Kurzemes Vārds

10:24 Trešdiena, 23. oktobis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Iestājas par draudzību un pret kūlas dedzināšanu

Andīna Okuņeva

Aizvadītajā nedēļā kempingā "Bārtas krasts" savus risinājumus sabiedrībā aktuālām problēmām piedāvāja Bārtas pamatskolas un Liepājas 3. pamatskolas sesto klašu skolēni, kas trīs dienu ilgajā seminārā prezentēja mācību gada laikā izstrādātos pētījumus, devās ekskursijā, pārrunāja un mācījās Līgo svētku tradīcijas.

Gatavi ietekmēt un piedalīties

Seminārs notika Sabiedrības integrācijas fonda Eiropas Savienības "Phare" grantu programmas un Sorosa fonda projekta "Piedalies un ietekmē!" ietvaros. Projekta galvenie mērķi ir iesaistīt skolēnus sabiedriskās politikas ietekmēšanā un veicināt sabiedrības integrāciju. Bārtas pamatskola tajā iesaistījās šā gada ziemā, kļuva par "Sociālo zinību atbalsta skolu", un par sadarbības skolu izvēlējās mazākumtautības skolu – Liepājas 3.pamatskolu, kurā mācās krievvalodīgie bērni.

Kā pastāstīja Bārtas pamatskolas skolotāja, viena no projekta vadītājām Alda Cinkus, tieši sestās klases skolēni dalībai projektā izvēlēti dažādu apsvērumu dēļ. Devītklasniekus, piemēram, iesaistīt nevarēja noslogotības dēļ, bet šie bērni esot aktīvi un arī viņu audzinātāja bija gatava papildu darbam. Savukārt 3.pamatskolas sesto klasi pārstāv tie skolēni, kas ir ne tikai aktīvi, bet arī uzskata, ka ir spējīgi sabiedrībā ko mainīt, norāda skolotāja Marina Mikrjukova. Turklāt visi nebūt neesot mācībās priekšzīmīgākie, bet gan darboties gribošākie skolēni.

Bērnus satrauc kūlas dedzināšana

Bārtenieki par pētāmo problēmu izvēlējās kūlas dedzināšanu. Viņi veica iedzīvotāju aptauju, norādīja iespējamos problēmas risinājumus un vienu no tiem izvēlējas par pamatu jautājuma risināšanas plānam. Skolēnu veikumu novērtēja arī žūrija – pagasta priekšsēdētāja Anna Sērmoliņa, vietējais ugunsdzēsējs, zemes ierīkotāji, vides pārvaldes speciālisti un skolas padomes priekšsēdētājs. Bārtas pašvaldības vadītāja esot nolēmusi, ka nākamgad, tuvojoties kūlas dedzināšanas laikam, skolēnus iesaistīs vietējo iedzīvotāju informēšanā un izglītošanā, skolēnu veikuma nopietnību norāda Bārtas pamatskolas direktore Anita Helviga.

Liepājas 3.pamatskolas audzēkņi, aptaujājot vecākus, paziņas un skolasbiedrus, noteica trīs galvenās problēmas – smēķēšana, alkohola lietošana un brīvā laika pavadīšanas iespēju trūkums Karostā. Savstarpēji vienojušies, ka pirmās divas problēmas risināt nav viņu spēkos, skolēni pētījuši, kur viņu vecuma bērni bez maksas var pavadīt savu brīvo laiku. Marina, Alīna un Anna "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka pētījumā apkopoti to Karostas iestāžu darba laiki, kuras skolēni varētu apmeklēt, lai atpūstos, izklaidētos un uzzinātu ko jaunu. Padarīto plašākai publikai liepājnieki pirmoreiz izklāstīja semināra noslēguma dienā.

Draugu tautībai nav nozīmes

Abu skolu pārstāvji pirmoreiz tikās, kad bārtenieki devās vizītē uz Liepāju, lai pilsētu ieraudzītu ar projekta partneru acīm. Tā kā attiecības starp bērniem izveidojās lieliskas, kā atbildes pasākums tika organizēts trīs dienu seminārs kempingā "Bārtas krasts". Skolotājas gan no Liepājas, gan Bārtas priecājās, ka šķēršļus draudzīgiem kontaktiem nerada tas, ka skolēniem nav viena dzimtā valoda. Semināra laikā krievvalodīgie bērni visi kā viens centās runāt latviski, bet bārteniekiem bija iespēja praktiski izmantot skolā iegūtās krievu valodas zināšanas. Bārtas pamatskolas skolnieces Laura un Anda kā lielākos ieguvumus no dalības projektā nosauca jauniegūtos draugus.

Līgo svētki – Jāņu vainagi un šašliks

Semināra pirmajā dienā skolēni tikās ar Bārtas pagasta priekšsēdētāju Annu Sermoliņu, par spīti lietum kopā ar zinošo gidu, kura lomā iejutās zemes ierīkotājs Jānis Gūža, izstaigāja dabas takas, apmeklēja pagasta kultūrvēsturiskās vietas un vakarā pērās pirtī. Šo nodarbi dienas izvērtējumā bērni bija atzinuši par vienu no jaukākajām. Semināra otrajā dienā skolēni viesojās trijās pagasta lauku sētās. Bārtas pamatskolas direktore Anita Helviga priecājās, ka Strazdos, Rukušos un Grantskalnos bērnus laipni uzņēma, izrādīja saimniecību, lopiņus un pirmssvētku darbus. Pēc pusdienām skolēnus sadalīja trīs jauktās grupās un viņi devās izmēģināt spēkus radošajās darbnīcās. "Kurzemes Vārdam" bija iespēja vērot gan Jāņu vainagu pīšanu un pušķu gatavošanu, gan pīrāgu cepšanu. Tāpat semināra dalībnieki pārrunāja svētku tradīcijas un mācījās Līgo dziesmas. Tika darīts viss, lai vakarā izdotos kārtīga līgošana ar dziesmām, dejām un mielošanos. Liepājas 3.pamatskolas skolniece Marina apgalvoja, ka gandrīz visu klasesbiedru ģimenes katru gadu svinot Jāņus. Kur nu kurais – ciemos, mājās vai dārzā –, bet visi kā viens cepot šašliku.