Kurzemes Vārds

18:31 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Visīsākās nakts godināšanas svētki

Anda Pūce

Kas to tā īsti pateiks, vai tūlīt svinēsim Līgo vai Jāņu svētkus, vai arī abus kopā, tomēr tas nu skaidrs, ka bez dziesmām, dejām un mielastiem 23.jūnijs tiks pavadīts retās mājās.

Vai būs aplīgošana, iešana pie kaimiņiem, papardes zieda meklējumi, lēkšana pār ugunskuru un citas izdarības, tas laikam atkarīgs no katra paša. Tomēr, pat ja vairums latviešu ikdienā neiedomājas par senajām tradīcijām un rituāliem, tad, tuvojoties Jāņu dienai, jau nu gan katrs sajūt sevī tādu kā senču aicinājumu – apsēsties pie spoži degoša ugunskura, uzraut kādu līgo dziesmu un iekosties ķimeņotā Jāņu siera rikā.

Vēl pēc Jāņu zālēm būs pļavā jābrien un pašam jāatrod kāds zarains ozols, lai savam Jānim vainagu uzpītu. Govju, ko pušķot gan tagad tā pamazāk, tomēr vēl jau šur tur pa ganāmpulkam var atrast. Un kas nu tie par Jāņiem bez lietus! Galvenais, lai lietus līst tikai tik ilgi, kamēr zirgu apseglo, jo tad vasara būs auglīga.

Ticējums par to, ka Līgo nakts jāpavada bez miega, tiek uztverts gandrīz kā stingrākie Ministru kabineta noteikumi, un katrs tos cenšas nepārkāpt. Taču gada visīsākā nakts paskrien ātri, un tikko tu esi noskatījis gana skaistu meiteni vai puisi, ar ko doties papardes zieda meklējumos, tev gluži kā televīzijas reklāmā bikli atgādina, ka saule jau lec…