Kurzemes Vārds

18:07 Ceturtdiena, 24. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Visas lietas

Lapu tinēju un tīklkožu invāzija

Pēteris Jaunzems

Aizvadītās nedēļas nogalē redakcijā bija iegriezies piemājas saimniecības "Ceriņi" īpašnieks Visvaldis Arājs no Cīravas pagasta. Viņš informēja par tumšiem un gaišiem kāpuriem, kas lielā skaitā apsēduši dažādus kokus un nograuž tiem lapas.

Tādējādi ciešot ne tikai ievas, liepas un ozoli, bet arī augļu koki. Lauksaimnieks vēlējās noskaidrot, kā ar uzbrucējiem cīnīties, jo nolasīt tos no zariem ar rokām neesot iespējams tāpēc, ka grauzēju ir ļoti daudz.

Vēlāk arī "Kurzemes Vārds" pārliecinājās, ka rajonā novērojama visīstākā kāpuru invāzija. Ievas daudzviet tie nograuzuši jau gluži kailas. "Šoreiz tie ir lapu tinēji un tīklkodes," mums paskaidroja Valsts augu aizsardzības dienesta Dienvidkurzemes reģionālās nodaļas inspektore Gaļina Kļejenkova. "Tie pārlieku savairojas atsevišķos gados. Pērn plašāk bija izplatījušies lapgrauži. Jādomā, ka kāpuru vairošanos sekmē klimatisko apstākļu labvēlība."

Inspektore piebilda, ka dārzus no lapu tinējiem esot iespējams pasargāt, pielietojot smidzināšanai kādu no insekticīdiem – fastaku vai deci. Protams, ar šiem toksiskajiem līdzekļiem nebūtu vēlams apstrādāt augļu kokus, kuros jau aizmetušies auglīši. Arī mežaudzes un upmalas, kur vairumā aug ievas un ozoli, nav iespējams ar ķimikālijām apsmidzināt. Tad talkā būtu jāaicina aviācija, kā tas reizēm noticis padomju gados. Gaļina Kļejenkova tomēr drošināja iedzīvotājus, ka lapu tinēju un tīklkožu kāpuru invāzija nebūšot ilgstoša un apgrauztie koki līdz rudenim vēl saņemšoties.