Kurzemes Vārds

23:03 Otrdiena, 7. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Vainags, ugunskurs un nakts rituāls

Indra Imbovica

Otro gadu pēc kārtas Liepājā Jāņus sāka ielīgot jau reizē ar Vasaras saulgriežiem – 21. jūnijā, kad nakts ir visīsākā – 6 stundas un 47 minūtes, bet saulīte pie debesīm rotājas 17 stundas un 53 minūtes. Otro gadu Latvijā iesaistīties akcijā "Piedzīvosim Jāņus" aicina folkgrupas "Iļģi" līdere Ilga Reizniece. Šim aicinājumam atsaucas arī mūsu folkloras kopa "Atštaukas", kura latviešu nacionālo tradīciju kopšanā iesaista liepājniekus.

Kā atgādina akcijas "Piedzīvosim Jāņus" rīkotāji, Latvija kā Eiropas valsts būs īpaša ar savu atšķirīgo vērtību, moderna ar unikālo. Tādi ir arī no paaudžu paaudzēm pārmantotie Līgo svētki, Jāņu vainags, ugunskurs un nakts rituāli, kas padara mūsu dzīvi krāsaināku. Mēs nebaidāmies no maldīgā priekšstata, ka folklora un tradīcijas ir vecmodīgas, gluži otrādi, šī ir viena no unikālajām iespējām sev un citiem stāstīt par modernu un daudznozīmīgu tradīciju, kuru ir vērts kopt un attīstīt.

"Mūsu valstī Jāņu dienas kalendārā brīvdiena ir ne tālabad, lai lāpītu paģiras, bet gan lai atgūtu spēkus pēc diennakts, kurā, ja seko savulaik Viktora Grāvīša sastādītajam Jāņu norises plānam, jāpagūst izdarīt vairāk par 100 darbību un, protams, jāizdzied simtiem dziesmu," atgādina Ilga Reizniece.

Liepājā Vasaras saulgriežus folkloras centrā "Namīns" un kaimiņos, Amatnieku nama pagalmā, palēnām, uzņemot apgriezienus, jauki ielīgoja pilsētas folkloras kopas, deju ansambļi, daiļamatmeistari, bet ziedu dizaina studija "Liepzars" bija parūpējusies par īpašu pārsteigumu – pārbaudījumu pilnu ceļu pazemē, papardes ziedu un vārpstiņu meklējot. Ne velti pie pagraba durvīm bērnu un arī pieaugušo rinda stāvēja vairākas stundas.

Īpašu koncertu, kuru jau bija noklausījušies ārzemju viesi Rīgā sniedza mūsu dziesminiece Austra Pumpure kopā ar flamenko ģitāristu Andri Kārkliņu un vijolnieku Dzintaru Beitānu, un vēl citiem mūziķiem. "Andris izpildīja savas – Kārkliņa – dziesmas un mūziku, bet es latviešu tautas dziesmas un latviešu komponistu sacerējumus," smej Austra. No viņiem neatpalika arī pašmāju muzikantu grupas, kuru pavadījumā viegli raisījās deju solis gan tautisko deju ansambļiem, gan arī Līgo svētku dalībniekiem. Neizpalika arī vainagu pīšana, alutiņa un pīrāgu smeķēšana, sadziedāšanās un, protams, lielā ugunskura prieki.

Otrdien, kā jau priekšsvētku noskaņā, Jāņus ar vienu otru priekšnesumu un pasākumiem ielīgoja arī bērni Rožu laukumā, "Pablo Bruģī" un pie lielveikala "XLSala". Bet trešdien, Līgo vakarā, svētku noskaņa valdīja Karostā, "Beberliņos", kur ļaudis baudīja jauko laiku un skujkoku meža smaržas, uzklājot piknika galdus turpat zālienā. Savukārt Līgo svētku pasākums sporta laukumā pie Pērkones kanāla, kuru organizēja kafejnīca "Pakavs", neguva liepājnieku atsaucību. Lai cilvēki maksātu naudu par ieejas biļeti, ir jābūt pārliecībai, par ko tu maksā, bet tādu nevarēja iegūt, jo plānotajos laikos tā arī nekas nenotika. Toties Karostā Jāņu naktī "[email protected]" varēja vērot varenu čuguna kausēšanas un liešanas rituālu – īstu čugunskuru.