Kurzemes Vārds

19:25 Otrdiena, 7. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas jaunumi

Arī "Aija" – Emiļa Melngaiļa mūzikas svētkos
Indra Imbovica
Tautas mākslas un kultūras centra sieviešu koris "Aija" piedalījās komponista, folklorista, mūzikas kritiķa un publicista Emiļa Melngaiļa 130.jubilejas mūzikas svētkos. Bet kora diriģente Gunta Vite saņēma uzaicinājumu būt par vienu no šo svētku virsdiriģentēm. Kā allaž, tos organizēja valsts aģentūra "Tautas mākslas centrs", un tie risinājās Limbažu rajona Vidrižu pagastā, mūziķa dzimtajās mājās "Melngaiļos", Bīriņu pils terasē un evaņģēliski luteriskajās baznīcās.
Sarīkojumu programma piedāvāja plašu atpūtu un izklaidi dalībniekiem un viesiem. Svētkiem bija pieteikušies 100 kolektīvu – koristi, dejotāji, lauku kapelas un folkloras kopas – ar kopējo dalībnieku skaitu līdz trim tūkstošiem. Kā stāstīja Tautas mākslas centra speciāliste Agita Ikauniece: "Vēlējāmies, lai Melngaiļa mūzikas svētki nebūtu tikai vienkāršs koncerts, tāpēc katram tika dota iespēja iemēģināt roku dižā latviešu komponista iecienītajās nodarbēs, kā arī nobaudīt Melngaiļa putru."
Melngaiļa mūzikas svētki sākās ar tautas mūzikas konkursa finālu, kurā koru a capella dziedāto tautas dziesmu programmu vērtēja žūrija. Bet akcija "Latviešu skaņražu garīgā mūzika" risinājās divās baznīcās. Svētki beidzās ar dižkoncertu "Birzēs i norās" komponista dzimtajās Melngaiļu mājās.

Ministre sola pensiju indeksāciju
Pēc indeksācijas pensijas no 1.oktobra palielināsies vidēji par pieciem latiem, Liepājas apmeklējuma laikā paziņoja labklājības ministre Dagnija Staķe. Tas esot ekonomiski pamatots solis, jo vidējā alga valstī palielinājusies par 11 procentiem. Šobrīd ministrijas darba grupa rūpīgi izstrādā arī nabadzības un sociālās izstumtības likvidācijas plānu. Ministre arī uzslavēja Liepājas veikumu sociālās palīdzības sniegšanā. Pašvaldība no pilsētas budžeta šim mērķim tērē 12 procentu, kas ir liela summa.

Pateicas par atbalstu vēža slimnieku ārstēšanā
Liepājas dome saņēmusi Saeimas deputātes Ingrīdas Circenes pateicības vēstuli par sniegto atbalstu Latvijas Universitātes Biomedicīnas pētījumu un studiju centra projektam "Mirstības samazināšana no krūts un olnīcu vēža Latvijā". Šogad paredzēts veikt riska grupā esošo liepājnieču izmeklēšanu. Latvijas Universitātes Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs ir gatavs piedāvāt efektīvu un samērā lētu šī veida ļaundabīgo audzēju grupas apzināšanas un aprūpes sistēmu Latvijā. Tāpēc lūgts pašvaldību finansiāls un organizatorisks atbalsts. Liepājā joprojām ir vislielākā saslimstība ar ļaundabīgajiem audzējiem – 2002.gadā bija 511 gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju. Kopš 1999.gada saslimstība palielinājusies par 13 procentiem. Statistika rāda, ka ar krūts vēzi Latvijā saslimst viena no katrām 8–10 sievietēm. Ik gadu saslimušo skaits pārsniedz 900. Liepājas domes deputāti nolēmuši šogad projektam piešķirt pašvaldības līdzfinansējumu 2000 latu apmērā, bet 2005.g0adā – vēl 3500 latu.

Par atkritumiem sodīs uzņēmējus
Pašvaldības policija sāk rīkot reidus, lai sodītu tos uzņēmējus, kuri vēl nav noslēguši līgumus ar firmām, kas savāc atkritumus. Jūnija sākumā reidi notika pilsētas centrā, Ezerkrastā un Dienvidrietumu mikrorajonā. Pārkāpumi konstatēti kafejnīcā "Anna" un Zivju ielā 2 esošajā apavu veikalā. Tā kā abu uzņēmumu atbildīgās personas atteicās sarunāties ar reida dalībniekiem, policijas pārstāvis atstāja tām pavēstes par ierašanos Pašvaldības policijā. Līdz šim uzaicinātās personas pavēstes ignorējušas. Ja netiks ņemtas vērā arī atkārtotās pavēstes, par nelikumībām atkritumu apsaimniekošanā šajos uzņēmumos informēs Pārtikas un veterinārā dienesta un Sabiedrības veselības aģentūras Liepājas filiāles amatpersonas, kuras ir tiesīgas lemt par šo uzņēmumu slēgšanu. Jūlija pirmajā pusē līdzīgi reidi paredzēti Jaunliepājā un Karostā.

"Vecliepājas" sestdienas talka
Sagaidot Jāņu dienu, namu pārvalde "Vecliepāja" sarīkoja sestdienas talku vienā no saviem visattālākajiem mikrorajoniem – Tosmarē. Kā pastāstīja uzņēmuma menedžere Krista Kalnarāja, talka noritējusi sekmīgi, ko veicinājuši divi faktori. Pirmkārt, izmantots Kultūrkapitāla fonda atbalsts, par kura līdzekļiem iegādātas krāsas, otas, naglas, mazgājamie līdzekļi utt. Otrkārt, liela bijusi mikrorajona iedzīvotāju aktivitāte, it īpaši namu vecāko rosība, jo viņu tagad ir daudz vairāk nekā pērn, un viņi ir visai iniciatīvi. Starp citu, talka sākās ar priekšsvētku cienastu, ko bija sagādājusi namu pārvalde, un populārā folkloras ansambļa "Atštaukas" uzstāšanos. Talkas dalībnieki krāsoja soliņus, mazgāja sienas namu sekcijās un logus, salaboja ēku atsevišķus elementus, sakopa puķu dobes.

Samaksas līmenis ceļas
Kā pastāstīja "Liepājas siltumā", iepriekšējā mēnesī iedzīvotājiem piesūtītie rēķini par maijā sniegtajiem pakalpojumiem samaksāti rekordlielā apmērā – par 112 procentiem. Arī maijā pilnā apjomā saņemta samaksa par aprīli. Uzņēmumā to skaidro galvenokārt ar to, ka nesen izsūtīti stingri brīdinājumi visiem parādniekiem. Tomēr, tāpat kā iepriekš, augstais samaksas līmenis saistīts arī ar to, ka jaunie parādi pārklājas ar norēķiniem par iepriekšējiem gadiem. Akciju sabiedrības direktora vietniece ekonomikas jautājumos Sandra Laimiņa uzsvēra, ka uzņēmuma jaunais administrators pastiprina kampaņu, lai likvidētu lielos debitoru parādus. Šo politiku veicina arī namu pārvaldes.

Jauns dzejoļu krājums
Liepājas dzejnieks Vladimirs Bučkovskis laidis klajā jaunu dzejoļu krājumu "Ūdensroze", ko nosaucis tāpat kā vienu no galvenajiem dzejoļiem. Tā jau ir V.Bučkovska ceturtā grāmata, kurā ir apmēram simt viņa darbu. Vairums dzejoļu publicēti pēdējos gados "Kurzemes Vārda" literārajās lappusēs. "Ūdensroze", tāpat kā iepriekšējie krājumi, iespiesta tipogrāfijā "Liepāja", grāmatai ir cietie vāki, skaists noformējums, ir arī autora portrets. Izdevumu izplatīt dzejnieks iecerējis pats.

Koncerts bija veiksmīgs
Organizatori pašā sākumā šaubījās, kā nosaukt sarīkojumu ar daudzu bardu piedalīšanos, – par festivālu vai vienkārši koncertu. Iznāca koncerts, taču liels un labs: gan klausītāju "Kursas" zālē sapulcējās daudz, gan autoru – izpildītāju. Bardi iekļāvās divu stundu programmā, un tās bija ļoti piesātinātas. Arī skatītāju auditorija bija apmierināta. Interesanti, ka pēc koncerta gandrīz vai kā uz bis viesi no dažādām pilsētām turpināja spēlēt ģitāras un dziedāt kluba foajē – vienkārši tāpat, cits citam, lai iepazītos un paustu mūzikas mīlestību. Agrāk to sauca par pieredzes apmaiņu.

Daļu krimināllietas nosūta papildizmeklēšanai
Jau rakstījām, ka Kurzemes Apgabaltiesā izskatīja krimināllietu, kurā par dažādiem noziedzīgiem nodarījumiem, arī par naudas izspiešanu no Dānijas pilsoņa B.N.Nilsena, par mēģinājumu viņu sagrābt kā ķīlnieku un citām noziedzīgām darbībām apsūdzēti seši vīrieši – Uldis Balodis, Mareks Putiķis, Raivo Miezītis, Sergejs Bezpaulovs, Romāns Gintalaišis un Edvīns Dinters. Notiesājošs spriedums pasludināts daļā tikai par uzbrukumu B.N.Nilsenam. Šajā daļā pieciem tiesājamajiem piesprieda nosacītu sodu, bet par neziņošanu apsūdzēto E.Dinteru attaisnoja. Kurzemes Apgabaltiesa pieņēma lēmumu nosūtīt papildizmeklēšanai lietas daļu, kas saistīta ar naudas izspiešanu no Dānijas pilsoņa un automašīnas dedzināšanu. B.N.Nilsenam draudi tika izteikti jau kopš pagājušā gada augusta, cenšoties no viņa izspiest 15 tūkstošus latu.