Kurzemes Vārds

03:47 Otrdiena, 21. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Sports

Vieglatlētiem visu kalumu godalgas Latvijas čempionātā
Pauls Kaufmanis
Liepājas vieglatlēti aizvadījuši vienas no sezonas svarīgākajām sacensībām – Latvijas čempionātu, kurā mūsu pilsētas sportistiem izdevās izcīnīt medaļas četrās disciplīnās.
Vienīgā augstākā kaluma godalga šoreiz tika mūsu dāmu komandai (Natālija Pavlova, Jūlija Ivanova, Ginta Veisa un Marina Surņina), kas bija ātrākā 4 x 400 metru stafetē (4:01,31). Pērn mūsu dāmas ar nedaudz labāku rezultātu palika trešās.
Individuālajā vērtējumā vislabāk veicās Surņinai, kura 400 metros izcīnīja otro vietu (56,25). Viņa arī piektā 200 metros (25,66). Savu pagājušā gada Latvijas čempionāta bronzas panākumu 400 metru barjerskrējienā atkārtoja Pavlova (1:04:72), kas ieguva arī sesto vietu 400 metru skrējienā. Krietni vienkāršāk tikt pie sudraba medaļas lodes grūšanā bija Veisai, kurai pietika ar 6,80 metru tālu raidījumu, jo startēja tikai trīs sportistes, no kurām viena palika bez rezultāta. 100 metru barjerskrējienā Ivanova izcīnīja piekto vietu (15,89).
Vīriešu konkurencē no liepājniekiem vislabāk startēja Artūrs Jukšs, kurš 1500 metru skrējienā bija ceturtais (9:00,32). Diemžēl neveiksmīgi sacensības aizvadīja mūsu augstlēcējs Kārlis Valdmanis, kurš pārvarēja 1,95 metru augstumā novietoto latiņu un ierindojās piektajā vietā. Atgādināsim, ka pērn ar savu personīgo rekordu (2,13) viņš kļuva par Latvijas čempionu. Sportists "Kurzemes Vārdam" atzina, ka pie neveiksmēm vainojama psiholoģiskā nestabilitāte. Visgrūtāk savākties esot tieši lietus laikā, kā tas bija arī aizvadītajās sacensībās. Zem jautājuma zīmes esot arī viņa dalība Latvijas izlases sastāvā Eiropas kausa izcīņas posmā, kas 19.jūnijā notiks Serbijā. "Savas nestabilitātes dēļ vairs neesmu arī izlases pirmais numurs," saka Valdmanis, piebilstot, ka tuvāko divu nedēļu laikā jāizpilda kvalifikācijas normatīvs (2,15), lai varētu startēt Pasaules junioru čempionātā, pretējā gadījumā sezonu var uzskatīt par beigušos.

Svētki mājiniekiem sākušies bēdīgi
"Prāta vētra" rāda priekšzīmi Latvijas izlasei
Edgars Lūsēns Portugālē
Kamēr Latvijas pilsoņi izvēlējās, vai pirmo reizi piedalīties Eiroparlamenta vēlēšanās, vai arī vienkārši palaiskoties, Portugālē izvēles nebija – šī valsts sāka dzīvot futbola ritmā, un vismaz Portu, kur sestdien notika Eiropas čempionāta atklāšana, nospiedošā pārsvarā dominēja zaļi sarkanie toņi. Lai nu ko, bet patriotismu no šās valsts pilsoņiem noteikti var mācīties, jo karogi šeit izkārti katrā otrajā, trešajā daudzdzīvokļu nama logā, turklāt nav nozīmes, vai tas ir noplucis strādnieku kvartāla daudzdzīvokļu nams, vai lepna īres māja pāris trim ģimenēm Atlantijas okeāna pludmales krastā.
Stadionā "Dragao", ierodoties kādas sešas stundas pirms čempionāta atklāšanas, tupina
pārsteigt bezrūpība – policisti pie ieejām vēl tikai regulē drošības zonas, apkalpojošais personāls parasti vispirms meklē kādu, kurš saprot vismaz pāris frāzes angliski, un tad labu brīdi domā, kur tad ir preses centrs, un arī tajā voluntieri gan šaudās, kā bitītes, tomēr neatstāj mērena haosa iespaidu. Vienīgā, kas patiešām savu darbu dara šķietami rūpīgi, ir apsardze, kas korekti, bet uzmanīgi pārbauda katru. Un tomēr jābilst, ka šīs savādības ir vienkārši ziemeļnieka skatījums uz mūspusē nepierastu dienvidnieku lietu kārtību, jo vakarpusē viss noritēja vēl raitāk nekā pēc līdakas pavēlēm.
Ar metro un autobusu starpniecību riskējot doties mērenā avantūrā, lai lielajā Portu atrastu Montevideo pludmali, kur futbolu spēlē "Prāta vētra", un ar transporta korķiem it kā pārbagātajā pilsētā pagūtu atgriezties stadionā uz spēles sākumu, gadās soļot garām pieczvaigžņu viesnīcai, kur notiek Portugāles izlases gaidīšanas svētki. Tie izpaužas fanu lēkšošanā uz koka kājām pa brauktuvi, radot ik pa brīdim sastrēgumu pilsētas ielās un mēreni izbiedējot rātnākos braucējus, liekot izmantot skaļus signālus ekspansīvākajiem. Tikmēr televīzijas cilvēki izmisīgi meklē labākās pozīcijas savām kamerām, bet pārdesmit metru tālāk daži trakulīgāki grieķi demonstratīvi pin un piemēra simboliskus lauru vainagus no tuvākajiem ielu apstādījumiem, un tobrīd neviens, protams, pat nenojauš, ka šī bravūra izrādīsies pamatota.
Montevideo pludmalē atrast firmas "Puma" rīkoto un MTV atspoguļoto futbola turnīru izklaides industrijas pārstāvjiem nav nemaz tik grūti. Latviju tajā kopā ar "Prāta vētras" puišiem Renāru Kauperu un Jāni Jubaltu pārstāv Ladybird un Guna Žučika no "Mikrofona ierakstiem", jo dāmu klātbūtne komandās ir organizatoru izvirzīts noteikums, kā arī divi igauņi. Spēles notiek pēc tādas pašas grupu sistēmas kā izlases ielozētas Eiropas čempionātā, un latvieši gavilē, jo nupat izdevies pieveikt Čehijas izlasi. "Es zināju, ka mums tas pa spēkam," priecājās Kaupers. "Mums gribējās tos čehus satriekt, lai varētu parādīt lielajai izlasei, kur ir tās ceļš, un, re, ka sanāca arī. Pārējais jau vairs nav tik svarīgi, jo vācieši un holandieši izskatās baigi niknie."
"Tas ir tāpat kā makšķerēšanā noķert pirmo lielo zivi," salīdzinājumos izteiksmes līdzekļus netaupa Jubalts. "Jo galvenais jau ir izvilkt pirmo riktīgo – pēc tam jau šķiet mazāk svarīgi, vai tu izvelc vēl kādu, vai tā noraujas." Slavenākās latviešu grupas futboliskāko puišu prieku arī var saprast, jo dalībvalstis šo turnīru bija uztvērušas ārkārtīgi dažādi, un, ja krievu dīdžeju un hiphoperu komanda par futbolu spēlēšanas nepieciešamību šās akcijas laikā teicās uzzinājusi, tikai ierodamies Portugālē, citu valstu kreklos gozējās pa profesionālam sportistam. "Prāta vētrai" un latviešu meitenēm gan tas netraucē – viņi priecājas par okeāna tuvumu, lasa akmeņus un krabju spēļu fragmentus un mazliet brīnās, ka ūdens Atlantijas vārdā nosauktajā ūdenstilpē ir visnotaļ pavēss.
Tobrīd mēs vēl nezinām, ka īstenībā sestdien mums ir vairāk nekā paveicies ar to, ka okeānu klāj dūmaka, jo, piemēram, vakarrīt gaisa temperatūra uz viesnīcas terases, kur ir varen ērta rakstīšana, jau pēc deviņiem bija ne mazāk par trīsdesmit grādiem, un man ļoti gribas cerēt uz dūmaku pēcpusdienā, lai gan īstas ticības tai nav. Bet sestdien pludmalē steidzam atvadīties, ar "Prāta vētru" vienojoties tikties otrdien Aveiru, kur puiši fanu rindās vēlas noskatīties pirmo maču.
Bet futbola svētki Portu sestdienas pēcpusdienā nenovēršami tuvojas kulminācijai. Jau pāris stundu pirms spēles iekļūt metro vagonā ar pirmo piegājienu faktiski nav iespējams, un arī ceļš ir garš un karsts, jo katrā stacijā notiek varena fanu drūzmēšanās. "Dragao" jau pusotru stundu pirms mača zum kā bišu stropā, jo lielākā daļa vietu jau aizpildīta un stadiona balss ik pa brīdim piepalīdz uzvilkt publiku. Tālāk pārsteigumi šajā vakarā seko cits citam. Tos sagādā gan raitā nokļūšana līdz vietām, gan Latvijas rakstošajai presei negaidīti labās vietas, gan īsā, bet pārliecinošā atklāšanas ceremonija, kuras kulminācija tomēr ir nevis režisora izdoma, bet 50 tūkstošu cilvēku dienvidnieciskā aizrautībā izpildītā savas valsts himna. Jūtu, ka caur mani gluži kā elektrības tirpas skrien šo cilvēku saviļņojuma un emocijas lādiņš, un vēlāk saprotu, ka būtu pieticis ar šīm pāris minūtēm, lai braucienu uz Portugāli padarītu par grūti aizmirstamu piedzīvojumu. Bet pārsteigumi šajā vakarā nebeidzas. Priecājos par klātienē doto iespēju redzēt, kā Oto Rehāgels pratis apvienot grieķu temperamentu ar vācu kārtību, jo grieķu balsta pussargu spēli uz aizsardzības kustīgumu, pie viena precīzi ievērojot taktiskās shēmas, kas padarīja portugāļu izslavētos tehniķus par bezspēcīgi garlaicīgiem, šķiet, vajadzētu demonstrēt mācību grāmatās. Pēc mača, kas mājinieku izpratnē svētkiem piemetis iespaidīgu darvas karoti, uz spēli tik jestri soļojošie dienvidnieki izklīst visai klusi. Viņiem atliek cerēt, ka Figu&Co savu sportisko niknumu pratīs izgāzt nākošajā spēlē, kad mājiniekiem pretī stāsies Krievijas izlase.
Tikmēr Latvijas izlase turpina gatavošanos savam pirmajam mačam, un šodien dosies iemēģināt Aveiru stadionu. Kādā noskaņojumā mūsējie sagaida spēli, par to rītdienas reportāžā.

A grupa. Portugāle – Grieķija 1:2 (0:1). Ronaldo (90.) – Karagunis (7.), Basinas (51., 11 m). Spānija – Krievija 1:0 (0:0). Valerons (60.).