Kurzemes Vārds

01:32 Trešdiena, 5. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Gdiņas poļi ciemojas pie Liepājas poļiem
Vairākas dienas Liepājā viesojās Polijas pilsētas Gdiņas delegācija. Tā bija atbildes vizīte pēc Latvijas Poļu savienības Liepājas nodaļas pārstāvju viesošanās tur. Kā informēja šās nodaļas priekšsēdētājs Zenons Garkulis-Gurēvičs, viesiem mūsu pilsēta iepatikusies. Viņi dzīvojuši Liepājas poļu ģimenēs, bijuši pieņemšanā Pilsētas domē, viesojušies 8.vidusskolā. Delegācijas vadītāja, Gdiņas 14.kompleksās skolas vecāku komitejas priekšsēdētāja Violeta Sosiņska sarunā ar 8.vidusskolas direktori Jevgēņiju Mickēviču nolēma nākamvasar Gdiņā organizēt kopēju nometni abu šo skolu bērniem. Viesiem tika piedāvāta plaša izklaides programma: viņi vizinājās ar kuģi, devās ekskursijā pa pilsētu, kopā ar Latvijas poļiem atpūtās Vērgales pagasta "Laikās", kā arī noskatījās operas "Luteklīte" pirmizrādi Liepājas teātrī. Noslēgumā notika mise Svētā Meinarda baznīcā, ko vadīja Polijā augušais priesteris Marcins Vozņaks. Viesi Liepājas Poļu bibliotēkai uzdāvināja jaunas grāmatas un tautastērpa modeli.

"Laumai" jauns prezidents
Akciju sabiedrības "Lauma" valde par uzņēmuma jauno prezidentu izvēlējusies "Laumas" kontrolpaketes īpašnieka – Igaunijas investīciju partneru grupas "Alta Capital" – pārstāvi Indreku Rahumā. Līdz ar to ilggadējā "Laumas" vadītāja Zigrīda Rusiņa vairs nav šī uzņēmuma prezidente.
Kā ziņots, 31. maijā notikušajā akcionāru pilnsapulcē pilnībā tika nomainīta "Laumas" padome, kas saistīta ar akciju īpašnieku maiņu. Jaunie saimnieki gan sola, ka uzņēmumā īpašas pārmaiņas nav gaidāmas. "Lauma" turpināšot darboties savā tirgus nišā, cenšoties to palielināt, kā arī tiks stiprināts "Laumas" zīmols.

Grāca grib turpināt sadarbību
Austrijas pilsētas Grācas mērs Zigfrīds Nagls savā vēstulē Liepājas domes priekšsēdētājam Uldis Seskam pauž gatavību turpināt abpusēju sadarbību un ideju apmaiņu, kā arī atzinīgi vērtē Liepājas delegācijas un Simfoniskā orķestra vizīti Grācā, kas notika no 8. līdz 10. maijam. Eiropas dienas svētkos Liepājas Simfoniskais orķestris sniedza koncertu Helmuta Lista hallē, kur to klausītāji pārpildītā zālē sagaidīja ar ovācijām. Koncertu ar savu klātbūtni pagodināja arī Štīrijas federālās zemes Ministru prezidente Valtraute Klasnica.
Liepājnieku vizītes laikā Grācā tika prezentēts Liepājas koncertzāles projekts, kura autors ir Austrijas arhitekts Folkers Ginke. Savukārt U.Sesks tikās ar vietējiem uzņēmējiem un pārrunāja iespējamo līdzekļu piesaisti Simfoniskā orķestra koncertzāles būvniecībai Liepājā.

Tirgotāju asociācija jaunās telpās
Tiem, kam nepieciešamas Liepājas Tirgotāju asociācijas speciālistu konsultācijas, jāņem vērā, ka asociācija vairs neatrodas ierastajā vietā Avotu ielā. Nu tās birojs jāmeklē Liepājā, Graudu ielā 45, 3. stāvā. "Te ir daudz mājīgākas un plašākas telpas. Arī saulainākas, jo Avotu ielā visu laiku bijām ēnā," sacīja asociācijas priekšsēdētājs Valdis Rašmanis. Tālruņa numurs gan nav mainījies, tas aizvien ir 3480205.
Asociācijai nu esot darba pilnas rokas, jo alkoholisko dzērienu tirgotājiem jāpārreģistrē licences, tāpēc daudzi no viņiem asociācijā lūdz konsultāciju. Taču, ja kādam nepieciešams satikt tieši V.Rašmani, viņš asociācijas birojā sastopams pirmdienās un otrdienās.

Varmācības upurus pieminot
Līvija Leine
Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienu vakar Liepājā ievadīja dievkalpojums Svētās Trīsvienības baznīcā. Svētrunu sacīja mācītājs Pēteris Kalks. Viņš runāja par ciešanu jēgu kristieša dzīvē, par spēju neļaut sevi salauzt ļaunumam, par komunistiskā genocīda upuru devumu Latvijas brīvības atgūšanā, atgādinot Svēto rakstu pausto par cilvēka un Dieva saistību. Viņš pieminēja arī Ļeva Tolstoja vārdus, ka cilvēces progresu veicina nevis mocītāji, bet gan mocekļi. Diemžēl šo lielisko svētrunu noklausījās vien daži desmiti cilvēku.
Piemiņas brīdis Centrālkapos, lai arī pilsētu plosīja lietus un vējš, pulcēja ap simt cilvēku. Pasākumu vadīja aktieris Jānis Dreiblats, kuru pašu 1941.gada 14.jūnijā uz Krieviju izveda viena gada un 4 mēnešu vecumā. Uzrunu sacīja Pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, Liepājas Politiski represēto kluba priekšsēdētājs Arnolds Treide, "Daugavas vanagu" nodaļas priekšsēdētājs Arturs Vīdners, apvienības "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK pilsētas nodaļas priekšsēdētājs Jānis Imants Birzkops, dakteris Egils Deksnis. Arī šajā pasākumā svētvārdus runāja mācītājs Pēteris Kalks. Runātāji aicināja neaizmirst vēsturi, saglabāt tautas atmiņā visu, kas noticis ar Latvijas valsti un tās cilvēkiem. Emocionāls bija brīdis, kad no bērnu rokām kā dvēselītes pret debesīm pacēlās baloži un, kā atvadīties gribēdami, mirkli pariņķoja virs sēru pasākuma vietas.
Vakar notika arī Komunistiskā genocīda upuriem veltīts Liepājas Simfoniskās orķestra koncerts, kā arī represēto tikšanās muzeja filiālē "Liepāja okupāciju režīmos". Tās gaitā tika prezentēts ekspozīcijas jaunieguvums – bijušā Pilsētas domes priekšsēdētāja Evalda Rimbenieka personīgā lieta, dokumenti, uz kuru pamata viņš tika represēts un nogalināts.