Kurzemes Vārds

21:04 Trešdiena, 11. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Vācijas vēstnieks iepazīstas ar Liepāju
Kristīne Pastore
Vakar Liepājā iepazīšanās vizītē bija ieradies Vācijas vēstnieks Eckarts Herolds. Tā bija viņa pirmā oficiālā viesošanās reize mūsu pilsētā. No rīta vēstnieks tikās ar Pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieku Tālivaldi Deklauu un Attīstības pārvaldes priekšnieku Gunāru Ansiņu, lai pārrunātu mūsu pilsētas vispārējās attīstības tendences. Pēc tam E.Herolds apmeklēja divas mācību iestādes – 5.vidusskolu un Pedagoģijas akadēmiju, kur apskatīja arī vāciski runājošo valstu centru (DACH). Vācijas vēstnieks izmantoja arī iespēju Sv.Trīsvienības baznīcas tornī paskatīties uz Liepāju no putna lidojuma, kā arī devās nelielā ekskursijā pa pilsētu un ostu, bet savu vizīti Liepājā noslēdza ar viesošanos Vācu un latviešu tikšanās centrā. Pirmoreiz Vācijas vēstnieks mūsu pilsētā bija 2001.gadā, kad svinīgi atklāja Sv.Meinarda baznīcu, taču vairākkārt E.Herolds Liepājā ir viesojies neoficiāli.

Ir interese par profesijām
Daina Meistere
Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas filiāles rīkotā Atvērto durvju diena piesaistīja kuplu iespējamo nākamo audzēkņu skaitu. Interesenti pulcējās mācību telpās gan K.Valdemāra ielā, gan Vānes ielā. Uzzināt par studijām vēlējās kā Liepājas pilsētas un rajona jaunieši, tā arī puiši un meitenes no Saldus rajona un Kuldīgas puses. Ar mācībām un pārējām iespējām iepazīstināja tagadējie studenti. Profesionālās vidusskolas audzēkņi bija sagatavojuši informatīvus materiālus gan līdzņemšanai, gan uz vietas apskatāmus, viņi arī atbildēja uz jautājumiem.

No Maskavas olimpiādes pārved diplomu
A.Puškina 2.vidusskolas 11.e klases audzēkne Jeļena Jačičenko nesen atgriezās no Maskavas. Tur viņa piedalījās trešajā starptautiskajā Baltijas valstu krievu un citu valodu olimpiādē. Skolniece pārveda 2.pakāpes diplomu. Tas ir apliecinājums dzimtās valodas prasmei. Skolotāja Natālija Zabeļina saņēma organizācijas komitejas pateicību par meitenes sagatavošanu.

"Gada skolēni" ir Zigmunds un Linda
Raiņa 6.vidusskolā turpinās tradīcija noteikt labākos skolotājus un labākos skolēnus. Šoreiz konkursu, kurā noteica "Gada kolēnu" pamatskolas un vidusskolas grupā, sarīkoja skolotāji. Pirms konkursa pedagogi izpildīja anketas, pēc tam, pārfrāzējot konkursa "Gribi būt miljonārs" noteikumus, sacentās labākie puiši un meitenes. Pamatskolas grupā par "Gada skolēnu" nominēja 7.c klases audzēkni Zigmundu Orlovski, vidusskolas grupā izvirzīja skolēnu līdzpārvaldes prezidenti, 11.b klases skolnieci Lindu Jaunarāju-Janvāri.

Pieredze nav tālu jāmeklē
Mūsu pilsētas Izglītības pārvaldes speciālisti un mācību iestāžu direktori pieredzes apmaiņā ciemojās Grobiņas vidusskolā. Tās direktore Vizma Vītoliņa iepazīstināja ar izremontētajām telpām, arī ar jaunievedumiem mācību un audzināšanas darbā. Piemēram, ar skolēnu zināšanu vērtēšanu, ar pedagogu iniciatīvas veicināšanu un mācību iestādes vadītāju darbu. Mazs piesitiens sirdij un acu priekam bija Ilmāra Graudiņa botāniskā dārza apmeklējums.

Apgūst Sanktpēterburgas eksperimentālās izglītības skolas pieredzi
Vakar sākās seminārs "Inovatīvās izglītojošās vides veidošana masu skolās", kuru sadarbības projektā rīko Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskola un 12.vidusskola. Semināra lektori ir Sanktpēterburgas Krasnoseļskas rajona 590.vidusskolas vadītāji, pedagogi un arī 11.klases skolēnu pārstāvis. Semināra programma ir iedalīta trim dienām, notiks lekcijas un praktiskās nodarbības. Tēmas skar individuālās attīstības skolas koncepciju un tās realizēšanu dzīvē, mūsdienu izglītojošo tehnoloģiju ieviešanu skolās, profesionālās darbības individuālos stilus. Seminārā piedalās arī citu pilsētas skolu, Izglītības pārvaldes, Liepājas Pedagoģijas akadēmijas un Baltijas Krievu institūta pārstāvji, Pilsētas domes amatpersonas un interesenti.

Sociāldemokrāti aicina uz talku
Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas Liepājas novada organizācijai jau kļuvis par tradīciju 1.maijā rīkot talku, kuras laikā tiek sakopts kāds Liepājas stūrītis, iedēstīti koki utt. Šogad, atzīmējot Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas 100 gadu jubileju, ir nolemts jūrmalā iestādīt 100 priedīšu un sakopt teritoriju Jūrmalas ielas galā, kur atrodas 1905.gada notikumu piemiņas vieta. Darbu sāks pulksten 9.30. Sociāldemokrāti aicina kopā ar viņiem būt arī citus Liepājas iedzīvotājus. Darbarīku pietiks visiem, tie līdzi nav jāņem. Lai Latvijas Republikas Satversmes sasaukšanas diena, Darba svētki un diena, kad Latvija kļūs par pilntiesīgu Eiropas Savienības dalībvalsti kļūtu arī par dienu, kad ne tikai priecājamies, bet arī dāvājam savai pilsētai ko skaistu un paliekošu.

Piemiņas vietu Karostā sāk sakopt
Svētdien kopā sanāca cilvēki no Politiski represēto kluba, "Optimistu pulka" un "Daugavas vanagu" organizācijas, lai dotos uz Karostu un sakoptu vietu starp Turaidas, Invalīdu un Kristiāna Dāla ielu. Tur, pēc vēsturnieku domām un aculiecinieku stāstījuma, vācu okupācijas varas laikā apbedīti nogalinātie Karostas cietuma gūstekņi, latvieši un vācieši, kuri nav gribējuši dienēt vācu armijā. Pirmajā talkā tika savākti gruži, lapas, iezīmēta apbedījumu vieta, pat iestādītas dažas puķes. Pēcpusdienā talcinieki devās ekskursijā uz cietumu. Tiem, kuriem padomju laikā nācies cietumā būt savas pārliecības dēļ, redzētais uzjundīja arī pa sāpīgai atmiņai. "Palūkojos pa kameras aci," sacīja pēc tam Modris Zihmanis, "itin kā skatītos uz sevi ar pussimt gadu atkāpi, kad uz piecām diennaktīm tiku varaskalpu iespundēts neapkurinātā krātiņā ar uzturdevu – 300 gramu maizes un krūzi ūdens dienā." Otrā pasaules kara upuru piemiņas vietas iekārtošanu turpinās šovasar ar Pilsētas domes atbalstu.

Lieldienu cāļi no Rožu laukuma pārcelsies uz kafejnīcām
Sestdienas rītā, kad liepājnieki izies ielās, viņus sveiks 40 zilizvaigžņotie Eiropas Savienības karogi – tāds plānots galvenais akcents pilsētas rotājumā, Latvijai iestājoties ES. Karogi plīvos trīs vietās: Brīvības ielā, iebraucot pilsētā no Grobiņas puses, Jaunā ostmalā pie kanāla un Lielā ielā pie Pedagoģijas akadēmijas. Bet no Rožu laukuma pazudīs trīs dzeltenie cāļi. Turpmāk divi no tiem rotās interjeru: viens atradīs mājvietu kafejnīcā "Čili Pica", otrs – "Big 7" vasaras kafejnīcā, kas atradīsies tur, kur iepriekš bija "Medūza", bet trešajam cālim pagaidām vēl nav saimnieka, tāpēc kāds uzņēmējs var to iegūt savā īpašumā.

Mediķi atgriezušies no ekskursijas
Lai gan rīkot kolektīvu ekskursijas vairs neskaitās moderni, pēc daudzu gadu pārtraukuma kopējā ekskursijā uz Kuršu jomu Lietuvā bija devušies Centrālās slimnīcas mediķi, kopskaitā ap simtu. To rīkoja slimnīcas arodorganizācija. Sākotnēji bija atvēlētas tikai 40 ekskursantu vietas, taču, redzot, ka gribētāju ir daudz vairāk, organizatori – arodorganizācijas priekšsēdētāja Daina Saulīte un locekle Marita Šteingolde – plānus mainīja, un ceļā devās divi lielie tūristu autobusi. Lielākoties braucēju visū bija medicīnas māsiņas un māsu palīgi.

Gleznas dižveikalā "Citymarket"
Mākslas izstādes nevienā mūsu lielveikalā vēl nav rīkotas. Runa ir par pirmo. To atvērs dižveikalā "Citymarket", Jaunā ostmalā 3/5, rīt – lūgtajiem viesiem, bet parīt – visiem interesentiem. Savu gleznu ekspozīciju gatavo Liepājas mākslinieks Viktors Šeļegs, kurš gan vairāk pazīstams aiz Latvijas robežas, jo viņa pēdējā lielā izstāde notika rudenī Maskavā. Veikala telpas, kā uzskata mākslinieks, ir gaišas un visai piemērotas izstādēm. Arī skatītāju droši vien būs daudz. V.Šeļegs apskatei izliks 50 gleznu, no tām 20 būs pavisam jauni darbi, kurus vēl neviens nav redzējis.

Kosmētika aizstāvju piemineklim
Tiem, kas to vēl nezina: pašvaldības ir apņēmušās sekot Otrā pasaules kara pieminekļu stāvoklim. Un ne tikai Liepājā vien. Tāpēc Labiekārtošanas sabiedrība saņēma Pilsētas domes pasūtījumu sakārtot pieminekli Liepājas aizstāvjiem. Šie darbi iegadījās Spodrības mēnesī. Nekas tamlīdzīgs nebija darīts gadus desmit. Minētā uzņēmuma strādnieki objektā rosās jau trīs dienas, viņi atjaunināja hidroizolāciju, ar smilšu strūklu notīrīja granīta pamatni, rūpīgi nomazgāja visas skulptūras. Darbus paredzēts pabeigt rīt.

Ainara Virgas krimināllietā izsludina pārtraukumu
Vakar, sazinoties ar Daugavpils tiesu, "Kurzemes Vārds" uzzināja, ka krimināllietā, kurā par satiksmes noteikumu pārkāpšanu apsūdzēts grupas "Līvi" mūziķis Ainars Virga, izsludināts pārtraukums līdz 3.jūnijam. Lietā uzklausītas pušu liecības, notikušas tiesu debates. Prokurors A.Virgas vainu uzskatīja par pierādītu un pieprasīja nosacītu sodu – brīvības atņemšanu uz septiņiem gadiem ar pārbaudes laiku uz trim gadiem un autovadītāja apliecības atņemšanu uz trim gadiem. Pārtraukums tiesas procesā izsludināts, jo, kā uzskata tiesnesis, vēl nepieciešams precizēt negadījuma apstākļus un pieaicināt papildu lieciniekus. Avārijas izmeklēšanā esot konstatēti pārkāpumi un nepilnības.