Kurzemes Vārds

05:03 Otrdiena, 21. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Bērnu opera "Luteklīte" piedzīvo krāšņu pirmizrādi

Indra Imbovica

Gandrīz gadu tapa Jāņa Mediņa operas "Luteklīte" iestudējums Liepājā. Tas bija grūts un sarežģīts uzdevums, jo tajā galvenokārt spēlē, dzied un dejo bērni un jaunieši. Idejas autore un izrādes producente Ivonna Jadviga Šakale kopā ar sava bērnu un jauniešu mūzikas kluba "Orfejs" dalībniekiem šo gigantisko darbu paveica, piesaistot audzēkņus un pedagogus no Liepājas un Vaiņodes mūzikas skolām, Liepājas deju grupas, kā arī uzaicinot profesionāļus no Nacionālās operas basu Sergeju Martinovu, no Liepājas teātra aktierus, no "INTIS" koristus, kā arī Liepājas Simfonisko orķestri diriģenta Māra Kupča vadībā.

Jāņa Mediņa opera "Luteklīte" esot bijusi pasūtījuma darbs. Pēc prezidenta Kārļa Ulmaņa vēlēšanās, komponists to sarakstījis īsā laikā – divos ar pusi mēnešos, un jau 1939.gadā tā piedzīvoja līdz šim vienīgo iestudējumu, Nacionālajā operā parādot deviņas izrādes. Tā nu "Luteklīte" Liepājā piedzīvo savu otro piedzimšanu – otru jauniestudējumu. Jānim Mediņam tā bija 4.opera. Komponista mūzikas stils nav vienkāršs, bet šajā operā autors izmantojis dzirkstošāku, lokanāku muzikālo skanējumu, vienkāršākas, ne tik sarežģītas veidojis vokālās partijas.

Operas "Luteklīte" libreta pamatā ir daudzu tautu pasakās atpazīstamā tēma par slinko mātes meitu, kura, rūdoties grūtībās un smagos pārbaudījumos, izaug par čaklu un visu mīlētu princesi. Iestudējuma labu sniegumu garantēja sava darba profesionāļi: vokālo (I.Šakale), režijas (Ivars Lūsis), scenogrāfisko (Varis Siliņš), krāšņos kostīmus (Ģirts Mikuts), skaņa (Jānis Vasilis), gaismas (Mārtiņš Feldmanis) utt., bet visiem kopā milzīgs entuziasms un darba prieks.

Luteklītes jeb Princeses lomā dublējās Liene Lapicka-Čandere un Baiba Anaņjeva. Jaunajām dziedātājām bija jāiztur gan milzīgs vokālais, gan aktierspēles pārbaudījums. Pirmkārt, godam jāpastāv līdzās tādiem korifejiem kā Sergejs Martinovs vai Daris Jansons ar akadēmisko vokālo izglītību un Liepājas teātra profesionālajiem aktieriem kā Marģeram Eglinskim, otrkārt, jāiesaistās scēniskajās izdarībās ar dejotājiem un dziedātājiem: sēnītēm, puķītēm, tauriņiem, alvas zaldātiņiem un galma ļaudīm.

Kopā ar 40 simfoniķiem krāšņajā operas "Luteklīte" inscenējumā piedalījās vairāk nekā simts cilvēku, tādēļ bija ļoti skumji, ka trijās izrādēs Liepājas teātrī skatītāju nebija tik daudz, cik šis iestudējums bija pelnījis. Viena daļa aptaujāto pastāvīgo teātra apmeklētāju izteica nožēlu, ka bijis izlaiduma laiks.