos nebija baudījusi jau gadus piecus pēc tam, kad uzzinājusi: tieši šo abu produktu dēļ palielinās svars. Bet "Svara vērotāju" programma pieļauj ēst vārītus kartupeļus, cik tik gribas. Tāpēc tagad tie un arī maize Jolantas ēdienkartē ir atkal.

Jolanta gan neslēpj, ka pirmsākums bija grūts. "Es gāju iepirkties ar produktu sarakstu rokā un biju panikā, ko īsti drīkst ēst," viņa atceras. "Taču ar laiku to visu iemācās." Tagad viņa zina, ka cilvēku lielākie ienaidnieki ir kartupeļi frī, sardeles un dažādas desas, kurās ir tā saucamie slēptie tauki, treknie sieri un arī treknie lauku produkti. No tiem jāiemācās atteikties. Un arī saldumu mīļiem ir grūtības.

"Man tādu nebija, jo man labāk garšo tā saucamās zacenītes – gurķīši, siļķītes un tamlīdzīgi, bet te atkal ir cita problēma," viņa atklāj. "Nedrīkst uzturā lietot par daudz sāls, tātad arī sāļo produktu, jo tad no organisma neizdalās šķidrums, un līdz ar to svars nesamazinās." Tie ir sīkumi, kurus ir svarīgi zināt. Un Jolanta atklāj vēl kādu niansi. Cilvēki pēc viesībām parasti, kur kārtīgi ēduši, nolemj, ka nākamajā dienā neēdīs neko, bet izrādās, ka tā ir lielākā kļūda. Organisms atceras, ja tam darīts pāri, un veido uzkrājumus. Tāpēc ēst vajag tikai augļus un dārzeņus, vārdu sakot, kaut ko vieglāku. Un pavisam interesanta nianse, kas arī Jolantai bijis pārsteigums, ka droši drīkst ēst… vārītus pelmeņus. "Tā kā es ar gatavošanu neaizraujos, man tas ir īsti pa prātam," viņa saka.

Dažkārt sievietes aizbildinās, ka nevar aizrauties ar šādiem pekstiņiem – veselīgu un liesu ēdienu gatavošanu, jo mājās taču ir vīrs un bērni, kas grib kārtīgi paēst. "Tā ir atruna nevietā," saka Jolanta. Tiesa, sievietes ir drosmīgākas, viņas atzīst savas svara problēmas un tās risina, tāpēc "Svara vērotāju" grupā tik tiešām sieviešu ir krietni vairāk nekā vīriešu, taču arī vīriešus interesē svara samazināšana, jo tā viņiem ir tikpat aktuāla kā sievietēm. Un tieši tāpēc, ja sākumā viņi iebilst pret šiem ēdieniem un sievai nākas gatavot katram atsevišķi, tad ar laiku atkal visi ēd no viena katla.

To, kāpēc iesaistījusies "Svara vērotāju" grupā, Jolanta skaidro ar psiholoģisko gatavību savā dzīvē kaut ko mainīt. "Tur jau ir tā lieta, ka arī svara samazināšana un veselīga dzīves veida mācīšanās, tāpat kā daudz kas cits, sākas vispirms galvā," viņa skaidro. "Ja cilvēks sev iestāstījis, ka viņš to nespēj, tad tā arī ir. Ja ir gatavs kaut ko mainīt, tad tā arī notiek."

Šobrīd, kad pavasaris ir pilnā plaukumā, kad tuvojas sauļošanās sezona un tik ļoti gribas uzvilkt kādu jaunu, pieguļošāku tērpu, ne viena vien sieviete plāno, ka ziemā uzkrātos vismaz pāris kilogramus vajadzētu samazināt. Jolanta saka: "Droši uz priekšu! Tas ir tā vērts! Un galvenais – nespļaujiet kāpostos, bet vispirms izmēģiniet!"