Kurzemes Vārds

17:23 Ceturtdiena, 24. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

"Astrīdu" nogremdējis "Vladimirs"

VIKTORS ULBERTS

Virkne nobrāzumu korpusa priekšgalā, deformēts sānu ķīlis un iztrūkstoši protektori – šie fakti pārliecināja Latvijas izmeklētājus, ka Liepājas zvejas kuģi "Astrīda" 10. maija naktī nogremdējis tieši ar Kipras karogu peldošais transporta kuģis "Vladimirs" ar Ukrainas apkalpi. Lai to noskaidrotu, Latvijas speciālisti pagājušajā nedēļā uzturējās Baltimorā, ASV, kur ostā bija ienācis šis aizdomās turētais kuģis.

Pirmajā dienā Latvijas izmeklētāji intervējuši kuģa apkalpi, "Kurzemes Vārdam" pastāstīja jūras avāriju vecākais izmeklētājs Staņislavs Čakšs. Apkalpe pat bija nolīgusi advokātu, kura klātbūtnē arī sniedza liecības. Neviens tieši nav atzinis, ka būtu redzējis sadursmi ar "Astrīdu". Apkalpes vīri tikai stāstījuši, ka kaut kas bijis gan, kaut kādu vibrāciju manījuši, kaut ko dzirdējuši. "Viņi tomēr atzina, ka katastrofas laikā kapteinis tika izsaukts uz tiltiņa. To dara tikai ārkārtas gadījumos, tātad apkalpe nojauta, ka notiek kas īpašs," secināja S.Čakšs.

Korpusā lērums bojājumu

Vēl, pirms tika veikta kuģa zemūdens apskate, Latvijas speciālisti priekšgalā pamanīja skrāpējumus. Kapteinis gan taisnojies, ka tas esot no enkurķēdes. Taču vēlāk arī pieaicinātais neatkarīgais eksperts atzina, ka enkurķēde tur nav vainojama. Skrāpējumi ir kuģu sadursmes rezultāts, tāpat kā pārējie atklātie korpusa bojājumi.

Izmeklēšanas laikā no kuģa tika krauta ārā krava, un kuģa korpuss cēlies augšā. "Tad mēs pamanījām pirmos divus protektorus. Palika jocīgi ap dūšu, kad uz tiem ieraudzījām uzrakstu "Nika" – tieši tāds bija arī uz protektora, ko izvilkām no ūdens un kas tagad atrodas Liepājas policijā," norāda S.Čakšs.

Tad pie darba ķērušies ūdenslīdēji, kas zem ūdens uz korpusa atklājuši lērumu defektu: krāsu nobrāzumus, plankumus, protektori dažviet nobīdīti, vienam izsists pamatīgs robs, bet kopumā uz korpusa iztrūka četri protektori, no kuriem viens, acīmredzot, atrodas Liepājā. Līdzīga aina atklājusies, izpētot kuģa ķīli priekšgalā. Arī tur korpuss bijis kā nosēts ar nobrāzumiem un skrāpējumiem. Savukārt kreisā borta sānu ķīlis tiktāl deformēts, ka knapi turējies pie korpusa.

Brīnās par Krievijas kolēģiem

"Mani izbrīna krievu kolēģu Sanktpēterburgā veiktā kuģa korpusa apskate, pēc kuras secināts, ka "Vladimirs" nav sadūries ar citu kuģi. Tik nopietnus un skaidrus defektus nevarēja nepamanīt. Tāpat sānu ķīļa defektu viņi atzinuši par senu bojājumu," neizpratnē ir S.Čakšs. Savukārt par ASV Krasta apsardzes darbiniekiem viņš saka ļoti atzinīgus vārdus. Amerikāņi izrādījuši visu iespējamo pretimnākšanu un snieguši profesionālu palīdzību katastrofas izmeklēšanā.

"Pēc pārbaudes rezultātu apkopošanas arī kuģa kapteinim izmainījās sejas izteiksme. Acīmredzot, viņš šādu atzinumu nebija gaidījis," secina S.Čakšs. Tagad Latvijas speciālisti gatavo ziņojumu par izmeklēšanas rezultātiem. "Visus pierādījumus iesniegsim prokuratūrā, un līdz ar to mēs savu darbu būsim paveikuši," piebilda jūras avāriju vecākais izmeklētājs.

"Astrīdas" katastrofā bojā gāja seši Latvijas zvejnieki. Četri no viņiem, kurus atrada sadragātajā kuģa korpusā, jau guldīti zemes klēpī. Vēl pirmdien nebija informācijas, vai poļu robežsargu jūrā atrastais bojā gājušais vīrietis ir "Astrīdas" kapteinis Jānis Zakalovskis. Kā zināms, poļu eksperti no sākuma to apstiprināja, bet pēc tam apšaubīja un pauda vēlmi veikt papildu pārbaudes līķa identificēšanai. Savukārt mehāniķis Viktors Boilovičs skaitās pazudis bez vēsts.