Kurzemes Vārds

17:49 Ceturtdiena, 24. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas Tautas teātrim zelta jubileja

Indra Imbovica

Vasara Liepājā solās būt raiba un daudzpusīga ar savām izklaides aktivitātēm. Tas, cerams, būs labs turpinājums tikko aizvadītās pilsētas kultūras dzīves rudens - ziemas sezonai, kas iezīmējās ar mākslinieciskās pašdarbības vairāku kolektīvu apaļajām un visnotaļ cienījamām jubilejām.

Nupat tādu aizvadīja Tautas mākslas un kultūras centra Tautas teātris. 50 gadi – tā ir zelta jubileja, gluži tāpat, kā precēts pāris būtu nodzīvojis raibu raibo pusgadsimtu. Galu galā amatierteātra kolektīvs jau arī ir kā viena liela ģimene, kurā sadzīvo gan veci, gan jauni, gan bērni. Nereti te arī patiesi dažs labs satiek un atrod savus dzīvesdraugus, piedzimst bērni, kuri jau mātes miesās izjutuši un iemīlējuši teātra smaržu, gaisotni un nespēj no tā vairs atteikties.

Tas bija 1954.gads, kad Sadzīves pakalpojumu kombinātā tika dibināts dramatiskais kolektīvs, kura vadību uzņēmās Liepājas teātra aktieris un režisors Kārlis Locenieks. Dažus gadus vēlāk to savā saimē iekļāva pilsētas Kultūras nams un to vadīja Liepājas teātra aktrise un režisore Astra Skrodele. Kopš 1973. gada ar amatieraktieriem strādāja profesionāla režisore Vita Pētersone, kura teātri vadīja 12 gadus un tā skanējums izgāja ārpus pilsētas robežām.

Pētersones kundze ar saviļņojumu atceras: "Tas bija 1977.gads, kad ar E.Zālītes "Rudens rozes" iestudējumu mūsu kolektīvs ieguva Tautas teātra nosaukumu un jau pēc gada ar G.Kanoviča lugas "Lai viņš iet prom" izrādi mēs pārstāvējām Latviju Starptautiskajā Tautas teātru festivālā "Draudzības rampa" Minskā. Šajos gados mūsu teātra izrādēs viesojās tādi tautā iemīļoti Latvijas profesionālo teātru skatuves mākslinieki kā Valdemārs Zandbergs, Haralds Ulmanis, Jānis Paukštello."

Kopš 1985.gada amatierteātri vairākus gadus vadīja aktrise Agnese Ose, īpašu uzmanību pievēršot dramaturģijas klasiskajām vērtībām. Viens no šā perioda spilgtākajiem iestudējumiem bija Anuja "Antigone". No 1995.gada Tautas teātri vada aktrise un režisore Ināra Kalnarāja, ar tautas teātra studiju sekmīgi strādā jaunais režisors Juris Ločmelis. Viņa iestudētā izrāde – H.Paukša "Baltā jahta" – šogad tika nominēta Tautas teātru skatē "Gada izrāde 2003" un parādīta uz Dailes teātra skatuves.

Tautas teātra aktieri Biruta Lūka, Arvīds Kreināts ir tāda līmeņa mākslinieki, kuru darbs pie lomas augstu novērtēts daudzās valsts mēroga skatēs. Viņiem blakus aizrautīgi darbojas gados jaunākie talantīgie kolēģi Sandra un Juris Okuņevi, Inese un Almants Bergmaņi, Ilze un Valdis Lūki, Andris Svars un daudzi citi. Aizvadītās sestdienas vakarā svinīgajā koncertā Tautas teātra kolektīvs tika godināts un virkne aktieru saņēma Pilsētas domes Pateicības rakstus, bet režisore I.Kalnarāja valsts aģentūras "Tautas mākslas centrs" Atzinības rakstu.